Cena uranu a její předpokládaný vývoj

uran

Aktuální cena uranu za libru je 1 764,10 Kč. Cena uranu je ovlivněna zejména vývojem na globálním trhu, který ovlivňují faktory jako je poptávka po jaderné energie, geopolitické události, politika světových vlád nebo  technologický vývoj a ceny energií.


Aktuální cena uranu

Aktuální k 21.12.2024 06:58
1 lbs = 1 764,10 Kč 1 lbs = 73,30 USD

Změna ceny

24h-0.74 %Týden-4.31 %
Měsíc-6.74 %Rok-19.45 %

Historické ceny

lbs
12.02.2024 2 483,69 Kč 103,20 USD

Co je uran a jaké má použití

Uran je chemický prvek, těžký kov, který se nachází v přírodě především v různých minerálech jako je uraninit. Uran je radioaktivní prvek, známý svojí schopností štěpit se (své jádro), což je jeho klíčová vlastnost v energetice – v rámci jaderných procesů poskytuje velké množství energie.

Dále je uran používán v medicíně v rámci diagnostiky, v geologii pro datování hornin, v těžkém průmyslu pro výrobu slitin, které mají mít záměrně vyšší hustotu a v neposlední řadě ve výzkumu (ve vědě) k různorodým experimentům.

Produkce a zpracování uranu ve světě

Produkce uranu začíná těžbou, kdy se minerál uraninit získává buď otevřenou (povrchovou), nebo podzemní těžbou. Po těžbě následuje úprava rudy, kde se odstraňují nežádoucí příměsi a ostatní hornina. Následně je klíčovým krokem takzvané obohacování uranu (respektive jeho rudy), které zvyšuje koncentraci čistého uranu.

Podle údajů platných pro rok 2022 se na celém světě vyprodukovalo přibližně 49 tisíc metrických tun uranu. Téměř polovinu, přesněji řečeno neuvěřitelných 21 tisíc tun této suroviny vyprodukoval samotný Kazachstán.

Dále následují v tomto pořadí od největšího producenta: Kanada (7300 tun), Namibie (5600 tun), Austrálie (4500 tun) a Uzbekistán (3300 tun). Veškeré údaje jsou platné k roku 2022.

Zajímavostí je, že ještě v roce 2013 patřila Česká republika do top 20 světových producentů uranu s celkovým objemem 215 tun. Od roku 2016 se však již podle statistik v ČR vůbec tato komodita netěží.

Historický vývoj ceny uranu

Cena uranu se obvykle sleduje v amerických dolarech (USD) za libru, což je přibližně 0,453 kg.

Historického maxima dosáhl uran v roce 2007. Během tehdejšího května stála 1 libra uranu 140 USD. Od té doby zatím svého tehdejšího maxima nedosáhl. Svůj lokální vrchol měla tato komodita v lednu 2011, kdy stála přibližně 70 amerických dolarů. Následně se cena postupně propadala až na úroveň lokálního minima na konci roku 2016. Tehdy se libra uranu obchodovala na hodnotě okolo přibližně 17 USD.

Od ceny na zmíněném dně naopak pomalu ale jistě cena uranu stoupá. Postupně překonala tyto milníky. V květnu 2020 stál uran na lokálním maximu cca 33 dolarů, poté postoupil na úroveň cca 57 USD v květnu 2022. Následně od léta 2023 začala jeho cena strmě stoupat.

V době sepsání tohoto článku (únor 2024) se cena uranu pohybuje okolo hodnoty 106 USD za libru, což je násobně více úroveň dosavadního minima.

Výhled ceny uranu do budoucna

V letech 2005 až 2007 zaznamenala cena uranu několikanásobný růst. V zásadě tehdy během dvou let vzrostla z hodnoty okolo 24 USD na celých 140 USD. Jinými slovy, cena se tehdy znásobila takřka šestkrát.

Z historického grafu ceny uranu tak vyplývá, že obdobný růst v budoucnu je možný. Cena uranu by mohla nejprve v nejbližších měsících, popřípadě až během jednoho roku, dosáhnout úrovně 120 USD.

Pokud by stále trvala vysoká poptávka po této komoditě, mohla by se její cena vrátit dokonce na původní již zmíněný vrchol z roku 2007, který činí 140 USD, respektive dle některých jiných grafů asi 148 dolarů.

Čistě technicky by pak další úroveň byla ve výši dnes možná neuvěřitelných 229 USD za libru uranu. Šlo by tak více než dvojnásobek současné ceny uranu.

Upozorňujeme, že tento článek nelze považovat za investiční doporučení. Jde o informativní článek a každý čtenář by se měl před jakýmkoli závazným rozhodnutím poradit s profesionálem, tedy typicky s certifikovaným investičním poradcem.

Jak obchodovat uran

Uran lze obchodovat přes ETF (exchange traded fund neboli fond veřejně obchodovaný na burze). Jedním z nejznámějších ETF na uran je Global X Uranium ETF.

Detailní informace uvádíme níže v rámci stručného přehledu.

  • Celý název ETF: GLOBAL X URANIUM ETF
  • Poplatek: 0,69% ročně (neplatí se přímo ale z hotovostních rezerv fondu)
  • Typ ETF: distribuční (dividenda je držitelům ETF vyplácena každý půl rok)
  • Objemy prostředků spravovaných fondem: 2,8 miliardy USD

Co ovlivňuje cenu uranu

Cenu uranu výrazně ovlivňuje poptávka a nabídka této komodity. Poptávka po uranu je často spojena s rozvojem jaderné energetiky. Pokud se zvyšuje poptávka po jaderné energii, typicky na popud vlád jednotlivých států nebo velkých energetických korporací, pak tato zvýšená poptávka může zvýšit i jeho cenu.

Dalším faktorem je bezesporu geopolitická situace ve světě. Události na mezinárodní scéně, jako jsou politické konflikty nebo změny v zahraniční politice, mohou mít významný dopad na dodávky uranu. Například omezení dodávek z některých zemí mohou způsobit takzvaný nabídkový šok a na trhu bude v jednu chvíli nedostatek uranu. To může opět způsobit růst jeho ceny.

Cena uranu a její předpokládaný vývoj

Mohlo by vás zajímat:

Napsat komentář

Upozornění

Neuvádějte žádné kontaktní informace (e-mail, WhatsApp, odkazy atd.). Jinak bude váš komentář/recenze ihned smazána. Manuálně kontrolujeme dodržování tohoto pravidla. Toto opatření slouží k ochraně čtenářů našeho webu, spousty podvodníků se snaží vydávat za poradce a tahají z lidí peníze, a tomu nebudeme přihlížet!

Scroll to top