Obchodování podle ekonomických zpráv | Ekonom. kalendář online

ekonomický kalendář

Sledování významných ekonomických událostí je důležité pro ziskové obchodování. Ekonomické zprávy totiž ovlivňují ceny na burzách.


Nemusíte přímo obchodovat jen podle ekonomických zpráv, ale měli byste na ně brát zřetel při uzavírání vašich obchodů. Důležité ekonomické zprávy mohou způsobit neočekávané výkyvy na trhu. Proto pokud si nejste jistí, jak s těmito zprávami obchodovat, raději je neobchodujte.

Jak používat ekonomický kalendář

Ekonomický kalendář výše zobrazuje nastávající ekonomické události s vysokou důležitostí. Časové pásmo zpráv je nastaveno stejné jako máme v ČR.

Vysvětlivky:

  • Time = čas
  • Vlajka symbolizuje zemi, které se zpráva týká.
  • Červené kolečko vedle vlajky říká, že zpráva je důležitá. Zprávy s menší důležitostí jsem vypl (pokud si je chcete zapnout, stačí kliknout na symbol země vedle tlačítka „Time“ v levém horním rohu a odškrtnout položku „Only High Importance“).
  • Následuje název události včetně názvu země, které se zpráva týká.
  • Actual = aktuální hodnota
  • Forecast = očekávaná hodnota po vyhlášení zprávy
  • Previous = poslední hodnota

U 74-89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

CPI

Zkratka odvozená z anglického „Consumer Price Index“, v češtině se setkáte s názvem „Index spotřebitelských cen“. CPI měří změny cen a služeb ve spotřebním koši. Spotřební koš je soubor zboží a služeb, které spotřebuje průměrná domácnost.

Růst spotřebitelských cen v ČR – zdroj Český statistický úřad

Rok20022003200420052006200720082009201020112012201320142015
CPI [%]1,80,12,81,92,52,86,31,11,41,93,31,40,4 0,7

Samozřejmě pokud obchodujete s forexem nebo binárními opcemi, kde jsou podkladovým aktivem měnové páry, které nejsou založené na měně CZK, tak vám zrovna růst CPI v ČR nepomůže, nicméně se mi zdála data zajímavá pro každého Čecha a tak jsem přidal tabulku s CPI v ČR.

Co vás ale bude zajímat jako tradera, je, jak můžeme změna CPI ovlivnit vámi obchodovaný měnový pár. Pokud je očekávaná hodnota(„Forecast“) vyšší než aktuální hodnota(„Actual“), měl by nastat růst ceny měny vůči ostatním měnám.

Takto vypadá vyhlášená zpráva o CPI  v ekonomickém kalendáři:

cpi

PPI

Zkratka z anglického „Production Price Index“ do češtiny přeloženo jako „Index cen výrobců“. Index měří změnu v příjmu peněz u  výrobců zboží a poskytovatelů služeb,  používá se pro různá odvětví – zemědělství, stavebnictví, průmysl. Změna PPI signalizuje budoucí změnu CPI.

GDP

GDP = Gross domestic product, v České republice známe pod pojdmem HDP (hrubý domácí produkt). GDP je měření hodnoty všech služeb a zboží za určitý časový úsek (čtvrtletí roku nebo celý rok). Nominální GDP se používá pro zjištění výkonnosti ekonomiky dané země nebo regionu.

GDP můžeme vypočítat podle toho vzorce: GDP = J + V + I + EI

J = součet veškeré spotřeby jednotlivců

V = součet výdajů vlády

I = součet všech investic v dané zemi

EI = celkový export – celkový  import

Jak ekonomické zprávy ovlivňují trh?

Každá zpráva má dopad na určitý trh, kterého se týká. Z pravidla platí, že pokud je očekáváná hodnota lepší než reálná hodnota, pak cena aktiva klesá a naopak. Ukáži vám to na jednoduchých příkladech:

Upozornění k příkladům: Jedná se pouze o modelové situace a reálně trh závisí na stovkách faktorů, proto se může stát, že ne vždy bude změna odpovídat příkladům.

1. Příklad – United States GDP

Očekáváná hodnota bude růst o 3%, reálná hodnota po vyhlášení zprávy bude 1,8%. Co se pravděpodobně stane s kurzem dolaru? Bude klesat, protože trh byl již přizpůsobený růstu GDP o 3%, takže byl dolar nadhodnocený.

2. Příklad – Japan Unemployment Rate

Předpovídaná hodnota nezaměstnanosti v Japonsku je 2,8%, ale reálná hodnota bude 3,3%. Jak se změní kurz JPY? Hodnota Japonského jenu bude klesat. Měnový pár USD/JPY tedy bude růst.

Jak obchodovat podle ekonomických zpráv?

Abyste byly úspěšní při obchodování podle ekonomických zpráv, potřebujete vědět, jak jednotlivé zprávy ovlivňují trh.

Úrokové sazby centrálních bank

Pravděpodobně víte, že centrální banky vyhlašují úrokové sazby. Tyto sazby určují úroky za kterých si mohou komerční banky od centrálních bank půjčovat peníze a také s jakým úrokem komerční banky mohou k centrální bance své peníze uložit.

Diskontní sazba

Diskontní sazba určuje s jakým úrokem si mohou banky přes noc uložit peníze k centrální bance.

Lombardní sazba

Lombardní sazba určuje s jakým úrokem si mohou komerční banky od centrální banky půjčit přes noc peníze. Tu možnost volí komerční banky pouze v případě, že si již nemohou půjčit na mezibankovním trh.

Základní úroková sazba

Základní úroková sazba je nejdůlěžitější sazbou centrálních bank, určuje s jakým úrokem si může komerční banka od centrální banky půjčit peníze. Pokud chce centrální banka zvýšit objem peněz v ekonomice, tím zvýšit inflaci a hospodářský růst, může toho dosáhnout díky snížení základní úrokové sazby. Naopak pokud chce centrální banka snížit inflaci, může toho docílit zvýšením základní úrokové sazby. V ČR  se této sazbě říká 2T Repo sazba.

Obchodování podle ekonomických zpráv | Ekonom. kalendář online

Mohlo by vás zajímat:

Napsat komentář

Upozornění

Neuvádějte žádné kontaktní informace (e-mail, WhatsApp, odkazy atd.). Jinak bude váš komentář/recenze ihned smazána. Manuálně kontrolujeme dodržování tohoto pravidla. Toto opatření slouží k ochraně čtenářů našeho webu, spousty podvodníků se snaží vydávat za poradce a tahají z lidí peníze, a tomu nebudeme přihlížet!

Scroll to top