Buffetův indikátor – jsou akcie nadhodnocené?

buffet-indicator

Pokud chcete na akciích vydělávat, je základním krokem zjistit, zda jsou akcie které kupujete nadhodnocené nebo podhodnocené. Buffetův indikátor určuje nadhodnocenost a podhodnocenost trhu.


Americké akcie se na konci srpna pohybovaly na svém dosavadním vrcholu. V září ale jako by začaly ztrácet dech. Ukáže se v tomto případě v plné síle takzvaný Buffetův indikátor?

Warren Buffett patří mezi světově nejúspěšnější a nejuznávanější investory. Zaměřuje se na dlouhodobé a hodnotové investování. Nerad spekuluje. V září letošního roku oslavil již své 90. narozeniny. Začal investovat již jako mladý muž. Není proto divu, že se indikátor jmenuje právě po tomto investorovi, který jej zpopularizoval. Před nedávnem se ukazatel vyšplhal na třicetiměsíční maximum. To naznačuje, že cena světových akcií může být výrazně nadhodnocena a je u nich potenciál k poklesu.

buffet indicator

Podle Buffetta je „jeho“ ukazatel „pravděpodobně nejlepší měřítko toho, kde v daném okamžiku stojí valuace (dané akcie)“. Historicky velice strmě tento indikátor narostl již před splasknutím tzv. „dot-com bubble“, technologické akciové bubliny z roku 2000.

Letos ale společnosti posilovaly díky razantnímu a poměrně agresivnímu zásahu vlád a centrálních bank do ekonomiky, kam bylo „napumpováno“ mnoho miliard dolarů na záchranných balíčcích. Buffettův indikátor pro USA během pandemie prudce stoupl na historické maximum. Hlavní americké akciové indexy se vyhouply opět nahoru, zatímco hrubý domácí produkt USA se ve druhém čtvrtletí propadl. Akcie rostly zejména díky agresivnímu zásahu vlády a centrální banky, kdy se politici snažili zachránit společnosti před krachem. Podporu dostávali také nezaměstnaní lidé, z nichž někteří tyto peníze investovali právě do akcií.

Indikátor bere v potaz tržní kapitalizaci veřejně obchodovaných akcií na celém světě. Tato suma se vydělí globálním hrubým domácím produktem. Poměr lze použít samozřejmě i na jednotlivé konkrétní trhy jako je ten americký. Poměr se nakonec vynásobí číslem 100 – získá se tak procentuální údaj. Vzorec pro výpočet je tak jednoduše: kapitalizace akcií / hrubý domácí produkt krát 100.

K výpočtu celkové hodnoty všech veřejně obchodovaných akcií v USA používá většina analytiků index Wilshire 5000 Total Market Index. Jde o index, který představuje hodnotu všech akcií na trzích v USA. Podívejme se nyní podrobněji na to, co ukazatel o akciích naznačuje.

Pokud Buffettův indikátor poklesne na úroveň mezi 50 a 75 %, pak můžeme říci, že trh je mírně podhodnocen. Trh je podle investorů reálně oceněn v případě, že indikátor je na hodnotě mezi 75 a 90 %. Mírně nadhodnocen je, pokud je na hodnotě mezi 90 až 115 %. Světová banka každoročně zveřejňuje údaje o kapitalizaci akciového trhu vůči HDP pro celý svět. Buffettův indikátor pro rok 2019 dosáhl na hodnotu 92 %. Akcie jsou podle tohoto výsledku celosvětově mírně nadhodnoceny.

Pro srovnání v roce 2000 činil podle statistik Světové banky poměr tohoto indikátoru v USA 153 %, což svědčilo o nadhodnocení trhu. Americký trh tehdy utrpěl po prasknutí již zmiňované „dot-com bubliny“ značnou ztrátu. V roce 2003 se však tento poměr pohyboval okolo hodnoty 130%, trhy byly stále nadhodnocené. Až do krize v roce 2008 ale akcie významně rostly. V letošním roce je Buffettův indikátor okolo 150 %. V září 2020 se jeho hodnota dostala až na 175 %. Akciový trh se zdá být výrazně nadhodnocen.

Investoři by měli zohlednit také možné nevýhody nebo spíše nepřesnosti indikátoru. Porovnávají se aktuální ceny akcií vůči HDP z minulého čtvrtletí. Na trzích se ceny mění ze dne na den. Hrubý domácí produkt je ukazatel, který lze měřit jen v delších horizontech. Vývoj ekonomiky se na něm ukáže až po čase. Také platí, že ne vždy jsou statistiky HDP přesné a pravdivé.

Závěrem dodejme, že indikátor může sloužit jako základní ukazatel toho, zda jsou zjednodušeně řečeno v daný čas akcie na určitém trhu „drahé“, nebo levné“. I přes nejistotu letošního roku se do akcií přelilo mnoho peněž investorů, kteří dávají přednost těmto aktivům i před dluhopisy, které se v současnosti zdají být nevýhodné. Buffettův indikátor ukazuje, že jsou dnes akcie nadhodnoceny. Pokud byste si vaše portfolio zakládali na hodnotovém investování, pak byste měli podle tohoto indikátoru na potenciálně dobrý nákup akcií ještě počkat.

Musíme ale podotknout, že se musíte dívat na hodnotu konkrétní akcie, kterou kupujete, a ne na trh jako celek. Rozhodně nedoporučujeme obchodovat pouze na základě tohoto indikátoru. Buffetův indikátor vám dá pouze určitý nadhled na celý trh a může být součástí širší analýzy.

Věříte, že ceny akcií budou padat? Pak můžete spekulovat i na jejich pokles pomocí CFD. Hodně zjednodušeno se jedná o „sázku“ na pokles ceny. Více o tom, jak funguje spekulace na pokles ceny vám, řekne článek Jak vydělávat na padajícím kurzu kryptoměn. Přestože se jedná o příklad na kryptoměnách s akciemi to funguje úplně stejně. Doporučujme přečíst.

Zdroje:

https://www.investopedia.com/terms/m/marketcapgdp.asp

https://markets.businessinsider.com/news/stocks/warren-buffett-indicator-hits-30-month-high-global-stocks-overpriced-2020-8-1029492886

Buffetův indikátor – jsou akcie nadhodnocené?

Napsat komentář

Upozornění

Neuvádějte žádné kontaktní informace (e-mail, WhatsApp, odkazy atd.). Jinak bude váš komentář/recenze ihned smazána. Manuálně kontrolujeme dodržování tohoto pravidla. Toto opatření slouží k ochraně čtenářů našeho webu, spousty podvodníků se snaží vydávat za poradce a tahají z lidí peníze, a tomu nebudeme přihlížet!

Scroll to top