Golden Gate recenze – jak moc se (ne)vyplatí komoditní účet

golden gate

V této recenzi se podíváme na společnost Golden Gate, která se specializuje na obchodování se zlatem. Probereme, co nabízí a za jakých podmínek, dále jaká jsou specifika jejich služeb nebo i případné limity z pohledu investora.


Dozvíte se také, proč nebo za jakých podmínek mohou být ETF nebo akcie těžařských firem efektivnější alternativou než investování do fyzického zlata.

O společnosti

Golden Gate je česká společnost, která se dlouhodobě profiluje jako specialista na investice do fyzického zlata, stříbra a dalších drahých kovů. Působí na našem trhu od roku 2011 a nabízí zejména spoření do drahých kovů, jednorázové nákupy nebo takzvaný komoditní účet.

Na první pohled působí nabídka jako jednoduchý a efektivní způsob investice do drahých kovů. Podívejme se ale do detailu, zda tomu tak bude vždy. A to například také v případě drobných investorů, kteří pravidelně chtějí vkládat své prostředky do zlata nebo jiného kovu.

Jak to funguje?

Základní službou, kterou platforma Golden Gate nabízí, je pravidelné spoření do zlata. Klient v rámci této služby posílá firmě měsíčně částky, které se postupně mění ve zlaté slitky. Pokud zvolíte variantu pod názvem komoditní účet, firma zlato nenakupuje postupně, ale teprve ve chvíli, kdy dosáhnete cílové částky. Do té doby pouze eviduje vaše „nároky“ na slitky, bez reálného fyzického krytí, tedy zlato v tu chvíli skutečně není nakoupeno a vlastněno klientem. Tím se tedy skutečná investice odkládá.

Nejčastěji se spoří do investičních zlatých slitků švýcarské firmy Argor-Heraeus. Nejmenší slitek má hmotnost 1 gram a jeho cena se podle aktuálního kurzu pohybuje řádově kolem 1 700 až 2 000 Kč. K dispozici jsou ale i větší slitky – například 5 g, 10 g, 20 g, 50 g nebo 100 g, přičemž čím větší slitek, tím obvykle nižší cena za gram.

Nejoblíbenější mezi drobnými investory bývá právě desetigramový nebo dvacetigramový slitek, jejichž cena se pohybuje v řádu několika tisíc až nižších desítek tisíc korun. Velice oblíbený je také slitek jedné trojské unce, tedy 31,1 gramu, který představuje standardní jednotku v mezinárodním obchodě se zlatem. A pro mnohé je právě tento slitek pomyslnou metou, které chtějí při investování do zlata dosáhnout.

Firma si účtuje vstupní poplatek 1 až 3 % z cílové částky (např. u cílové částky 200 000 Kč tedy zaplatíte až 6 000 Kč jen na poplatcích), což je poměrně vysoké, a to i ve srovnání s klasickými investičními produkty nebo nákupem fyzického zlata jinde.

Poplatky a jejich efektivita

Investice do fyzického zlata dává ekonomický smysl především větším investorům. Ti často nakupují ve větších objemech a využívají zlato jako nástroj pro dlouhodobou ochranu majetku. Například tehdy, pokud chtějí již relativně větší majetek vložit do celkem stabilní investice jako je zlato.

V případě pravidelného spoření po menších částkách například ve výši tisíců korun se ale výhodnost ztrácí. Toto jsou hlavní důvody.

Vysoké poplatky jsou problémem nejen u vstupu, ale i v rozdílu mezi nákupní a výkupní cenou, neboli spreadem. U Golden Gate může být spread cca 5-8 %, což je velmi vysoké číslo. U online brokerů při investici do akcií těžebních společností nebo ETF se pohybuje v řádu desetin procenta (méně než procento).

Fyzické zlato má navíc relativně nízkou likviditu. Jeho zpeněžení může trvat dny až týdny. Často s sebou nese dodatečné náklady na dopravu, popřípadě ověření pravosti nebo jiné náklady. K tomu se přidává neefektivita spoření. Pokud spoříte postupně, část peněz dlouho leží v systému, aniž by přinášela reálný výnos. Takto uložené peníze znehodnocuje inflace.

Komoditní účet

Golden Gate nabízí tzv. komoditní účet. Ten má sloužit jako alternativa k běžnému spoření nebo investování. Prostředky klienta se shromažďují až do chvíle, kdy lze nakoupit celé zlaté slitky. Do té doby ale nejsou reálně investovány, jde pouze o evidenční systém. To znamená, že nejste skutečným vlastníkem zlata, dokud nezaplatíte celou částku. Při fyzickém vyzvednutí, nebo jiného dodání, například zaslání zlata může být účtován dodatečný poplatek.

Alternativa – investiční produkty na zlato

Pokud chcete investovat do zlata efektivně, existují v zásadě výhodnější cesty. Můžete investovat pomocí ETF (Exchange Traded Funds) a další nástroje. Jde například o následující tituly.

Prvním je iShares Physical Gold ETC (ticker SGLN, na eToro PPFB.DE), což je investiční nástroj, který nabízí přímou expozici vůči ceně zlata. Titul sleduje cenu zlata a jeho správce fyzicky drží zlato jako podkladové aktivum. Je k dispozici na několika burzách.

WisdomTree Core Physical Gold (ticker WGLD.L) je fond, který také nabízí přímý přístup k ceně zlata díky správci, který opět drží fyzické zlato. Akcii můžete obchodovat na londýnské burze v britské libře (GBP).

Koupit ETF zlata u eToro Váš kapitál je ohrožen.

Uvedené investiční tituly mají jen velmi nízké roční poplatky (nákladovost), a to okolo 0,2–0,4 %. Nadto mají vysokou likviditu, můžete je prodat nebo koupit během malého momentu přes online brokera, např. eToro. Na eToro je navíc obchodování těchto ETF bez dalších poplatků.

Alternativa – akcie těžařů

Pokud hledáte vyšší výnos (za cenu vyššího rizika), můžete investovat do akcií firem, které těží zlato. Mezi ty nejznámější, které lze obchodovat u brokera eToro, patří následující společnosti.

Barrick Gold (GOLD.BARRICK) je kanadský těžař zlata, který je k dispozici na platformě eToro pod tickerem GOLD.BARRICK. Akcie se obchodují na newyorské burze (NYSE).

Newmont Corporation (NEM) je americká těžební společnost se sídlem v Denveru, specializující se na těžbu zlata a dalších kovů. Na eToro je k dispozici pod tickerem NEM.

Franco-Nevada Corp. (FNV) je kanadská firma specializující se na investice do těžby a těžební projekty. Na eToro je dostupná pod tickerem FNV. 

Koupit akcie těžařů zlata u eToro Váš kapitál je ohrožen.

Shrnutí

Golden Gate nabízí službu, která na první pohled vypadá srozumitelně a bezpečně. Při bližším pohledu se však zdá, že pro drobné pravidelné investory jsou zde určité nevýhody. Může jít například o relativně vysoké poplatky, respektive spread nebo nižší likviditu.

Pokud chcete investovat do zlata efektivně, bez ohledu na částku, můžete zvolit  ETF nebo akcie těžařských firem. Tyto nástroje mají relativně nízké poplatky, vysokou likviditu a lze je obchodovat také od menších investovaných částek.

Golden Gate recenze – jak moc se (ne)vyplatí komoditní účet

Mohlo by vás zajímat:

Napsat komentář

Upozornění

Neuvádějte žádné kontaktní informace (e-mail, WhatsApp, odkazy atd.). Jinak bude váš komentář/recenze ihned smazána. Manuálně kontrolujeme dodržování tohoto pravidla. Toto opatření slouží k ochraně čtenářů našeho webu, spousty podvodníků se snaží vydávat za poradce a tahají z lidí peníze, a tomu nebudeme přihlížet!

Scroll to top