S&P 500/spy index – nejlepší americké firmy, které dlouhodobě poráží inflaci

sp 500

S&P 500 (neboli Standard and Poor’s 500 neboli SPY index) je jeden z nejznámějších amerických akciových indexů. Postupně si představíme nejdůležitější informace o indexu a jeho historii, která sahá až do začátku dvacátého století. Popíšeme, jakým způsobem jsou do indexu vybírány společnosti a jak se obměňují a jaké jsou výhody tohoto typu investování.


Základní informace o indexu

S&P 500 patří k nejdůležitějším a nejsledovanějším americkým burzovním indexům. Je v něm zahrnuto 500 amerických společností s vysokou tržní kapitalizací (tzv. „large cap společnosti“). Firmy jsou vybírány odbornou komisí složenou z analytiků, a to na základě kritérií, které si popíšeme v samostatné kapitole. Jednotlivé společnosti nemají v S&P 500 stejnou váhu (pomyslný zlomek 1/500 indexu). Proporčně se jejich poměry vůči celku liší. Například Apple (AAPL) je největší společností indexu s 6,2% podílem.

Historie indexu

Za vytvořením indexu stojí finančně analytická společnost Standard & Poor’s, jejíž jméno index do dnešního dne nese. Analytik a zakladatel této společnosti Henry Varnum Poor již v roce 1860 vydal příručku investora do tehdy rychle rozvíjejícího se železničního průmyslu. Poorova společnost je dodnes považována za elitní ratingovou agenturu.

Následně v roce 1923 vznikl první index označovaný jako „Composite index“. Obsahoval celkem 233 akcií a jeho hodnota byla přepočítávána na týdenní bázi. O tři roky později byl index upraven a nově obsahuje 90 společností, jejichž hodnota se přepočítává denně. Roku 1957 vzniká index S&P 500 v dnešní podobě, byl rozšířen na celkem 500 amerických společností.

Výběr společností v indexu a jejich obměna

Index zahrnuje celkem 505 akcií od 500 nejvýznamnějších společností obchodovaných v USA. Pět zalistovaných společností má v indexu dva druhy akcií. Mezi zahrnuté akcie patří také 30 společností z „konkurenčního“ indexu Dow Jones Industrial Average, který se zaměřuje na technologické firmy. Společnosti v S&P 500 představují až 80% americké ekonomiky. Složky indexu a váhy těchto složek se pravidelně aktualizují podle pravidel zveřejňovaných společností S&P Dow Jones Indices.

Akcie jsou vybírány a následně zařazeny do indexu podle těchto podmínek:

  • s akciemi se obchoduje na burzách NYSE nebo NASDAQ,
  • společnost dosáhla tržní kapitalizace minimálně 13,1 miliardu USD,
  • v posledních šesti měsících před zalistováním titulu se měsíčně obchodovalo minimálně 250 tisíc kusů akcie,
  • poměr ročně obchodovaného objemu peněz na této akcii vůči její tržní kapitalizaci je větší než číslo 1,0,
  • společnost by měla být z USA, tato podmínka má ale své výjimky,
  • vylučují se některé cenné papíry, například podílové listy fondů, podíly v uzavřené společnosti, opce, převoditelné dluhopisy apod.,
  • od roku 2017 platí, že se nezalistuje více než jedna akcie každé společnosti.

Poslední zmíněná podmínka ukazuje, proč je v indexu zahrnuto 505 akcií. Celkem 5 společností má v indexu dvě své akcie (respektive dvě třídy akcií). Příkladem takové společnosti je Google (Alphabet).

Aby index co nejlépe odpovídal reálné situaci na americkém trhu, jednou za čtvrt roku se seznam společností aktualizuje. Tvůrci indexu se ale ještě před zalistováním snaží vybírat vhodné společnosti tak, aby jim v budoucnu nehrozilo vyřazení.

Mezi dříve vyřazené společnosti patří například: The New York Times, Wendy´s, Texaco nebo Kodak.

Historický výnos indexu


Index S&P 500 má historicky velmi stabilní výnosy, v průměru 7% ročně od doby, kdy vznikl. Některé roky přinesly dokonce nadstandardní výkony okolo 20%. Pro příklad nemusíme jít daleko do historie, protože index jen od ledna 2020 do prosince 2021 posílil o přibližně 43%.

Naopak v dobách finanční krize se index v několika případech výjimečně propadl i o vyšší desítky procent. Propad ceny indexu jako celku nebyl v průměru tak vysoký ve srovnání s některými samostatnými tituly. Například Microsoft (MSFT) zaznamenal mezi lety 2007 a 2009 pokles o 60 procent. Naopak společnosti jako je Walmart (WMT) ve stejném období ztratily „pouze“ 28% z ceny.

Uveďme si dva takové případy za posledních 20 let. Na začátku roku 2000 vyvrcholila tzv. „Dot com bublina“, kdy v následujících dvou letech přišlo S&P 500 o přibližně polovinu své hodnoty.

Následovala v roce 2007 finanční krize způsobena krachem trhu s nemovitostmi v USA. Tehdy index odepsal přibližně 56% hodnoty od svého tehdejšího vrcholu za dva roky.

Na první pohled jsou tyto propady velké, nicméně index S&P dokázal od svých dosavadních maxim připsat k prosinci 2021 neuvěřitelných 200%. Investorům se tak historicky vyplatilo své akcie neprodávat, ale během propadů naopak dokupovat.

Využití S&P 500

Ze statistického hlediska index slouží jako benchmark kondice americké ekonomiky. Jednoduše řečeno, pokud se daří tamním podnikům, index vykazuje růst a naopak. Tempo růstu nebo propadu indexu se může v porovnání s jednotlivými tituly lišit. Zpravidla jsou pohyby jednotlivých akcií razantnější, a to v obou směrech. Index vykazuje větší stabilitu.

Druhé a hlavní hledisko je investiční. Index S&P 500 přináší investorům relativně stabilní zhodnocení v průměru okolo 7% ročně (již od svého vzniku v roce 1926). Do zhodnocení jsou započítány i největší propady z krizových let.

Proč do S&P 500 investovat

Index S&P 500 nabízí mnoho dílčích výhod, které z něj podle názoru mnohých investorů dělají jednu z nejlepších možných investic do akcií.

Index je vhodný na víceleté držení. Pro některé investory klidně na celý život. Ukázat to lze jednoduše na dlouhodobém grafu. Každý investor, který do indexu před alespoň 10 lety vložil peníze, byť v „nejméně vhodnou dobu“ na lokálním vrcholu, k dnešnímu dni své finance násobně zhodnotil.

Jedno ze základních pravidel investování zdůrazňuje diverzifikaci, neboli rozprostření finančních prostředků do různých odvětví. Index dělá tuto práci za investora. Obsahuje akcie z různých odvětví, například: bankovnictví, průmysl, technologie nebo zdravotnictví.

Všechny tituly v indexu jsou vysoce likvidní. Ať už vlastníte jednotlivé zalistované akcie nebo do indexu investujete pomocí ETF, investované prostředky můžete během obchodních hodin burzy jednoduše vybrat. Likvidita je jednou ze základních kritérií každé investice. Obchodování s indexem S&P 500 a jeho tituly jednoznačně tuto podmínku splňují.

V neposlední řadě vás index může ochránit před inflací. Ve Spojených státech amerických dosáhla v listopadu 2021 inflace rekordní hodnoty 6,8% a v České republice 5,8%. Průměrný roční výnos S&P 500, od dob jeho vzniku, se stále pohybuje nad touto hladinou a index připíše 7 procent ročně. V roce 2021 se index zhodnotil o nadstandardních 25 procent.

Jak index obchodovat

Nejjednodušší je obchodovat index S&P 500 pomocí takzvaných ETF (exchange traded funds) neboli fondů obchodovaných na burze. Jde o společnosti, které mají nakoupené akcie přesně v poměru, který index představuje. Fond následně své akcie nabízí na burze. Hodnota akcií takového fondu věrně odráží reálnou hodnotu indexu S&P 500.

Obchodovat CFD S&P 500 u Etoro

51 % retailových investorů přijde o peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty vašich peněz.

Další možností je obchodovat pomocí tzv. CFD (contract for difference). Jde o smlouvu mezi investorem a brokerem, která je uzavřena v okamžik nákupu. Ve chvíli, kdy budete chtít CFD prodat, vám broker vyplatí rozdíl z původní a aktuální ceny. Pokud byste prodávali se ztrátou, rozdíl si broker nechá.

Co ovlivňuje cenu indexu

Podobně jako jednotlivé tituly, také hodnota indexu je ovlivněna zejména náladou investorů na trhu a aktuální kondicí ekonomiky. Pokud se bude americkým společnostem dařit, bude se dařit také indexu S&P 500. S tím souvisí míra nezaměstnanosti v USA. Obecně platí, že čím nižší tato míra je, tím lépe se daří podnikům. Ovšem pokud je nezaměstnanost příliš nízká, může to znamenat přehřátí trhů, po kterém následuje ochlazení spojené s poklesem hodnoty indexu.

Dalším zásadním faktorem jsou úrokové sazby. Obecně platí, že čím nižší sazby vyhlášené Fedem (Federal Reserve Systém) jsou, tím více „nových peněz“ se dostane do ekonomiky. Tím pádem se daří také společnostem, kterým se zvyšují tržby a zisky.

V neposlední řadě je třeba brát v úvahu mezinárodní politickou situaci. V době politické stability mají trhy tendenci růst. Naopak v případě mezinárodních konfliktů, vyhlášení sankcí vůči určitým zemím a podobně trhy spíše klesají. Nesmíme ani opomenout restrikce na trhu, které mají také obrovský vliv na cenu akcií, příkladem mohou být omezení spojená s Covid 19.

S&P 500/spy index – nejlepší americké firmy, které dlouhodobě poráží inflaci

Napsat komentář

Upozornění

Neuvádějte žádné kontaktní informace (e-mail, WhatsApp, odkazy atd.). Jinak bude váš komentář/recenze ihned smazána. Manuálně kontrolujeme dodržování tohoto pravidla. Toto opatření slouží k ochraně čtenářů našeho webu, spousty podvodníků se snaží vydávat za poradce a tahají z lidí peníze, a tomu nebudeme přihlížet!

Scroll to top