Vše o titulech BBA, MBA, DBA, MSc a LLM

České firmy v posledních letech často vyhledávají zaměstnance s tituly MBA, BBA, MSC, LLM a DBA. Proč tomu tak je? K čemu je vám takový titul dobrý?


Všechny zmíněné tituly jsou více zaměřené na praxi než na teorii a to zřejmě zaměstnavatelé dokáži patřičně ocenit. Další výhodou je že tituly jsou celosvětově uznávané, takže pokud se rozhodnete pracovat v zahraničí nebude pro vás vzdělání překážkou.

Studium BBA

Titul BBA (Bachelor of Business Administration) je předstupeň titulu MBA. Pokud nemůžete studovat rovnou MBA (nemáte min. 2 roky praxe a ani nemáte titul Bc.), můžete vystudovat BBA. Úspěšně ukončené studium BBA vám dá praktické zkušenosti z oblasti práva, marketingu a ekonomie, zároveň vám umožní pokračovat dál na studium MBA.

MBA titul

MBA je zkratka z anglického Master of Business Administration. V ČR je tento titul dost známý, jedná se o manažerský titul. Na většině škol je podmínkou pro získání titulu MBA mít již minimálně titul Bc. nebo mít alespoň 2 roky praxe v oboru. Tyto podmínky vyžadují jen lepší školy, můžete se tedy setkat i s tím, že po vás škola žádné doložení praxe ani titulu Bc. vyžadovat nebude.

V USA a ve Velké Británii je denní studium  MBA ekvivalentní ke studiu na našich vysokých ekonomických školách. Délka studia je od 1,5 roku do 3 let, řada studentů si však  sama studium prodlouží i na delší dobu. Ceny studia i kvalita vzdělání jsou velice různé. Ikdyž se rozhodnete studovat na veřejné škole (např. VŠE), tak za studium MBA budete muset platit, dokonce vás studium na veřejné škole vyjde většinou dráž než na soukromé.

DBA

Titul DBA (Doctor of Business Administration) je navazující titul na MBA, v  České republice je ekvivalentní k titulu Ph.D.

Titul MSc

MSc je anglická zkratka z Master of Science, česky MSc znamená magistr vědy. Titul MSc plnohodnotně odpovídá českému titulu Ing. Titul je původem britský a je celosvětově uznávaný. MSc můžete studovat i v České republice, konkrétně  v Brně na Fakultě podnikatelské na VUT (Vysoké učení technické).

Pokud plánujete pracovat v zahraničí, vyplatí se vám místo klasického českého inženýra, získat titul MSc.

LLM titul

Titul LLm (Master of Laws) získávají absolventi právnických škol. Délka studia je od 1 roku do 3 let.  LLM můžete studovat  v ČR na těchto školách:

  • Masarykova univerzita
  • University of New York in Prague
  • Univerzita Karlova
  • Internetional Business School (BIBS, a.s.)
Scroll to top