ETF (pasivní správa)
Veškerá zmíněná ETF níže je možné obchodovat u brokera eToro – recenze brokera.
Invesco QQQ
- Typ: ETF
- Ticker: QQQ
- Zaměření fondu: americký technologický index Nasdaq 100
- Poplatky za správu: 0,30 % ročně
- Vyplácí dividendy: ano (distribuční ETF)
SPDR S&P 500 ETF Trust
- Typ: ETF
- Ticker: SPY
- Zaměření fondu: americký index S&P 500
- Poplatky za správu: 0,09 % ročně
- Vyplácí dividendy: ano (distribuční ETF)
iShares Core FTSE 100 UCITS ETF
- Typ: ETF
- Ticker: ISF.L (na platformě eToro, jinde se může lišit)
- Zaměření fondu: akcie britských společností (100 největších)
- Poplatky za správu: 0,07 % ročně
- Vyplácí dividendy: ano (distribuční ETF)
Technology Select Sector SPDR
- Typ: ETF
- Ticker: XLK
- Zaměření fondu: vybrané významné technologické akcie USA
- Poplatky za správu: 0,15 % ročně
- Vyplácí dividendy: ne (akumulační ETF)
SPDR Gold Shares
- Typ: ETF
- Ticker: GLD
- Zaměření fondu: fond investuje do fyzického zlata
- Poplatky za správu: 0,40 % ročně
- Vyplácí dividendy: ne (u zlata obecně není dividenda)
iShares Barclays 1-3 Year Treasury Bond ETF
- Typ: ETF
- Ticker: SHY
- Zaměření fondu: vládní dluhopisy USA
- Poplatky za správu: 0,10 % ročně
- Vyplácí dividendy: ne (akumulační ETF)
Podílové fondy (aktivní správa)
Conseq – Active Invest Dynamický
- Typ: otevřený podílový fond
- ISIN: CZ0008474202
- Zaměření fondu: akcie a krátkodobé investice (držení hotovost)
- Poplatky za správu: 2,52 % ročně
- Vyplácí dividendy: ne (akumulační fond)
Conseq – Active Invest Konzervativní
- Typ: otevřený podílový fond
- ISIN: CZ0008474194
- Zaměření fondu: dluhopisy a krátkodobé investice (držení hotovost)
- Poplatky za správu: 1,58 % ročně
- Vyplácí dividendy: ne (akumulační fond)
Conseq – Active Invest Vyvážený
- Typ: otevřený podílový fond
- ISIN: CZ0008474210
- Zaměření fondu: převážně dluhopisy a akciové tituly
- Poplatky za správu: 2,09 % ročně
- Vyplácí dividendy: ne (akumulační fond)
Hlavní rozdíly mezi ETF a podílovými fondy
Prvním velkým rozdílem je, že ETF se vždy obchodují veřejně na burze. Jejich cena je tak určována trhem, tedy aktuálně prodávajícími a kupujícími. Podílové fondy naopak nejsou obchodovatelné na burze, jejich ocenění probíhá zpravidla pouze jednou denně na základě hodnoty jejich podkladových aktiv.
Dalším důležitým rozdílem je transparentnost obou způsobů investování. Protože se ETF vždy obchodují na burze, jsou pod přísným dohledem regulátorů a musí dbát na transparentnost. Musí zejména pravidelně uvádět, jaké je aktuální složení jejich portfolia, co nakoupili nebo prodali apod. Investiční fondy nabízející podílové fondy typicky zveřejňují uvedené informace s mnohem nižší frekvencí, například jednou měsíčně nebo dokonce “jen” kvartálně.
Velkým a možná tím nejzásadnějším rozdílem jsou poplatky. Podílové fondy jsou aktivně spravovány. To znamená, že tento fond zaměstnává v prvé řadě portfolio manažera, finanční analytiky nebo i další řadové zaměstnance, který se starají o denní chod fondu. Poplatky za správu takových fondů tak mohou být vyšší než u ETF. Pro srovnání – typické poplatky u podílových fondů se pohybují řádově mezi 1 až 2 %. U ETF bývají poplatky téměř vždy pod procento, většinou okolo 0,1 až 0,2 %, někdy dokonce nižší. Krátkodobě to nevypadá jako velký rozdíl. V dlouhodobém horizontu několika desítek let pravidelného investování však může i tento na první pohled malý rozdíl investorovi přinést vyšší jednotky, případně až desítky procent hodnoty jeho portfolia navíc.
Dynamické podílové fondy a akciová ETF
Dynamické podílové fondy jsou aktivně spravované investiční fondy, jejichž manažeři portfolio daného fondu pravidelně mění. Jejich cíl je jasný – maximalizovat výnosy svého fondu a minimalizovat rizika. Portfolio manažeři mohou aktivně rozhodovat o tom, jaké aktivity mají být v portfoliu, kdy je koupit a kdy prodat. Dynamické fondy obsahují zpravidla většinu svého jmění v akciích.
Zástupci dynamických aktivně spravovaných fondů naleznete v tomto článku dva: Conseq – Active Invest Dynamický a Conseq – Active Invest Vyvážený.
S dynamickými fondy jsou srovnatelné akciové ETF, jejichž správci investují pochopitelně primárně do akcií. V případě pasivních ETF jde obvykle o celý akciový index, tzn. nejen několik akciových titulů, ale celá škála, velké množství akcií, které tvoří standardizovaný index. Takové ETF bývají standardně lépe diverzifikované než dynamické podílové fondy. Respektive při stejné úrovni diverzifikace mívají ETF nižší poplatek za správu.
Příklady pasivních akciových ETF jsou v tomto článku: Invesco QQQ, iShares Core FTSE 100 UCITS ETF nebo Technology Select Sector SPDR.
Konzervativní fondy a ETF
Konzervativní fondy jsou charakteristické především tím, že investují prostředky investorů s relativně nízkým rizikem a mají dosahovat stabilních výnosů. Fondy tohoto typu obvykle investují převážně do vládních dluhopisů, stabilních akcií, popřípadě mají zainvestováno přímo v cizích měnách (EUR, USD).
Konzervativní fondy zde zastupuje fond Conseq – Active Invest Konzervativní.
ETF konzervativního typu bývají na druhou stranu více “tematické”. Tedy například pokud chcete investovat do zlata, popřípadě například vládních dluhopisů, vyberete si příslušný veřejně obchodovatelný fond. Na začátku je tak vhodné se informovat a následně lze investovat s podstatně nižšími náklady, než jaké byste měli při investování do konzervativních podílových fondů.
Jako případ uveďme SPDR Gold Shares, který investuje do fyzického zlata, nebo iShares Barclays 1-3 Year Treasury Bond ETF, který nakupuje krátkodobé vládní dluhopisy USA.
Image by Freepik