Home » Kryptoměny » Páka (pákový efekt)

Páka (pákový efekt)

Pokud se rozhodnete obchodovat kryptoměny pomocí CFD (contracts for difference = kontrakt o vyrovnání rozdílu), můžete využít finanční páku.


Páka vám umožňuje obchodovat s většími objemy peněz, aniž byste je museli vlastnit. U kryptoměn je páka omezená na maximálně 1:5, kvůli nařízení regulačního úřadu CySec.

Finanční páka 1:5 znamená, že za jednu vaši jednotku budete disponovat 5 jednotkami. Zbylé jednotky vám zapůjčí broker. Finanční páka zvyšuje vaše zisky, ale i případné ztráty.

Příklad z praxe

Máte páku nastavenou na 1:5, obchodujete kryptoměnový pár BTC/USD a chcete koupit 0,1 BTC za dolary. Kdybyste obchodovali bez použití páky, museli byste na vašem obchodním účtu mít podle aktuálního kurzu 828,3 USD (objem * kurz = 0,1 * 8 283),  abyste si mohli koupit 0,1 BTC. S použitím páky 1:5 vám bude stačit na účtu mít „pouze“ 165,66 USD (828,3/5), abyste mohli obchod provést.

Najdete si tedy vhodný vstup do obchodu, řekněme, že budete kupovat (BUY) 0,1 bitcoinu za dolary s kurzem 8 283,5 a zpátky prodáte za 8 483,5.  Vyděláte tedy (8 483,5 – 8 283,5) * 0,1 = 200 * 0,1 = 20 USD.

Samozřejmě můžete obchodovat mnohem větší, ale i menší objemy, tím si snížíte nebo zvýšíte případné ztráty/zisky.

Líbil se vám článek?

Napsat komentář

Souhlasím s pravidly diskuze.

Pravidla diskuze

1) Nevkládejte e-mailové adresy, můžete se stát terčem různých lidí, co se z vás budou snažit dostat peníze, především se jedná o nabízení nefunkčních obchodních systémů. Pro vaši bezpečnost budou všechny e-mailové adresy a telefonní čísla z komentářů vymazány. Veškeré dotazy řešte přímo v diskuzi.

2) Nepřidávejte odkazy na konkurenční weby.

Pokud porušíte pravidla diskuze, bude váš komentář částečně  nebo úplně smazán.