Kryptoměnové peněženky

peněženka na kryptoměny

Kryptoměny je třeba, jako každou vzácnou věc, bezpečně uložit. Užití kryptoměn se různí.


Někteří s nimi obchodují jako s komoditami, jiní je běžně používají na platbu jako klasické státní měny. Způsob jejich uložení se liší navenek. Ve skutečnosti musí být všechny kryptoměny uloženy na virtuální peněžence. Dozvíte se, jaké existují typy peněženek, jak tyto peněženky fungují a proč je tak důležité se starat o jejich zabezpečení.

Co je to kryptoměnová peněženka

Kryptoměnová peněženka je software, díky kterému si zdarma vytvoříte vždy pár speciálních adres. Jedna adresa je veřejná a druhá soukromá. Veřejnou adresu je možné sdílet s ostatními, na tu vám mohou další uživatelé kryptoměnu zasílat. Díky soukromé adrese (privátní klíč) můžete kryptoměnu naopak posílat ostatním. Soukromá adresa je klíčem k vašemu coinu a nesmíte ji tak nikomu sdělovat.

Blockchain plný peněženek

Klíčovým pojmem pro kryptoměny je blockchain. Na této globální účetní knize jsou uloženy záznamy o veškerých transakcích, které kdy byly s danou kryptoměnou provedeny, od jejího počátku až do současnosti (tedy do chvíle, kdy čtete tento článek). Kryptoměny jsou uloženy na vaší adrese právě prostřednictvím blockchainu.

Každý uživatel si může blockchain zobrazit. Pokud uživatel zná vaši veřejnou adresu, na které máte kryptoměny uloženy, získá okamžitě přehled o vašich prostředcích. Uživatelé kryptoměn jako by si tak navzájem „viděli do virtuálního talíře“.

Druhy peněženek – na mobilu, online i offline


qr kód

Svoji peněženku můžete mít typově na několika zařízeních. Existuje nespočet aplikací na chytré telefony nebo na stolní počítače. Na kryptoscéně je také mnoho webových peněženek, do kterých se přihlašujete prostřednictvím klasického prohlížeče (jako je například Chrome nebo Firefox).

Se všemi peněženkami můžete krypto přijímat a také odesílat. Aplikace máte vždy stažené a nainstalované na vašem zařízení. Máte k nim přímý přístup. Většinou bývá zaheslované pouze odesílání kryptoměn. K webovým peněženkám se musíte přihlašovat pomocí e-mailu a hesla.

Online peněženky – pozor na bezpečnost

Zmíněné online peněženky provozují soukromé společnosti. Registrace bývají velice rychlé a intuitivní. Mnoho online kryptoměnových burz nabízí na jejich webu vlastní peněženku.

Dávejte si však pozor. U drtivé většiny poskytovatelů nejste vlastníky uložené měny, protože nemáte přístupný privátní klíč vaší peněženky. Jste „pouze“ majitelé účtu. V případě problémů těchto webů tak nebudete schopni kryptoměnu převést na bezpečnou peněženku.

Aplikace – vždy po ruce

kryptoměnová peněženkaPeněženkám na mobilu, či méně často také na PC, se říká „hot wallet“. Přídomek „hot“ znamená, že kryptoměna je k okamžitému použití. Díky moderním aplikacím tak stačí „sejmout“ QR kód u obchodníka a na jeden klik daným coinem zaplatíte. Nevýhodou je možná ztráta telefonu. Pamatujte ale, že dokud máte uloženy své privátní klíče, můžete peněženku obnovit například na novém telefonu. Mezi oblíbené aplikace pro chytré telefony patří Coinomi, Electrum nebo Mycelium.

Hardwarové peněženky – sázka na jistotu

V oblasti hardwarových peněženek můžeme být hrdí na Českou republiku. První peněženka tohoto typu byla vyrobena českou společností SatoshiLabs. Jedná se ve zkratce řečeno o zařízení (velikosti odpovídající malému MP3 přehrávači), na kterém jsou uloženy privátní klíče.

Takové zařízení připojíte k PC a pomocí speciální webové peněženky se ke svým kryptoměnám dostanete. Zařízení je navíc chráněno PINem. Ukradnou prostředky z tohoto typu peněženky se zatím žádným hackerům nikdy nepovedlo. Proto zůstává nejmodernější a nejbezpečnější metodou, jak své kryptoměny bezpečně uložit a zároveň používat na placení.

Papírové peněženky – konzervativní řešení

Pokud si přeci jen potrpíte i v dnešní digitální době na papírově řešení, je pro vás papírová peněženka tím pravým. Jde o to, že si pomocí speciální webové stránky (například web https://walletgenerator.net). Na základě náhodných pohybů myší či napsání náhodných znaků vám bude podle algoritmu vygenerovaná vaše peněženka.

Jak bylo zmíněno na začátku, kryptoměnová peněženka má klíč veřejný a privátní. V případě papírové peněženky jde o dva QR kódy. Veřejným přijímáte platby (můžete ho ostatním ukazovat) a soukromým klíčem platby odesíláte. U peněženky papírové ho můžete ukazovat pouze ve chvíli, kdy platíte. Obchodník (či jiný uživatel) si pomocí tohoto kódu strhne určitou částku z vaší peněženky.

Jak dostat kryptoměnu z papírové peněženky

Zmíněná papírová peněženka je vhodná na dlouhodobé uchování. Na placení je však nepraktická. Nyní si popíšeme, jak si převést prostředky na zmíněnou „hot wallet“ (aplikace v mobilu). Například oblíbená aplikace Coinomi nabízí funkci „sweep wallet“. Stačí jednoduše naskenovat QR kód privátního klíče na vytištěné papírové peněžence a máte hotovo. Kryptoměna se vám tak automaticky přepošle do aplikace.

Pokud máte vaši kryptoměnu uloženou pomocí papírové peněženky ve formě seedu (typicky 12, 18 nebo 24 anglických slov), stačí vybrat možnost „obnovit peněženku“. Do aplikace pak tato slova ve správném pořadí opíšete, a tak obnovíte svůj plný přístup k této kryptoměnové adrese.

Co je to kryptoměnová peněženka a jak funguje

Mohlo by vás zajímat:

Napsat komentář

Upozornění

Neuvádějte žádné kontaktní informace (e-mail, WhatsApp, odkazy atd.). Jinak bude váš komentář/recenze ihned smazána. Manuálně kontrolujeme dodržování tohoto pravidla. Toto opatření slouží k ochraně čtenářů našeho webu, spousty podvodníků se snaží vydávat za poradce a tahají z lidí peníze, a tomu nebudeme přihlížet!

Scroll to top