Obří změna celé sítě ethereum – London hard fork

ethereum

Druhou nejhodnotnější kryptoměnu, čekají 4. srpna zásadní změny. Podívejme se na ty nejvýznamnější, které se mají nasadit počínaje blokem číslo 12 965 000 v síti Ethereum.


Změna poplatků těžařům a deflační nastavení ethera

Hard fork se souhrnným označením „London“ zastřešuje celkem 5 takzvaných EIP (Ethereum Improvement Proposals, návrhů na změnu protokolu Etherea). Nejvýznamnější změnou, která se dotkne těžařů i uživatelů etheru, je EIP 1559.

Tento návrh mění samotnou ekonomickou podstatu sítě Ethereum. Změní se struktura poplatků (odměn) pro těžaře, které musí uživatelé za přeposlání etheru mezi peněženkami platit.

Ethereum dostane v srpnu deflační prvky. Bude nově ještě více deflační než první kryptoměna BitCoin, u které se postupně snižují počty nově vytěžených coinů. Ethereum bylo doposud měnou inflační. S každým novým blokem byly vytvořeny nové virtuální mince, které se dostaly do oběhu. Nyní se nově vzniklé mince budou „pálit“ a množství v oběhu bude postupně naopak klesat.

Nastavení poplatků podle EIP 1559

Cílem EIP 1559 je vytvořit předvídatelnější systém poplatků, nastavování poplatků zjednodušit a flexibilněji reagovat na aktuální vytíženost sítě.

Za každou transakci se nově po nasazení London hard forku bude platit jednak tzv. „Base Fee“ a jednak „tip“ neboli dýško pro těžaře. „Base Fee“ je základní poplatek, který se bude automaticky nastavovat podle aktuální vytíženosti sítě. Pokud bude vytíženost následujícího bloku alespoň o 50 % vyšší, pak dojde k automatickému navýšení „Base Fee“. Pokud naopak bude transakcí o 50 % méně, klesne i základní poplatek.

Část poplatků, konkrétně jde o výše popsané „Base Fee“, se bude „pálit“. Nebudou tedy již vnikat nové ethery. Postupně se z etheru stane deflační kryptoměna. Podle ekonomických pravidel by tak mělo dojít k nárůstu ceny za 1 ETH. Odhady se velice liší. Někteří analytici předpovídají cenu do konce roku 4 500 USD, jiní se nebojí hovořit o ceně 10 000 USD, které by měl ether dosáhnout v příštích letech.

Druhou složkou odměn bude tzv. „tip“ neboli dýško. Uživatelé budou mít možnost se navzájem přeplácet. Ten, kdo odmění těžaře vyšším dýškem, dostane při zpracování transakce přednost. Možnost variabilního nastavení poplatku za transakci funguje v síti Ethereum již nyní. Nejde ovšem o jednu ze dvou „oficiálních“ složek poplatku. Navíc se aktuálně žádné poplatky v síti „nepálí“, ale nové ethery jdou volně do oběhu.

Motivace k přechodu na ETH verze 2.0 se odkládá

Druhým důležitým již odsouhlaseným návrhem součástí London hard forku je EIP-3554. Tento návrh odsouvá poměrně zásadní změnu v oblasti těžení etheru. Pro lepší pochopení si nejprve vysvětleme jednotlivé verze sítě Ethereum.

Aktuálně síť běží ve verzi 1.0, což je Ethereum „jak ho dnes známe“. Těží se zásadně na grafických kartách. Dlouhodobě ale developeři tlačí na přechod na verzi 2.0, která má být energeticky méně náročná, tudíž ekologičtější. Ether se nebude klasicky těžit pomocí hardwaru, ale transakce budou ověřovat tzv. validátoři. Místo těžařů nastoupí validátoři. Jde o osoby nebo skupiny osob, které budou za správnost transakcí ručit zástavou v podobě 32 „zamknutých“ etherů (v současné době v hodnotě přibližně 1,6 milionu korun).

Pokud nově ověřený blok plný transakcí bude zcela v pořádku, validátor dostane odměnu. Pokud by některé transakce vykazovaly známky podvodu, přijde validátor o svůj vklad 32 ETH. Validátoři tak budou ekonomicky motivováni k tomu, aby nepodváděli.

EIP-3554 posouvá úpravu tzv. náročnosti těžení (mining difficulty). Těžení se začne postupně stěžovat až počínaje prosincem roku 2021, pokud se na této změně síť shodne. Těžaři tak nebudou do konce roku příliš motivováni přecházet na novou verzi sítě.

Výhled do budoucna

London hard fork je dlouho připravovaná změna, která ukazuje, že těžaři se dokážou dohodnout i na poměrně rozsáhlých změnách v síti. Otazníky ale stále visí nad přechodem na Ethereum 2.0 a není vůbec jasné, kdy (nebo zda vůbec) k přechodu dojde.

Dokud nebude přechod proveden, stále platí, že těžaři etheru budou získávat poplatky od uživatelů. Od 4. srpna ale dochází k podstatnému snížení těchto poplatků. Svět kryptoměn je řízen čistě ekonomickou motivací jednotlivých subjektů. Až časem se ukáže, zda snížená emise (vytváření) nových coinů jejich cenu skutečně zvýší a zda zůstanou těžaři etheru věrni i po tak velkých změnách.

Obří změna celé sítě ethereum – London hard fork

Mohlo by vás zajímat:

Napsat komentář

Upozornění

Neuvádějte žádné kontaktní informace (e-mail, WhatsApp, odkazy atd.). Jinak bude váš komentář/recenze ihned smazána. Manuálně kontrolujeme dodržování tohoto pravidla. Toto opatření slouží k ochraně čtenářů našeho webu, spousty podvodníků se snaží vydávat za poradce a tahají z lidí peníze, a tomu nebudeme přihlížet!

Scroll to top