Přestože umělá inteligence funguje už roky, do mainstreamu se ale dostala až v posledních letech, díky nástrojům jako ChatGPT, Google Bard nebo MidJourney. Umělou inteligenci ale využívá také výrobce herního hardwaru Nvidia a vydělává na ní i Amazon. Tyto, a řada dalších firem po celém světě, vidí v umělé inteligenci velký potenciál a investují do jejího rozvoje a integrace AI do svých projektů. Z tohoto důvodu mohou být investice do umělé inteligence jedny z nejvýnosnějších v budoucích letech. Odhaduje se, že do roku 2032 dosáhne globální trh s umělou inteligencí hodnoty přes 2 500 miliard dolarů. V loňském roce byl ohodnocen na 454 miliard dolarů.
Nejvíce inovují technologičtí giganti
Není žádným překvapením, že do umělé inteligence nejvíce investují obrovské společnosti, jako je například Google, Amazon nebo Microsoft.
Objevilo se ale několik dalších firem, které se soustředí na umělou inteligenci a snaží se v tomto segmentu prorazit. Nejznámější společností pracující s umělou inteligencí je OpenAI, která představila světu ChatGPT. Tento chatovací bot nabídl celému světu přímou interakci s umělou inteligencí a ukázal, jak může být prospěšná v běžném životě. Do OpenAI později investovala společnost Microsoft částku 10 miliard dolarů a aktuálně poskytuje OpenAI cloudové služby pro všechny jejich projekty a projekty třetích stran běžící na API OpenAI. Microsoft je tedy jednou ze společností, jejíž cenu akcií může pozitivně ovlivnit vývoj umělé inteligence.
Do společnosti OpenAI bohužel zatím investovat nelze, jedná se totiž o soukromou společnost, která ještě nevstoupila na burzu.
Se svou verzí chatovacího bota přišel také Google (Alphabet) a Amazon již tradičně poskytuje infrastrukturu pro umělou inteligenci prostřednictvím Amazon Web Services. Amazon už vykázal rekordní tržby spojené s umělou inteligencí za rok 2022. Pokud tedy chcete investovat do OpenAI, jedné z nejrychleji rostoucích firem v oblasti umělé inteligence, aktuálně tak nejsnadněji učiníte skrze akcie Microsoftu, který dal svou investicí jasně najevo, že jej umělá inteligence zajímá.
Společností s dostupnými akciemi na burze je ale například Nvidia. Ta v posledních letech vykazuje stále lepší hospodářské výsledky a výrazně investovala také do rozvoje umělé inteligence. Nvidia se samozřejmě soustředí na hráče a mimo jiné představila například funkci, která vykresluje oči streamera tak, aby to vypadalo, že se neustále dívá do kamery. V první řadě je Nvidia také největším výrobcem polovodičových čipů pro technologii umělé inteligence.
Dalším velkým hráčem s akciemi na burzách je Adobe, využívající umělou inteligenci k dokreslování obrázků a tvorbě grafiky.
Odborníci ve spojení s umělou inteligencí mluví také o společnostech Oracle nebo Palantir, do jejichž podnikání by se umělá inteligence rozhodně hodila a je zřejmě jen otázkou času, než ji do svých projektů integrují také.
Americký a evropský trh ale není jediné místo, kde se projekty s umělou inteligencí objevují. Vsadit na pozitivní vývoj v oblasti umělé inteligence můžete například prostřednictvím čínské společnosti Baidu. Ta provozuje nejpopulárnější čínský internetový vyhledávač, jež má v Číně stejně silnou pozici jako Google a Bing v Evropě a Spojených státech.
Nepřímo by mohl pozitivní vývoj umělé inteligence ovlivnit také pozici společnosti ASML. Ta se soustředí na výrobu polovodičových produktů a má monopol na technologii potřebnou k vývoji malých a výkonných čipů. Designéři společnosti využívají umělou inteligenci k tvorbě efektivních a výkonných čipů a hlavně úspoře času při repetitivních úkolech.
Fondy s firmami investující do umělé inteligence
Pokud dáváte přednost investicím do fondů, nabídneme vám hned několik firem budující své projekty na umělé inteligenci.
Ve fondu najdete také společnost Oracle, u které se předpokládá zapojení umělé inteligence do vývoje produktů v nejbližších letech.
Poněkud sofistikovanější je fond Global X Robotics & Artificial Intelligence (BOTZ) soustředící se na investice do společností, které mohou v budoucnu potenciálně těžit z vývoje a zavádění umělé inteligence a robotiky. Fond investuje do společností, jejichž výroba se týká průmyslové robotiky, automatizace, neprůmyslových robotů nebo autonomních vozidel. Přes 15 % portfolia tohoto fondu tvoří akcie společnosti Nvidia, následované americkou společností Intuitive Surgical. Ta se soustředí na vývoj a výrobu robotů pro neinvazivní chirurgii. Intuitive Surgical mají ve svém portfoliu také fondy NASDAQ a S&P 500.
V současnosti není investice do umělé inteligence nejjednodušší a je třeba se tímto oborem trochu zabývat. Umělou inteligenci totiž mohou využívat malé firmy i velké nadnárodní společnosti a je třeba zjistit, které z nich se rozhodli využít její potenciál pro svůj růst a rychlejší vývoj.
S příchodem jazykového modelu GPT od OpenAI ale můžeme očekávat, že se umělá inteligence uplatní v celé škále oborů v reálném světě i na internetu. Už nyní můžete umělou inteligenci využít například jako technickou podporu ve vašem e-shopu, k urychlení repetitivních úkolů nebo klidně jako poradce při vaření.
Ředitelé velkých technologických firem se shodují, že příchod umělé inteligence znamená novou technologickou éru. Velké společnosti zřejmě s předstihem obsadí první místa, postupem času se ale jistě objeví řada skvělých projektů a nových inovativních firem, jakou je například OpenAI.
Fotka od Tung Nguyen z Pixabay.