Sídlí v Londýně ve Velké Británii a od vzniku v roce 2015 si služba získala na 10 milionů uživatelů. Jde o zajímavý projekt, který lze využívat doma i v zahraničí a který výrazně usnadňuje platební styk v cizích měnách, ať pro obchodní či osobní účely.
Vše začíná v mobilu
Revolut si můžete najít na internetu, má stručnou informační stránku. Pro reálné použití jeho služeb je však třeba sáhnout po vašem chytrém telefonu. Registrace probíhá pouze přes mobilní aplikaci, kterou si zdarma stáhnete. V případě Androidu na Google Play, u iOS přes App Store.
Desktopová verze aplikace není dostupná a ani v budoucnu se s ní nepočítá. Tvůrci se tak ujistí, že máte funkční mobilní telefon, který je důležitý pro pozdější platby i pro samotné nastavení vašeho účtu. Na jednu stranu se může zdát omezující využívat účet bez klasického internetového bankovnictví (přes počítač). Na druhou stranu Revolut nabízí plnohodnotnou a pokročilou aplikaci, které je zcela dostačující a intuitivní.
Registrace nového uživatele
Jakmile budete mít nainstalovanou aplikaci, přistoupíte k samotné registraci. Vyplňují se standardní údaje jako je jméno, příjmení, adresa či telefonní číslo. Pro úplné dokončení registrace je rovněž potřeba nafotit občanský průkaz či pas, na kterém máte odpovídající údaje. Dále je třeba se vyfotit, udělat selfie, bez tmavých brýlí či jiného zakrytí tváře. Služba takto ověří vaši totožnost.
Poplatky a tarify
Revolut je napěchovaná službami, jak si ukážeme níže. Je však třeba zmínit, že ne všechny jsou dostupné zdarma. Nalezneme zde celkem 3 uživatelské tarify.
Prvním z nich se jmenuje Standard. Je zcela zdarma. Můžete takto získat britský bankovní účet vedený v eurech (včetně „eurového“ IBAN), možnost utrácet v 150 měnách při mezibankovních kurzech, vyměnit si 30 různých zahraničních měn a vybírat si do výše 4 500 Kč měsíčně z bankomatů po celém světě. Za plastovou platební kartu (respektive její zaslání) zaplatíte 100 korun. Rovněž je vám k dispozici obchodování s akciemi, 3 transakce jsou měsíčně zdarma, každá další (nákup či prodej) za 28 Kč.
Druhý tarif Premium nabízí podobné, rozšířené služby. Zvyšuje limity výběrů z bankomatu na 9 000 Kč, přidává prémiovou kartu nebo možnost nakoupit kryptoměny (BitCoin, LiteCoin nebo Ether). Nedílnou součástí jsou virtuální platební karty (které lze vytvářet znovu a znovu). Cena za tento balíček je 175 Kč měsíčně.
Nejvyšší tarif se jmenuje Metal a jak název napovídá, jde o nejpokročilejší variantu. Výběry jsou ve výši 13 500 Kč, při platbě kartou v Evropě dostanete 0,1 % cashback, při placení mimo Evropu dokonce 1 %.
Od výběru hotovosti až po akcie
Nyní se podrobněji podívejme na hlavní služby, které Revolut nabízí. Společnost sice již od začátku říká, že „není klasickou bankou“, přesto paleta služeb je velmi podobná. Revolut jako by kombinoval banku, směnárnu a online brokera. Revolut má od roku 2018 licenci pro bankovní služby udělenou Evropskou centrální bankou (ECB). Usiluje rovněž o obdobnou licenci od britských úřadů. Vklady uživatelů jsou díky tomu kryté, jak je dále popisováno na blogu společnosti.
Bezkontaktní karta
Důležitou součástí placení s Revolutem je platební karta. V tarifu Standard za ni sice zaplatíte jednorázový poplatek, ten se vám ale časem vrátí díky výhodným kurzům, za které si v aplikaci vyměňujete cizí měny. Pokud hodně cestujete, můžete v cizích zemích využívat jednu kartu v mnoha lokálních měnách. Tedy jedna karta má pro každou měnu speciální podúčet, ze kterého se vám při placení odečtou peníze. V případě, že máte účet v jedné měně dojde k automatické směně na lokální měnu za mezibankovní kurz. O víkendu se účtují poplatky navíc – 0,5 – 1,5%.
Výběr z bankomatu
Ačkoli jde ruku v ruce s vaším účtem platební karta, mnoho lidí se stále neobejde bez hotovosti. Pro její výběr můžete využít doslova jakýkoli bankomat světa. Výběry jsou zdarma do určité částky, vždy dle vybraného tarifu. Pokud ovšem tuto maximální přečerpáte, za každý další výběr platíte poplatek ve výši 2 % z částky, což může být i relativně vysoký obnos.
Elektronická směnárna
Revolut je mnoha uživateli vyzdvihován pro mnoho cizích měn, které podporuje. Registrovaný uživatel může platit ve 150 světových fiat měnách. Pro platby je poskytován mezibankovní kurz, který bývá zpravidla výhodnější než ten, který dostává běžný „retailový“ zákazník na běžných bankovních účtech.
Zde je však důležité upozornit na rozdílné poplatky mezi běžným pracovním dnem a víkendem. V sobotu a v neděli, tedy v nepracovní dny bank, si Revolut účtuje 0,5 až 1,5 % za jednotlivé směny mezi měnami. Je tedy dobré si nejprve spočítat, zda se vám v zahraničí nevyplatí klasická kamenná směnárna.
Investice do kryptoměn či akcií
Revolut účet vám umožňuje obchodovat také s akciemi na burzách NYSE a NASDAQ. V tarifu Standard můžete využít až 3 obchody zdarma měsíčně, za každý další si společnost účtuje 28 Kč.
Pojištění a další služby
K dalším službám patří možnost se připojistit při cestě do zahraničí. Mnoho bankovních společností takové pojištění nabízí. V případě Revolutu je samozřejmostí jednoduché sjednání z pohodlí vaší aplikace. Otázka však je, nakolik výhodné takové pojištění bude, když mnoho lidí již bývá pojištěno například na dovolenou u domácích pojišťoven. Pomyslnou třešničkou na dortu je speciální bonus ve formě přístupu do letištních salonků pro majitele Revolut účtu při nejvyšším tarifu. Těžko říci, jaké procento uživatelů těchto služeb využívá. Rozhodně nepůjde o hlavní důvod, proč si toto konto zakládají. Na druhou stranu si takto společnost Revolut buduje image prémiové značky.
Pro cestovatele i investory
Nakonec celý projekt Revolut shrňme. Pokud poměrně často cestujete (nejen po Evropě) a rádi využíváte platební kartu, pak je pro vás tato služba jako stvořená. Pro plnohodnotný bezhotovostní zahraniční styk je vhodné si připlatit za tarif Premium, případně Metal. Bezplatná varianta je „na mnoha frontách“ omezující. Pokročilé uživatele a potenciální investory jistě potěší propojenost s akciovým brokerem a možností nákupu kryptoměn. Jak již ale bylo řečeno, je nutné počítat s příplatkem za tyto „nadstandardní“ služby. Revolut každopádně stojí za to zkusit.
Zdroj: