Sektorové investování: Srovnání sektorů, výhody a nevýhody

sektorové rozděleni akcií

V tomto článku se ponoříme do světa sektorového investování, prozkoumáme jeho výhody a nevýhody a poskytneme vám návod, jak tento strategický přístup využívat v praxi.


Upozornění: Přestože následující článek má vysokou informační hodnotu, nejedná se o investiční doporučení, neobchodujte na základě poskytnutých informací. Autor není investiční poradce.

Jednou z populárních investičních strategií je sektorové investování. Jde o to investovat do jednoho nebo i více celých odvětví neboli sektorů lidské činnosti. Tímto způsobem můžete diverzifikovat vaše peníze, namísto toho, abyste se zaměřovali pouze na určité jednotlivé společnosti a měli v portfoliu jen několik málo akcií.

V článku vám představíme jednotlivé akciové sektory a ke každému vám pro lepší přehled uvedeme také typické hodnoty akciových ukazatelů. Můžete se tak rozhodnout, kdy je výhodné akcii koupit, nebo prodat.

U každého sektoru vyjmenujeme zásadní specifické ukazatele, které doplníme o “klasický”, průřezový ukazatel P/E ratio (price-to-earning). Tento ukazatel lze při zohlednění jeho průměrné výše užívat takřka u všech jednotlivých oborů (sektorů).

Bankovní sektor

Bankovní sektor tvoří v podstatě základ světových finančních trhů. Bez financování by se neobešla žádná fungující firma, ale ani mnoho z nás, jednotlivých investorů. Do tohoto sektoru patří zejména banky neboli úvěrové instituce. Ty často existují ve formě velkých holdingů, které v rámci nichž nalezneme jejich přidružené pojišťovny.

Do bankovního sektoru řadíme např. americké tituly CitiGroup (C), Bank of America (BAC) nebo Visa (V). Z evropských akcií sem spadá například Deutsche Bank (DB) nebo BNP Paribas SA (BNP).

U bankovních společností můžeme sledovat například tyto ukazatele:

  • Net Interest Income (NII) neboli celkové čisté příjmy, které banka získá svými obchodními aktivitami. Zejména jde o půjčováním ostatním zákazníkům nebo institucí.
  • Total Deposits. Jde o celkové vklady, které jsou u dané banky vedeny. Do tohoto ukazatele se počítají peníze na účtech u banky a peníze na termínovaných vkladech. Čím více, tím obecně lépe pro banku a tím pádem i pro hodnotu akcie.
  • Capital to Risk Assets Ratio (CRAR). Přes tento ukazatel investor zjistí, jaký je poměr celkového kapitálu banky a kapitálu rizikového. Můžeme tak v zásadě zjistit, jak rizikově banka investuje a jak moc by ji případné ztráty “bolely”.

Hodnota ukazatele P/E ratio se u bank pohybuje obvykle mezi hodnotami 6 až 12.

Investice do bankovního sektoru mohou poskytovat stabilní dividendy a návratnost, což může být atraktivní pro investory hledající pravidelný příjem. Na druhou stranu nevýhodou bankovního sektoru může být jeho určitá zranitelnosti a potenciálně velká náchylnost na vývoj ekonomických cyklů a změnám úrokových sazeb.

Technologický sektor

Technologický sektor patří k nejmladším ze standardních sektorů. Mnoho z firem tohoto sektoru vzniklo na konci 90. let. Nyní ale tvoří podstatnou část portfolia mnoha investorů, například také slavného Warrena Buffetta. Drtivá většina technologických firem pochází ze Spojených států případné z Asie.

Do technologického sektoru řadíme společnosti Meta (FB), Apple (AAPL), Microsoft (MSFT), Alphabet (GOOGL) nebo asijský Alibaba Group (BABA).

Pro technologické podniky sledujte zejména:

  • Gross Profit Margin (hrubá marže). Ukazatel říká, jak společnost (ne)dokáže úspěšně vytvářet u svých produktů a služebdobrou marži.
  • Počet uživatelů (zákazníků) se používá zejména u internetových služeb, sociálních sítí apod. Platí, že čím více reálných uživatelů službu využívá, tím lépe. Je vhodné srovnávat počet uživatelů u obdobných firem / služeb.
  • Revenue growth (růst příjmů). Zejména u mladých a nadějných společností bývá růst značný, alespoň v začátcích. Toto je dobré odfiltrovat. Čím více příjmy rostou, tím je samozřejmě obecně řečeno společnost perspektivnější.

U technologických společnosti se P/E ratio obvykle pohybuje mezi hodnotami 20 a 30, u některých firem může být dokonce tato hodnota překročena. V takovém případě může jít o “předražené” tituly.

Výhodou investování do technologického sektoru je potenciál pro vysoký růst ceny akcie díky inovacím, které mohou vést k atraktivním výnosům. Nevýhodou je pak vyšší míra volatility i rizika spojená s rychlým vývojem (nestabilitou v sektoru) a vysokou konkurencí.

Farmaceutický sektor

Firmy ve farmaceutickém sektoru vyrábí od očkování přes běžné léky až po doplňky stravy. Trh si mezi sebou dělí několik velkých farmaceutickým korporátů. Mezi ně patří GlaxoSmithKline (GSK), Novartis (NVS) nebo Teva Pharmaceutical (TEVA).

Klíčové ukazatele v tomto sektoru jsou:

  • Price to Sales Ratio, tj. poměr ceny akcie k tržbám.
  • Množství nových léků (patentů) farma společností. Uvedené ukazuje, jak jsou společnosti v odvětví progresivní.
  • Počet patentů vlastněný společností. Zejména ve Spojených státech patří duševní vlastnictví farmaceutických společností k jejich vysoce oceňovanému majetku.

Tento sektor má obvyklé P/E ratio mezi hodnotami 10 a 20.

Obdobně jako u bankovního sektoru, také investování do farmaceutických akcií může být stabilním zdrojem příjmu. Poptávka po léčivech obvykle zůstává stabilní i během ekonomických krizí. Naopak možnou nevýhodou je strach společností z vysokých nákladů na výzkum a vývoj nových léků, pokud tyto aktivity nejsou dotovány státem.

Průmyslový sektor

Do tohoto sektoru patří společnosti, které těží suroviny jako jsou rudy průmyslových nebo drahých kovů nebo např. suroviny jako je ropa nebo zemní plyn. Dále jsou v sektoru firmy, které se specializují na výrobu konkrétních výrobků (například obalů) ze surových materiálů.

Příklady takových firem jsou konglomerát General Electric (GE) nebo výrobce 3M (MMM).

U průmyslového sektoru je dobré sledovat:

  • Podíl společnosti na trhu. Tento ukazatel nám říká, jak je společnost ve svém oboru významná.
  • Vyplatí se sledovat také americký index ISM manufacturing. Ten zahrnuje mnoho ukazatelů, mj. zaměstnanost, objem produkce a objednávek a podobně. Index napoví, jakým směrem se průmyslové akcie vydají. Obecně opět platí, čím vyšší hodnota tohoto indexu, tím se sektoru více daří.

Obvyklé P/E ratio v tomto sektoru bývá na úrovni mezi hodnotami 10 a 20.

Výhodou, kterou investice do průmyslových akcií potenciálně nabízí, je možnost potenciálně vydělat na globální průmyslové expanzi. Pokud i nadále porostou asijské ekonomiky, budou velice pravděpodobně poptávat také suroviny a energie. A platí to i naopak – průmyslový sektor je do jisté míry závislý na cyklických tržních výkyvech. Pokud se nebude dařit domácí ekonomice, tzn. v tomto případě zejména americkému trhu, pak nelze očekávat růst ani průmyslového sektoru.

Srovnání sektorů

Každý sektor má svá specifika. Rozdíly se projevují například v potenciálním zisku na akcii nebo propadu v době krize.

Bankovní sektor

Banky jsou v současné době velice striktně regulované. Státy v reakci na ekonomickou krizi v roce 2008 zásadním způsobem omezily, komu a za jakých podmínek mohou banky půjčovat. Společně se současnou situací, kdy má většina centrálních bank, včetně ECB nebo amerického Fedu úrokové sazby na nule (nebo velice blízko nuly), musí bankovní domy hledat nové způsoby, jak vydělat.

Obecně tak jde o zavedené značky, které již mnoho finančních krizí přežily. V dobách krizí musí ale investor počítat s výrazným poklesem ceny akcie. Rovněž může dojít k omezení, nebo dokonce zrušením, výplaty dividend v letech krize. Dobrou zprávou je ale to, že banky jsou považovány za “too big to fail”. Vlády je tak i v případě krachu raději vyplatí, než aby ohrozily zbytek ekonomiky.

Technologický sektor

V posledních několika letech zažily technologické firmy jako Apple nebo Amazon zdánlivě nekončící růst. Tento sektor rostl v době konjunktury zdaleka nejvíce. Můžeme spekulovat o tom, zda je to tím, že jsou dnes technologické akcie “cool” nebo skutečně nabírají na hodnotě díky novým technologiím a službám, které nabízí.

Nevýhodou tohoto sektoru je, že mnoho firem nepřežije přechod z fáze startupu do fáze zavedené společnosti. Na druhou stranu akcie největších technologických společností jsou nyní podle kritiků předražené. Akcie tohoto sektoru jsou obecně řečeno “s dobou” a chovají se většinou přesně podle aktuálního ekonomického cyklu.

Farmaceutický sektor

Léky lidstvo potřebuje. Farmaceutické firmy jsou většinou stabilním společnosti, jejichž akcie nepodléhají větším výkyvům (kromě krizí, které dolehnou na všechny). Pokud máte zájem s akciemi aktivně obchodovat, není tento sektor pro vás ideální. Spíše je vhodné si najít stabilní dividendový titul a držet jej dlouhodobě.

Problémy také mohou nastat v situaci, kdy je některá firma tohoto sektoru souzena. Zejména ve Státech jde o horentní sumy, které mohou pacienti vysoudit. Pro korporaci pak jde o nechtěný vysoký výdaj, který se podepíše na jejím hospodařením. Naopak pokud farmaceutická společnost získá nebo sama vyvine užitečný lék, mohou její akcie zažít skvělé období. Mnoho farmaceutických firem však dnes dlouhodobě stagnuje.

Sektor průmyslu

Jak již bylo řečeno, do tohoto sektoru se kromě “klasických” oborů jako energetika nebo těžký průmysl řadí také letectví. Jde tak o velice rozmanitý obor. Investor by měl zvážit okolnosti konkrétní akcie.

Sektor průmyslu obecně roste s ekonomikou, protože firmy více produkují a zvyšují objednávky u svých dodavatelů. Mnoho společností v tomto oboru patří k velmi starým společnostem, které ale nestačí současným trendům a cena jejich akcie se dlouhodobě propadá. Jako příklad lze uvést General Electric, společnost založenou v roce 1892, jejíž akcie jsou současně téměř na minimu. Akcie průmyslového sektoru jsou velice náchylné na ekonomické recese a krize.

Diverzifikace – snížení rizik

Každý investor by měl mít na paměti, že není vhodné vkládat veškerý kapitál určený pro investování pouze do jediného akciového titulu ani do jediného sektoru akcií. Diverzifikace se ukazuje jako vhodný nástroj vždy až časem. Diverzifikace vám sníží riziko ztráty většího objemu peněz a naopak pomůže ke stabilnějšímu růstu portfolia.

Sektorové investování: Srovnání sektorů, výhody a nevýhody

Mohlo by vás zajímat:

Napsat komentář

Upozornění

Neuvádějte žádné kontaktní informace (e-mail, WhatsApp, odkazy atd.). Jinak bude váš komentář/recenze ihned smazána. Manuálně kontrolujeme dodržování tohoto pravidla. Toto opatření slouží k ochraně čtenářů našeho webu, spousty podvodníků se snaží vydávat za poradce a tahají z lidí peníze, a tomu nebudeme přihlížet!

Scroll to top