Jsou to akcie firem, které mezi své akcionáře rozdělují velkou část svých zisků. Jedním z hlavních parametrů pro výběr titulu může být její vyčíslený výnos. Výnosová míra může v čase kolísat, proto je vhodné sledovat výši dividendy v delším časovém horizontu, alespoň 5 až 10 let zpětně. Je také potřeba počítat s tím, že vyplácení určité výše dividendy nezaručuje budoucí výnos. Investor by proto měl sledovat také další parametry, například vykazované účetní hodnoty firmy nebo situaci na trhu, kde společnosti působí.
Výnos jednoduše vypočteme jako poměr roční dividendy vůči ceně akcie. Uvádí se typicky procentuálně. Například pokud bude cena jednoho kusu akcie 100 korun a roční dividenda 5 korun, výnos je pětiprocentní.
Obecně se u akcií doporučuje titul držet nejméně 5 až 10 let z důvodu možného kolísání ceny. S vývojem ceny titulu může kolísat i jeho výnos. O společnostech, jejichž dividenda posledních 25 let rostla, se mluví jak o „dividendových aristokratech“.
Mezi hlavní výhody dividendového investování patří stálý příjem („pasivní příjem“). Dividendy bývají v českém prostředí nejčastěji vypláceny jednou ročně, americké tituly pravidelně čtyřikrát ročně. Objevují se i varianty výplaty pololetně. S tím souvisí možnost reinvestování získané dividendy. Oproti jiným strategiím tak nemusíte aktivně obchodovat a přesto se předpokládá, že akcie budou dlouhodobě růst.
České dividendové akcie
České akcie poskytují každoroční slušný výnos, který se pohybuje obvykle pohybuje mezi 4 a 10 procenty. Podívejme se na konkrétní tituly. Veškeré výnosy jsou uvedeny před zdaněním.
- ČEZ patří k nejvýznamnějším českým společnostem. Firma je z části státní. Za poslední roky nabízí slušný výnos přibližně 6 procent ročně.
- O2 je jedna z nejznámějších telekomunikačních firem u nás. Její akcie poskytují v posledních pěti letech nadstandardních 7 až 13procentní výnos (21 Kč v roce 2020).
- MONETA je představitel bankovního sektoru, na Pražské burze má akcie od roku 2016. Trend je sice u dividend Monety sestupný, přesto v loňském roce investoři dostali přibližně 8 % (6,15 Kč). V dnešním roce obecně banky dividendy nevyplácely.
- Poslední titul, který si zde představíme, je výrobce oblíbených nealkoholických nápojů, společnost Kofola. Nabízí stabilní výnos cca 5 procent (13,5 Kč za rok 2020).
Danění dividend v České republice *
Tak jako jiné příjmy i dividendy podléhají v České republice zdanění. Pro většinu českých brokerů platí, že dividenda vám přijde na váš majetkový účet již očištěná o patnáctiprocentní srážkovou daň. Tenhle typ zdanění je konečný a částku nemusíte ani uvádět v daňovém přiznání za daný rok.
Dávejte si ale pozor, pokud budete akcie držet u zahraničního brokera, který má domicil například na Kypru nebo v jiných státech. Vaše dividendy mohou podléhat vyššímu zdanění z důvodu korporátní daně daného brokera. Broker by vás na to měl vždy upozornit.
* Berte prosím na vědomí, že autor článku není daňový poradce, neručí proto za úplnost, správnost a aktuálnost poskytnutých informací. Informace jsou přejaty z veřejně dostupných zdrojů. Veškeré konkrétní kroky prosím vždy konzultujte s vašim daňovým poradcem.
Americké dividendové akcie
Americké akcie rozdělíme do jednotlivých sektorů podle jejich zaměření.
Průmysl
3M (MMM) je konglomerát, pod který spadá mnoho divizí výroby. Nabízí například ochranné pomůcky pro pracovníky nebo elektrické materiály a spotřební zboží. Roční výnosy dosahují 2 procent.
Zdravotní péče
National Health Investors Inc. (NHI) se ve svém podnikání zaměřuje na oblast sociálních služeb a domovů pro seniory. Primárně spravuje nemovitosti, které nakupuje a prodává, poskytuje k nim hypotéky a financování. Jde podle mého názoru o jednu z nejlepších dividendových akciích v USA vůbec. Výnos se pohybuje ve výši 6,3 procent, což je velmi vysoké číslo oproti většině akcií, které se stěží dostanou na 0,5 procenta.
Potravinářský průmysl
PepsiCo (PEP) je jedním z nejznámějších výrobců nealkoholických nápojů a pochutin na světě. v současné době nabízí výnos 2,8 procenta. Letos oslavila již 100. výročí založení.
Finance
JPMorgan Chase & Co. (JPM) je výjimkou v oblasti bankovnictví, protože i přes letošní turbulentní rok měla výnos 3 procenta ročně. Většina podobných institucí letos dividendu vůbec nevyplácela, nevyjímaje ani české banky.
Technologie
- IMB (IBM) je známé jako technologická a poradenská společnost s celosvětovou působností. Na americké poměry její dividenda dosáhla v loňském roce nadprůměrných 5,5 %, oproti jiným technologickým gigantům jako je Apple (AAPL) nebo Alphabet / Google (GOOGL) jde o velice vysoký poměr vůči ceně akcie.
- Dalším titulem v této kategorii je AT&T (T), telekomunikační gigant a vlastník filmových studií, měla v loňském roce 2020 nejvyšší procentuální dividendu ze všech zde zmíněných akcií, konkrétně 6,8 procent. Za posledních pět let výnos neklesl pod 6 procent.
Zábavní průmysl
Hasbro (HAS) znají často rodiče malých dětí, protože jde o jednoho z největšího výrobce hraček v USA. Má stabilní výnos 2,9 % čtvrtletně.
Farmaceutický průmysl
AbbVie (ABBV) patří mezi velké farmaceutické společnosti, založena byla teprve v roce 2013, ale za loňský rok měla dividendu ve výši 4,8 %.
Danění dividend z amerických akcií
Pokud jste daňoví rezidenti v České republice, trávíte zde nadpoloviční část roku (183 dní) a máte zde „centrum zájmů“, tedy žijí zde vaši rodinní příslušníci, máte zde zaměstnání a podobně, pak daníte v České republice. V souladu s § 2 zákona o dani z příjmu, kde je daňová rezidence upravena poskytuje tuto informaci oficiální web Ministerstva obchodu a průmyslu BusinessInfo.cz určený podnikatelům.
Většina zemí světa má s naším státem uzavřenou tzv. dohodu o dvojím zdanění. Zjistěte si, z jaké země pochází „vaše“ společnost, který vám bude dividendu vyplácet.
Velice pravděpodobně dohoda existovat bude, jako je tomu v případě USA. Pak daníte „pouze“ v jednom z těchto dvou států. Následně českému finančnímu úřadu prokazujete potvrzením již odvedenou daň, abyste tento příjem „osvobodili“ od v pořadí již druhého zdanění, kterému tato dohoda zamezuje.
Zároveň upozorňujeme, že autor článku není daňový odborník. Neručíme za správnost ani aktuálnost uvedených informací. Před podáním daňového přiznání vždy doporučujeme konzultaci u daňového poradce.
Zdroje:
https://www.businessinfo.cz/clanky/jste-danovym-rezidentem-jak-danit-mate-li-prijmy-z-ciziny/