Dnešní virtuální měny toho umí mnohem více než „jen“ zaplatit za kávu. Koncept smart kontraktů je o deset let starší než první kryptoměna bitcoin.
Autorem této myšlenky je informatik a počítačový odborník Nick Szabo. První práci na téma smart contract publikoval v roce 1997 na svých webových stránkách. Od té doby uběhlo 18 let, než byla vytvořena platforma Ethereum. V tomto článku se podíváme na to, jak smart kontrakty fungují a jak je můžeme použít v praxi.
Jak funguje smart contract
Smart contract je obecně řečeno programovatelný protokol. Lidé díky němu mohou automatizovat a elektronizovat smlouvy nebo platební operace s kryptoměnami. Jejich zapsání a vykonání probíhá na síti konkrétní kryptoměny. O které měny jde si ukážeme níže. Jakmile je kontrakt uzavřen a odeslán, je plně automatický. Zároveň již nelze později upravit a je tak přesně a pevně určený.
Smart contract v užším slova smyslu je konkrétní naprogramovaná funkce kryptoměny. Může jít také o dohodu dvou či více stran (osob). Tuto smlouvu či jednoduchý program vloží uživatel do blockchainu vybrané kryptoměny.
Blockchain jako úložiště kontraktu
Blockchain zaznamenává kromě všech transakcí dané kryptoměny také veškeré chytré kontrakty. Pomocí specializovaného programu, případně vaší kryptoměnové peněženky odešlete do blockchainové sítě pokyn k vytvoření smart kontraktu. Pomocí peněženky to bývají standardizované pokyny. Pro složitější kontrakty je pak třeba využít služeb kvalifikovaného programátora.
Poplatek za zprostředkování
Společně s příkazem vložíte do sítě určitý obnos kryptoměny. Díky tomu se kontrakt v budoucnu spustí. Obnos se skládá z částky, kterou chcete v kontraktu použít. Pokud například chcete svým dětem zaslat 100 etherů (ETH) s časovým zámkem na 1 rok, musíte kromě této částky také poslat poplatek síti. Poplatek putuje těžařům, díky kterým síť funguje a bude fungovat i za rok. Poplatky za 1 takovou transakci jsou v řádek nižších setin či tisícin ETH.
Chytré Ethereum
Blockchainová síť Ethereum je v současnosti nejlepší a nejpokročilejší platforma pro tvorbu smart contracts. Ethereum bylo v roce 2015 vytvořeno právě s tímto záměrem. Oproti bitcoinu umožňuje mnoho standardizovaných kontraktů například přes již zmíněné kryptoměnové peněženky. Není tak třeba hlubší znalosti programování.
Alternativní platformy
Mezi alternativní platformy, které se pro chytré kontrakty využívají, patří například NEO nebo Cardano (ADA). První zmíněné platformě se přezdívá „čínské Ethereum“. NEO si dalo za cíl být jednoduché k používání. Kromě stejnojmenné kryptoměny NEO funguje na její síti také token GAS. NEO je těženo pomocí technologie Proof of Stake, která je energeticky úspornější něž Proof of Work. Více o těžbě se dočtete v samostatném článku.
Síť Cardano chce být především platební platformou. Má konkurovat zavedeným bankovním systémům a sloužit k mikroplatbám mezi vlastními uživateli. Cardano se také těží pomocí Proof of Stake.
Použití smart kontraktů v praxi
Smart kontrakty mají do budoucna s rozvojem technologií velký potenciál být využívány mnoha způsoby. Představte si majitele „chytrého bytu“. Nájemce pošle majiteli na ethereovou adresu příslušnou částku. Jakmile nájem přijde, chytrý kontrakt odemkne zámek ve dveřích napojený na blockchain platformy Ethereum. Tento příklad může vypadat jako Sci-fi, ale již dnes je prakticky možný.
Jiný příklad je ze sféry financí, konkrétně spoření. Pokud chcete svým dětem nebo vnoučatům odkázat ether (ETH), můžete opět využít chytrý kontrakt. Funkce časového zámku zaručí, že vámi zvolený obnos bude možné utratit až za určitou dobu (například za rok nebo za 10 let).
ICO – vydejte vlastní kryptoměnu
Specifickým příkladem je tzv. ICO (Initial Coin Offering). Tvůrce nové kryptoměny (resp. tokenu) vybere prostředky od zájemců pomocí Etherea. Tento kryptoměnový způsob crowdfundingu se hojně používal na přelomu let 2017 a 2018. Zájemce pošle ether na adresu tvůrce nové měny. Díky smart kontraktu přijdou na adresu zájemce zpět nově vydané tokeny. Jde o tzv. ERC-20 tokeny, které běží právě na síti Ethereum. U ICO si však zájemce musí vždy dát pozor, na jak důvěryhodný projekt přispívá. Zaslané ethery by jinak mohl vyměnit za bezcenné tokeny.
Smlouva bez právníka
Do budoucna mohou smart kontrakty do jisté míry nahradit právníky. Dvě strany uzavřou smlouvu tak, že ji zapíšou do blockchainu. Tam bude uložená natrvalo. Jednou zapsanou smlouvu nelze nijak změnit. V případě budoucího sporu lze tuto smlouvu otevřít pomocí blockchainového prohlížeče.
Úschova bez banky
V neposlední řadě zmiňme funkci úschovy. Pokud bude váš realitní makléř požadovat zaslání zálohy za nemovitost, kterou chcete koupit, pak si můžete částku „schovat“ nebo lépe řečeno uzamknout do chytré sítě. Částka se uvolní, až když dostanete patřičnou dokumentaci. Také můžete mít například domluvené heslo, které pomocí chytrého kontraktu zašle makléř na vaši adresu, následně tak uvolní zálohu.
Pro a proti
Velkou výhodou je spolehlivost sítě a její decentralizace. Nemusíte věřit konkrétní osobě, protože o blockchain se stará velké množství těžařů a naprogramovaný algoritmus.
Na druhou stranu v současnosti jsou chytré kontrakty rozšířené hlavně mezi programátory, protože nejsou pro širokou veřejnost příliš intuitivní. Rozšíření pomohou aplikace a startupy, které ulehčí používání smart contracts.
Zdroje:
https://web.archive.org/web/20150328060814/http://szabo.best.vwh.net/smart_contracts_idea.html
https://www.cryptocompare.com/coins/guides/what-are-smart-contracts/
https://blockgeeks.com/guides/smart-contracts/
https://www.kryptographe.com/top-5-smart-blockchain-based-smart-contract-platforms/