Zlato je již po staletí symbolem konzervativní investice, která přináší finanční stabilitu a pomyslný bezpečný přístav v nejistých dobách. Ať už jde o zlaté mince a slitky nebo stále populárnější formy investování, jako jsou ETF (burzovně obchodované fondy) na zlato, akcie těžebních společností nebo CFD, zlato zůstává atraktivní volbou pro investory, kteří hledají stabilitu v dnešním turbulentním světě.
Formy investování do zlata
Investiční zlato lze nakupovat různými způsoby, každý má své výhody a nevýhody. Než si dále rozebereme rizika, pojďme si krátce připomenout a shrnout možnosti investování do zlata.
Fyzické zlato
Zlato můžete zakoupit ve formě investičních slitků nebo mincí. A můžete si tak na svoji investici doslova šáhnout. Tento způsob investování do zlata je oblíbený zejména u lidí, kteří preferují hmatatelné rezervny a chtějí mít vlastní kontrolu nad svým majetkem.
ETF na zlato
ETF neboli Exchange Traded Funds, fondy obchodované na burze, sledují cenu zlata tím, že jej aktivně nakupují pro své akcionáře. Umožňují vám tak investovat do zlata bez potřeby toho zajistit třeba přepravu nebo skladování vašeho fyzického zlata.
Akcie těžařských společností
Akce velkých těžařských společností, které se obchodují na amerických burzách jako je Barrick Gold nebo Newmont Corporation, také sledují cenu zlata. V zásadě obecně reagují na její pohyby, jako by to bylo ETF na zlato. V některých případech ale záleží také na tom, jak se daří konkrétní firmě. Jaký má zisk, zda jí nepostihl nějaký výpadek a podobně. Není to tedy vždy 1:1 se zlatem. Ale opět odpadá jakákoli povinnost své zlato někde skladovat.
CFD na zlato
CFD neboli Contract for Difference, tedy kontrakt (smlouva) na vyrovnání rozdílu v ceně, je v zásadě finanční produkt brokera, u kterého investujete. Díky tomuto CFD můžete investovat do zlata a CFD následuje jeho cenu. Zlato opět nemusíte držet fyzicky.
61 % maloobchodních CFD účtů přichází o peníze.
Rizika investování do zlata
Mnoho investorů považuje zlato za pomyslný finanční bezpečný přístav během finančních nebo společenských krizí jako je válka, nezaměstnanost a tak podobně. Nicméně i investice do zlata má svá rizika, která si blíže rozebereme.
Volatilita ceny zlata
Zlato je obecně vnímané jako poměrně stabilní investice. Jeho cena může být ale v některých časových obdobích v krátkodobém horizontu překvapivě hodně volatilní neboli může prudce stoupat a klesat. Například v době krize se cena zlata často vyhoupne na nové ATH (All-Time-High), tedy do nových cenových výšin. Jakmile se ale situace na trzích uklidní, může cena prudce klesat.
Například v roce 2020 cena zlata po většinu času rostla. Dá se říct, že během celého roku zaznamenávala postupný nárůst. Pokud byste vložili své prostředky do zlata na místním vrcholu v srpnu 2020, pak během následujících 4 měsíců cena zlata spadla přibližně o 10-15 %. A byli byste takto v mínusu. Pokud byste ale vydrželi, tak k dnešnímu dni se i tehdy na vrcholu nakoupené zlato zhodnotilo o vyšší desítky procent. Takže jednoduše řečeno, volatilita je zrádná krátkodobě. Ale dlouhodobě ji lze vyrovnat držením nebo průběžnými nákupy.
Likvidita
U fyzického zlata může být v některých situacích obtížné ho rychle prodat za aktuální tržní cenu. Pokud například držíte zlatý slitek a potřebujete hotovost, nemusíte najít kupce, který je ochoten tuto tržní cenu zaplatit. A pokud zlato prodáváte přes nějakou službu například přes brokera fyzického zlata, pak ten mívá standardně určitou marži (“premium”) pro takový prodej.
Z praxe vím, že i když je jednání brokerů na fyzické zlato slušné a transaparentní, cena při prodeji nebo nákupu fyzického zlata bývá obvykle o 5-10 % nižší, respektive vyšší než tržní, a to podle toho, zda prodáváte, nebo nakupujete.
Poplatky a úschova
Držení fyzického zlata s sebou přináší mimo jiné náklady na jeho bezpečné skladování. Tedy za předpokladu, že nechcete mít své zlato doma ve skříni v šuplíku s ponožkami. Obvykle necháváte zlato v bezpečností schránce v bance nebo u jiného důvěryhodného provozovatele.
Podle praktické zkušenosti, ETF na zlato mívají roční náklady okolo 0,4 % ročně. U fyzického uložení konkrétní procento záleží na tom, jaký je poměr ceny úschovy vůči hodnotě vašeho zlata. Jinak řečeno je to proto, že platíte za úschovu, za schránku atd. Platíte obvykle fixní, tedy stejnou částku bez ohledu na to, zda máte uschován jeden slitek nebo desítky slitků.
Měnové riziko
Při investici do zlata v zahraniční měně, nejčastěji v americkém dolaru, je důležité zohlednit měnové riziko. Změny směnného kurzu mezi dolarem a českou korunou mohou výrazně ovlivnit korunovou hodnotu vaší investice. I když cena zlata v dolarech roste, oslabení dolaru může tento zisk v korunách snížit nebo zcela vymazat. Pro investora je proto klíčové sledovat nejen vývoj ceny zlata, ale také kurzové pohyby, které mají přímý dopad na celkový výnos.
Psychologické faktory
Investování do zlata jde mnohdy ruku v ruce s emocemi investora. Je snadné podlehnout celospolečenské panice nebo naopak „zlaté horečce“, což může vést k nepromyšleným rozhodnutím. Často se také hovoří o takzvaném FOMO – Fear of Missing Out. Neboli strach z toho, že vám ujíždí vlak. Že vám utíká dobrá investice. Ale často se stává to, že nakoupíte na úplném vrcholu ceny.
Proto dávejte pozor. Také jsem v začátcích investoval do zlata v reakci na mediální tlak. Tedy v návaznosti na zprávy z médií. Později jsem si jako dlouhodobý investor uvědomil to, že je své nákupy potřeba plánovat, a to dlouhodobě a svědomitě. Nehroutit se z propadů a naopak dokupovat.
Shrnutí aneb Je zlato dobrá investice?
Zda je zlato dobrá investice se může lišit podle vašich konkrétních očekávání a cílů, které v investování máte. Za mě je vidět, že zlato na dlouhodobém horizontu stále roste. Za posledních několik let extrémně. Pokud vám ale nejde o trading, ale právě dlouhodobé držení, tak jen čistě statisticky chybu neuděláte, když zlato nakoupíte a budete jej držet.
Z mé vlastní zkušenosti mohu říct, že investování do zlata mi dlouhodobě pomohlo udržet hodnotu mých prostředků zejména v době vyšší inflace. Samozřejmě i já jsem si během let prošel různými fázemi vývoje trhu, kdy cena zlata kolísala, a proto vím, jak důležitá je trpělivost a připravenost na výkyvy.
Pokud hledáte dlouhodobou ochranu proti inflaci nebo diverzifikaci portfolia, zlato pro vás může být velmi dobrou volbou. Z mých vlastních zkušeností vyplývá, že právě v obdobích ekonomické nejistoty dokáže zlato dobře plnit svou roli „bezpečného přístavu“. Nicméně je důležité si uvědomit, že s investicí do zlata jsou spojena i specifická rizika, která nemusí být na první pohled patrná. Tato rizika jsme si podrobněji popsali v tomto článku.
Doporučuji každému, kdo o investici do zlata uvažuje, aby si důkladně promyslel, jaký je jeho skutečný investiční cíl. Vím, jak zásadní je zvolit takovou formu investice, která nejlépe odpovídá vašim potřebám i toleranci vůči riziku. Během posledních pěti let jsem se naučil, že klíčem k úspěchu je trpělivost, důsledná informovanost a připravenost čelit i nepříznivým tržním výkyvům. Než do zlata vstoupíte, doporučuji se co nejvíce seznámit s různými způsoby jeho držení a investování, a hlavně pochopit jeho rizika.