Slovník pojmů od Z po A

investice do akcií

Slovníček pojmů, který se hodí každému obchodníkovi. Naleznete zde základní, ale i pokročilejší pojmy.


Zlatý standard

Finanční systém, který už v dnešní době není platný a postupně zanikl. Jeho standardem bylo to, že každá vydaná bankovka musela být kryta zlatem, eventuálně jiným drahým kovem. Zlatý standard sice nedokázal eliminovat hospodářské krize, ale dokázal zamezit spekulacím ze strany bank, nebo konkrétních vlád.

Zástavní právo

Takový typ práva, který se používá hlavně ve světě úvěrových produktů, jako jsou půjčky ručené nemovitostí a klasické či americké hypotéky. Opravňuje banku nebo nebankovní společnost k tomu, aby prodala nemovitost, kterou má v zástavě. A to ve chvíli, kdy ze strany dlužníka nedochází k plnění sjednaných podmínek. Zástavní právo je sjednáváno při podpisu smlouvy a je platné až do doby poslední splátky – tedy do uhrazení poslední pohledávky.

Základní aktivum

Jiné označení pro základní aktivum je podkladové aktivum. Pojem je využíván primárně u binárních opcí. Jde o typ aktiva, od kterého se odvíjí cena daného finančního derivátu. Derivátem mohou být třeba futures, forwardy, ale i opce. Láká hlavně možná rozmanitost. Dané podkladové aktivum může být třeba určitá komodita, akcie, dluhopis, ale i akciový index nebo konkrétní měna.

Zajištění

Jde o závazek, kterým je ručeno za budoucí uskutečněné jiného závazku. Zajištění může mít mnoho podob. Využité mohou být cenné papíry, různá další aktiva, nebo třeba i hotovost. Ve světě půjček také nemovitost.

Výnos

V oblasti podílových listů je výnos charakteristický nárůstem hodnoty v určité časovém období. Tento nárůst je vyjádřený v procentech. Existovat však může i dividendový výnos, který označuje konkrétní výši vyplacené dividendy.

Volatilní trh

Označení pro takový trh, kde jsou běžné velké či malé výkyvy cen nebo kurzů.

Volatilita

Jiné vyjádření pro kolísaní. Volatilita může označovat jak kolísání ceny, tak může označovat také kolísání kurzu. Čím je větší, tím větší je také samotné rozpětí, v rámci kterému ke kolísání dochází.

Valná hromada

Nejvyšší orgán společnosti, který má mnoho rozhodovacích a schvalovacích pravomocí. Ty se týkají například i schvalování výplaty dividend.

Uzavřené investiční fondy

Typ fondů, který vydává jenom konkrétní počet daných podílů. Jakmile je ho dosaženo, tedy jakmile je dosaženo celkové vkladové sumy, je fond již uzavřený a nelze do něho dále investovat. Některé investiční společnosti neberou podíly zpět, na což mají právo. V takovém případě mohou investoři své podíly klasickou cestou prodávat. Tento typ fondů je velmi populární v řadě anglosaských zemích, kde nese označení Investment trust.

Úroková míra

Pojem označující konkrétní hodnotu úroku, kterou však ovlivňuje celá řada věcí. Určitě je to čistá úroková míra, která je odvozována od tržní preference charakterizované upřednostněním současné spotřeby před pozdější. Dále úrokovou míru ovlivňuje také riziko nesplácení, charakterizované jako riziková prémie. Čím vyšší může riziko být, tím vyšší úrokovou míru klient zůstává. Dále nelze zapomínat také na celkový vliv aktuální inflace. I zde platí, že s růstem inflace může růst také úroková míra.

Typická cena

Cena cenného papíru, která je stanovena pomocí jednoduchého výpočtu. K maximu je připočteno minimum a k součtu je připočtený také závěr. Výsledné číslo se vydělí třemi a vznikne typická cena.

Tvrdá měna

Ten typ měny, u které se očekává určitá dlouhodobá stabilita. Takto jsou označeny především hlavní světové měny.

Trend

Dá se charakterizovat jako sousledná řada. Trend může být vzestupný – takzvaný uptrend, stejně jako může být také sestupný – takzvaný downtrend. Jedno z hlavních investorských pravidel říká, že by se konkrétního trendu měl investor chytit. Neměl by jít proti němu. Vstoupit by měl vždy v jeho směru. Nutno samozřejmě dodat, že každý trend má jiného trvání, stejně jako se může různě měnit.

Technická analýza

Rozhodně ta nejpoužívanější metoda spojená s předvídáním vývoje cen v budoucím časovém horizontu. Technická analýza využívá dvojici grafů. V nich je zobrazován pohyb ceny v určitém stanovením období. Grafy mohou mít několik podob. Kromě klasického svíčkového neboli Candlestick grafu, může být využívaný také graf čárový, popřípadě sloupcový.

Target price

Takzvaná cílová cena. Jde o obchodníkem, tedy držitelem cenného papíru stanovenou cenu, u které předpokládá, že dojde k ukončení obchodu.

Take Profit

Hladina, kterou si vytváří sám každý obchodník a která by měla být spojena s uzavřením obchodu, který bude ziskový. Také Profit lze charakterizovat jako uzavření obchodu v dané konkrétní hladině, pro kterou se používá označení s názvem Profit Target.

Swap

Označení pro druh finančního derivátu, která je charakteristický opakující se výměnou dvou plateb. Nejčastěji v půlročních termínech. Swap je využíván ve chvíli snah zajistit se proti možným finančním rizikům, nebo ve chvíli, kdy dojde na snahu o spekulace. Na konci každého obchodního dne se mohou na měnových párech objevit různé korekce, o takzvané swapové body. To z důvodu možných úrokových rozdílů. Účet tak může být o dané swapové body navýšen nebo zatížen, a to s ohledem na konkrétní velikost pozice.

Svíčkové grafy (Candlesticks)

Jedny z nejpopulárnějších, a v oblasti tradingu také nejdéle používané grafy. Svíčkové grafy jsou unikátní pro svou jednoduchost. S ohledem na časový rámec jsou jednotlivé svíčky spojeny s vývojem v hodinách, dnech atd… Důvodem použití slova Candlesticks je fakt, že prvky grafu skutečně jako svíčky vypadají. Zkušení obchodníci v nich mohou číst i různé formace. Mezi nejznámější patří Doji, Hrami a Pin Bar.

Support

V překladu podpora. Ta se dostavuje v situacích, kdy cena klesá a kurz oslabuje. Support je charakteristický tím, že se daný vývoj ceny na určitou doba na konkrétní hranici zastaví. Ta může být významná i z řady psychologických důvodů.

Stoploss

Jeden z moderních a využívaných pokynů, který má pomoci předcházet výraznějším ztrátám. Pokyn Stoploss zajistí automatický prodej cenného papíru ve chvíli, kdy hodnota kleste pod stanovanou hodnotu. Stoploss samozřejmě funguje i opačně, když je zajištěn nákup ve chvíli, kdy je dosaženo stanovené ceny.

Spread

Jiné označení pro rozpětí. Konkrétně je Spread rozdíl mezi takzvanou Bid a Ask cenou. Dané rozpětí ve většině případů určuje samotný broker a právě z něho má svůj zisk. Obchodník tak může obchodovat bez poplatků, ale při svých obchodech musí počítat s tím, že teprve až cena překoná Spread, bude reálně na nule. Daná hodnota je počítána v takzvaných pipech. Čím je Spread menší, tím méně si broker bere a tím výhodnější je pro obchodníka. Obvyklým standardem jsou 3 pipy. Mohou však být větší i menší.

Spot

Platná, okamžitá cena, kterou investor vidí a která je také v danou chvíli vypořádána.

Spekulace (speculation)

Charakterizuje obchody v krátkém investičním horizontu. Tedy nákup a prodej cenných papírů maximálně horizontu několika dní. Tento typ strategie je považován za celkem rizikovou a vyžaduje neustálé sledování vývoje cen v kratším časovém období.

Social trading

V překladu takzvané sociální obchodování. Pojem Social Trading přináší nové příležitosti obchodování pro laiky, tak i pro osoby s menším kapitále. Postup je založený na zhodnocování kapitálu s využitím spolupráce zkušených celosvětových obchodníků.

Slippage

Popisuje rozdíl neboli skluz v ceně. A to mezi jejím zadáním a následným vykonáním. Jedná se o ztrátu pipů, ke kterým dojde mezi samotnou objednávkou a chvílí, kdy je reálně uskutečněna. Nejčastěji se slippage dotýká objednávek stop nebo limit.

Short

Takzvaná krátká pozice. Stav, kdy se očekává budoucí snižování ceny. Tento pokyn je spojený s možností realizovat ziskový obchod i na poklesu ceny. V praxi jde o to nejprve prodat za vyšší cenu a následně koupit nazpět za cenu nižší.

Sentiment

Pojem sentiment je spojený s takzvanou psychologií davu, která mnoho obchodníků výrazně ovlivní. Typickým měřítkem jsou bullish a bearisch postoje.

Sell Limit

Popisuje čekající prodejní objednávku. Sell Limit se umísťuje nad aktuální tržní cenu. Jakmile je jí dosaženo, je automaticky vykonán pokyn Sell. Pokud jí cena nedosáhne, nedojde k provedení prodejní objednávky.

Sell

Označení pro pokyn prodat. Stav, kdy tržní ceny akcií překračují fundamentální hodnotu firmy. V tomto bodě se očekává pokles ceny a tak je pokyn Sell správným z hlediska úspěšného uzavření obchodu se ziskem.

Scam

Vyjádřená pro podvod. Scam se ve světě obchodování používá nejčastěji pro označení nepoctivých brokerů, či jiných pochybných obchodů nebo nabídek.

Scalping

Velmi riziková obchodní strategie. Scalping nebo též skalping je postup založený na rychlých prodejích. Obchody trvají sekundy, maximálně minuty. Zisky z jednotlivých obchodů jsou menší, což je nahrazeno počtem takto uzavíraných obchodů během dne. Cesta k úspěchu vede přes dobře nastavený stop-loss a perfektní disciplínu.

Profit Target

V některých případech je znám také pod pojme také profit. Jedná se o cenu, u které držitelé konkrétního instrumentu předpokládají, že ukončí obchod. Profit target je ve většině případů předem stanovený a jakmile cena dané hodnoty dosáhne, je obchod uzavřený. K tomu může docházet nejenom manuálně, ale díky moderním platformám je možné daný cíl nastavit automaticky.

Princip aukce

Díky němu je umožněno, aby se prosadili ti, kteří nabízejí nejvyšší kupní cenu nabídku na straně poptávkové, stejně jako ti, kteří nabízejí nejnižší prodejní nabídku na straně nabídkové. Princip aukce může být spojený s využitím zprostředkovatele, což ale není vždy nutné. Tohoto principu je využíváno například na prezenční burze ve Frankfurtu.

Price gap

Jinými slovy cenová mezera. Price gap lze charakterizovat jako cenový pohyb u dvou obchodních seancí, který ve sledovaném grafu vytvoří určitou mezeru. V této mezeře zároveň nedošlo k provedení žádného obchodu. Price gap nejčastěji vzniká vlivem zavírání a otevírání trhů. Na konci jednoho zobrazuje graf určitou cenu, zatímco den následující je otevíráno s cenou jinou. V tu chvíli vzniká cenová mezera, která může charakterizovat skok nahoru i skok dolů.

Price Action

Už překladu ukazuje na to, že pojem price action se týká určitých akcí, které jsou vyvolané cenou. Tento pojem popisuje stav, kdy tradeři při svém obchodování hledí primárně na cenu. Zajímají je především cenové grafy a jednotlivé signály, které s vývojem ceny souvisí a které ji dávají podnět k otevření nebo uzavření pozice. Price action charakterizuje stav, kdy se bere v potaz hlavně cenový vývoj a nikoliv různé doplňkové zprávy a informace, které mohou vývoj také ovlivnit.

Prémie

Pojem prémie může být vysvětlován dvěma způsoby. V oblasti opcí se jedná buď o jednoduché vyjádření její celkové ceny, nebo se může jednat jenom o částku, která převyšuje její vnitřní hodnotu. Ta bývá nazývána i jako časová hodnota opce. O prémii je třeba mít dopředu jasno. To proto, že je nutné ji zaplatit předem, v době koupě konkrétní opce. Jenom tak může investor těžit z konkrétní změny cen. Výše prémie se odvíjí od možného potenciálu zisku. Její zaplacení předem má výhodu v tom, že případná ztráta je předem známá, zatímco případný zisk není limitován.

PPI (Production Price Index – Index produkčních cen)

Zkratka PPI znamená Production Price Index neboli index produkčních cen. Tímto indexem jsou vyjadřovány konkrétní změny u cen zboží. A to u jejich konečné produkce. PPI využívá metodu spotřebního koše a zahrnuje více než 3 200 položek napříč různými segmenty a odvětvími. Hodnota PPI může být stanovována měsíčně, stejně jako meziročně.

Poptávka

Jasně daná kotovaná cena, za kterou je obchodník ochotný koupit hlavní měnu z jím vybraného měnového páru.

Podkladová aktiva

Mohou to být nejenom cenné papíry, ale i různé referenční tituly, na kterých jsou založeny deriváty. Pojem podkladové aktivum je používán hlavně u takzvaných binárních opcí kde se spekuluje právě vývoj ceny podkladového aktiva, kterým může být konkrétně akcie určité společnosti.

Podílový fond

Typ fondu charakteristický tím, že je složený především z podílových listů. Ty nejsou nijak limitovány s ohledem na jejich počet. Jednotliví podílníci mají nárok na to, aby právě jejich podílové listy byly v případě zájmu odkoupeny investiční společností. Ta musí tuto transakci provést. Zároveň stanoví ceny, za které podílové listy nejenom vykoupí, ale stanovuje i ceny za které je prodává. Charakteristikou podílových fondů je i to že jednotliví podílníci nemají vliv na činnost fondu. Pouze investují a ten sám o sobě je spravován ze strany investiční společnosti.

Platební bilance

Jde o vyjádření všech peněžních toků, které jsou realizovány přes hranice naší země. Platební bilance má následně vliv na měnu konkrétního státu. Pokud bilance ukazuje, že více peněz přichází, než odchází, měna často posiluje. Pokud více peněz odtéká, má měna tendence oslabovat.

Pip

Pip nebo také bod je označení pro konkrétní pohyb měnového páru. Pip je spojený jak vývojem směrem nahoru, tak i směrem dolů. Jeho charakteristikou je fakt, že se jedná o nejmenší možnou hodnotu spojenou s pohybem. Například při změně kurzu z 1,1356 na 1,1357 to znamená, že došlo ke změně přesně o jeden pip.

Performance index

Jedná se o indexy, které lze označit jako důležité. Performance index stanovuje Německá burza a je spojený s klasickými akciovými nebo dluhopisovými indexy, které jsou však vyhodnoceny jako důležité. Když je performance index počítán u dividend, dochází k tomu, že se platby akcionářům opětovně investují v rámci fiktivních portfolií. U dluhopisů je brán v potaz úrokový výnos.

Peněžní trh

Trh mezibankovních depozit. Je cela běžnou záležitostí, že si banky vzájemně půjčují peníze. Právě pojmem peněžní trh se označují dané vzájemné transakce. Ty jsou charakteristické i tím, že půjčky mají splatnost maximálně jednoho roku a úroková sazba je označována jako PRIBOR.

Pay-out ratio

Vyjádření konkrétního poměru u akcií. Daná hodnota je vyjádřením toho, jak velká je velikost zisku na akcii v poměru k velikosti vyplácené dividendy. Pro výpočet hodnoty pay-out ratio se používá právě velikost dividendy akcie, která se následně  vydělí hodnotou earning per shape neboli EPS. Následně vyjde číslo, které může ovlivnit budoucí rozhodování v rámci investic. Velký poměr znamená, že konkrétní podnik je ideální volbou v případě konzervativních investic. Ukazuje na to, že ze zisku společnosti jsou vypláceny vysoké dividendy. Na druhou stranu je zde negativum v pomalém růstu společnosti. Pokud je vypočtená hodnota příliš nízká, platí zcela opačný stav. To, jaký je pay-out poměr ovlivňuje i podnikatelský sektor. Proto neexistují žádné standardizované hodnoty.

P.A.

Známá zkratka pro per annum. V překladu znamená ročně. Používá se hlavně u půjček a investičních produktů, kde například zhodnocení 5 % p.a. neboli per annum znamená, že investovaná částka je zhodnocena o 5 procent za rok.

PAMM

Zkratka označující Percent Allocation Management Module. Pod pojmem PAMM se skrývají externě řízené účty jednotlivých investorů. Ti je sami založili, s cílem jejich samostatného vedení. Jednotlivé účty jsou napojené na portfolio investičního manažera. V praxi PAMM funguje tak, že investoři na jednotlivé své účty vkládají své finanční prostředky, které jsou určené k investování. Pokud dojde ke splnění podmínek, dojde k pokynu napojení na účet samotného externího manažera. Následně dojde k procentuálnímu přepočtu toho, jakým procentem se vklad na účtu podílí na celkovém zisku, nebo ztrátě. Percent Allocation Management Module funguje na principu investic, které realizuje externí manažer a jejichž zisk nebo ztráta je rozdělena mezi jednotlivé investorské účty. A to spravedlivě, podle hodnoty investovaných peněz.

Pákový efekt

Pákový efekt neboli leverage umožní drobným investorům znásobit svůj vklad, který je investován. Díky tomu lze i s malý vkladem docílit zajímavého zisku. Pákový efekt však může i prohlubovat ztrátu. Když je zvolena páka o velikosti 100, znamená to, že investovaná suma ve výši 1 000 Kč je považována za sumu 100 000 Kč.

Oversold

Když se použije pojem oversold, mluví se o takzvaném přeprodaném trhu. V praxi to znamená, že bylo uskutečněno nadměrné množství prodejních objednávek, z čehož plyne, že velmi brzy začnou v rámci trhu dominovat objednávky nákupní.

RSI

Zkratka slov relative strengh index. Jde o index označující relativní sílu trhu. Zařadit ho lze mezi jeden z nástrojů klasické technické analýzy. Index má pomoci odhalit a porovnat relativní kupní sílu kupujícího versus prodávajícího.

Out of the money

Označení pro pozici, ve které se nachází strike price neboli realizační cena u opčních obchodů. Pro pojem out of the money se také používá zkratka OTM. Na to, o jakou popisovanou pozici se jedná, má vliv také typ opce. V případě opcí s označením call patří pod označení OTM ceny realizační, nad současnou tržní cenou podkladového aktiva. Existují také opce put, kde jsou zkratkou OTM označeny realizační ceny pod tržní hodnotou podkladového aktiva.

OPEC

Zkratka, kterou je označována organizace zemí, které vyvážejí ropu. Celkem OPEC sdružuje 12 zemí a funguje na principu mezinárodní a zároveň nevládní organizace. Cílem OPEC je především usměrňovat vývoj cenově politiky s ohledem na produkci ropy. Celkový podíl ropy, kterou OPEC ovlivňuje, je zhruba 75 procent veškerých dostupných světových zásob. Všechny zbývající státy kromě těchto 12 mají dohromady čtvrtinový podíl. Pravidelně jsou sledovány hlavně výsledky zasedání této organizace, které obvykle výrazně zahýbají s cenou. Jak směrem nahoru, tak i směrem dolů.

Rollover

Česká verze pojmu rollover je převedení. Označení je spojeno se spotovým trhem a chvílí jeho uzavření. Jakmile k tomu dojde, nastává právě daný rollover. A to znamená, že všechny dosud otevřené pozice ke chvíli konci pracovního dne burzy budou automaticky převáděny do dalšího pracovního dne. U mnohých makléřů jde o zcela samozřejmý a dnes již automatizovaný proces.

Obrat

Obrat je pojem, který charakterizuje změnu směru. Jedná se o změnu k pozitivnímu výhledu v konkrétní sektoru. Obrat může nastat například v rámci korporace, může nastat na trhu s cennými papíry i kdekoliv jinde. Když je slovo obrat užíváno v segmentu investic, je považován za ideální chvíli tomu, aby bylo na trh vstoupeno, jelikož se očekává stoupající trend.

Obligace

Označuje ceninu, která opravňuje držitele nejenom k výplatě stanoveného úroku. Držitel ceniny má nárok také a vyplacení její nominální hodnoty.

Rezistence

Je spojena s technickou analýzou, kde je vázána k určení cenové úrovně. Rezistence je používána ve chvíli, kdy je investorovi určitá cenová úroveň doporučena. Jde o takovou úroveň, u které již dochází ke zmenšenému zájmu investorů nakupovat, a tak se zastavuje i následný růst ceny. V tu chvíli se očekává změna směru a tedy vývoj ceny směrem dolů.

Obchodní bilance

Používaný je také pojem trade bilance. Jedná se o rozdíl mezi vývozem a dovozem zboží, a to v porovnání domácí a zahraniční ekonomiky. Obchodní bilance je považována za jednu z největších položek každé země, pokud jde o monitorování jejích platebních bilancí. Dokáže ovlivňovat hodnotu samotné měny, stejně jako přinášet informace a data o vývoji samotné ekonomiky.

NYSE

Zkratka pro New York Stock Exchange neboli New Yorské akciové burzy. Jejich historie se začala psát už v roce 1792 a aktuálně se jedná o nejenom nejstarší, ale zároveň i největší burzy v celých Spojených státech amerických.

Revalvace

Pojem charakterizuje takzvané úřední zvýšení kurzu, ke kterému dojde vůči ostatním měnám.

Ninja Trader

Ninja Trader je hojně používaný analytický software, jehož hlavním úkolem je analyzovat jednotlivé trhy. Jeho hlavním kladem je bezplatná distribuce pro takzvaný papertrading a také pro backtest jednotlivých trhů. Hojně je využíván především začínajícími obchodníky, kterým může nabídnout potřebná data, na jejichž klasické získání ještě nemají takové zkušenosti. Kladem je také to, že dokáže nabídnout data nejenom kvalitní, ale hlavně časově nezpožděná, což je při analýze trhů také velmi důležité. Při využití papertrading je využíváno různých simulací, které se výrazně přibližují těm reálným.

Nerealizovaný zisk

Pro tento pojem se používá i značení unrealized profit. Popisuje situaci, kdy zisk sice reálně vzniká, ale zatím nedošlo k jeho finální realizaci prostřednictvím konkrétní obchodní transakce. O nerealizovaném zisku se mluví až do chvíle, dokud není v rámci platformy ochod standardně uzavřena ukončen.

Retail investor

Retail investor, nebo též retailový investor, stejně jako malý investor. To vše jsou používané pojmy pro označení takového jedince, který nakupuje a prodává jenom velmi malé množství akcií. Pojem má i svůj opak, kdy se mluví o institucionárních investorech.

Nabídková cena

Typ ceny, za kterou je možné realizovat prodej finančního nástroje. V oblasti forexu je nabídková cena hodnotou, za kterou lze prodat základní měnu transakce. V případě měnového páru EUR/USD udává nabídková cena ve výši 1 000 to, že je v této hodnotě prodáno odpovídající množství eur a naopak je za stejnou sumu koupeno odpovídající množství amerických dolarů.

Nabídka

Označení pro kotovanou cenu, za kterou je strana kotující ochotna prodat hlavní měnu v konkrétním měnovém páru.

Resistance

Pojem používaný pro označený cenové hladiny, kterou je možné brát i jako přirozenou bariéru, skrz kterou nedojde k dalšímu nárůstu ceny. Resistance je určení té cenové hladiny, která už je spojena s tak vysokou cenou, že zájem investorů o další nákupy postupně opadne. V závislosti na tom se začnou objevovat prodejní objednávky, což je spojeno s následným vývojem ceny směrem dolů.

Měnová politika

Označení pro typ hospodářské politiky, kterou provádí centrální banka, a to za pomocí měnových nástrojů. Měnová neboli monetární politika bývá spojována například se sledováním poklesu úrokových sazeb. Jde o politiku expanzivní. Stejně tak se může orientovat na pokles nabídky peněz a tedy růst úrokových sazeb. V takovém případě se označuje jako restriktivní. Cílem monetární politiky je především dosažení ekonomických i politických cílů, s důrazem na měnové veličiny, jako je nabídka peněz a úroková míra. Hlavní vliv má primárně centrální banka.

Martingale systém

Jeden ze základních systémů, který je využíván profesionálními hráči v casinech. Martingale systém je využíván především u rulety. Jeho charakteristika je spojena se sázkami se šancí 50:50, kdy se sází stále na konkrétní věc. V případě prohry je předchozí hodnota sázky zdvojnásobena. V případě výhry se začíná se startovní hodnotou sázky. Teoreticky jde při neomezeném rozpočtu o systém funkční. Prakticky nikoliv, jelikož proti hráči stojí číslo 0 a dále maximální limit sázky stanovený casinem.

REPO

Označení pro krátkodobou výpůjčku vládních dluhopisů s následným prodejem investorům. Poté přichází zpětný odkup. Že jde o výpůjčku skutečně krátkodobou dokládá fakt, že obvyklou dobou výpůjčky je jeden den.

Market sentiment

V překladu označení pro náladu na trhu. Market sentiment může být ovlivňován například psychologií davu, náladou investorů, stejně jako může být ovlivňován počtem bullish nebo také bearish postojů. Nálada na trhu se následně promítá do reálného chování jednotlivých obchodníků.

Market Maker

V překladu jde o tvůrce trhu. Jedná se o typy brokerských společností, které mají za úkol kotovat cenu a tím zabezpečit i dostatečnou likviditu. Market Maker je obvykle ten typ brokera, u kterého nejsou vyžadovány žádné poplatky. Zisk však má, a to vlivem rozdílných hodnot ve spreadech.

Rentabilita

Známý pojem, který se využívá při označení poměru zisku k vloženému kapitálu, nebo při označení poměru zisku k obratu. Z tohoto pojmu mohou vycházet dvě další označení, a to obratová rentabilita, nebo kapitálová rentabilita. Pokud je rentabilita vyjádřena v cenných papírech, je využíván vždy aktuální kurz, stejně jako přijaté úroky, nebo výplata dividendy. Z tohoto je následně odečtena hodnota onoho základního kapitálu. Kdykoliv vyjde plusové číslo, označuje se vklad jako rentabilní.

Margin Call

Výzva, která přichází ve chvíli, kdy je nutné doplnit margin neboli marži, popřípadě kdy je třeba doplnit zálohu, ale i depozit.

Margin

Konkrétní částka na účtu obchodníka. Pojmem margin neboli marže je označovaná taková výše sumy, která je nezbytná buď pro otevření konkrétní pozice, nebo pro setrvání v dané konkrétní otevřené pozici.

Referenční měna

Konkrétní měna, ve které se měří a udává výkonnost fondu. V závislosti na různých fondech mohou být i dané měny různorodé.

Makroekonomie

Teorie nebo věda, která zkoumá chování ekonomiky. K tomu dochází z pohledu celku, nejčastěji potom z pohledu státu.

Makro data

Makroekonomické údaje jednotlivých ekonomik, které jsou pravidelně vyhlašovány. Makro data jsou celkem očekávanými informacemi, jelikož mají nemalý podíl na ovlivňování tržních cen. A to jak směrem nahoru, tak pochopitelně také směrem dolů.

Recese

Definice a označení pro takzvaný dvojí pokles HDP neboli hrubého domácího produktu. Recese označuje pokles pod nulu v řadě po sobě.

Makléř

Označení pro osobu, která investorům zprostředkovává nákupy a také prodeje cenných papírů.

Low

Ukazatel vycházející ze svíčkového grafu, který ukazuje nejnižší cenu v rámci konkrétního zvoleného časového úseku. Velmi častý je takzvaný daily low. Ukazuje nejnižší cenu v rámci konkrétního dne.

Recapitalization

Označuje změnu spojenou s finanční strukturou kapitálu ve společnosti. Příkladem je například výměna obligací za akcie. Pojem recapitalization však může označovat také zpětné odkupy prodaných akcií, nebo vydávání obligací, které s tímto krokem souvisí.

Lot

Pojem lot je užíván pro specifické označení pro díly jednotlivé měny. Standardem je, že jeden lot tvoří 100 000 jednotek jedné konkrétní měny. Konkrétní lot pomáhá určovat výši zisku, v souvislosti s pohybem na trhu. Pokud má lot klasických 100 000 jednotek, znamená pohyb o jeden pip výdělek 10. Během posledních let došlo v rámci lotů k několika dalším modifikacím, které jsou spojeny s tím, že se objevily takzvané mini-loty. Ty dnes přinášejí rozdělení měny na 10 000 jednotek. Pohyb o 1 pip tak znamená výdělek 1.

Long position

Dlouhá pozice charakterizuje spekulaci na růst ceny.

Lombardní úvěr

Úvěr poskytovaný bankou, který je spojený s nutností provést zástavu. Tou jsou dostatečně likvidní cenné papíry.

Lombardní sazba

Vyjádření pro úrokovou sazbu, za kterou bankovní instituce půjčují peníze. Daná půjčka je zajišťována výhradně pomocí dostatečně likvidních cenných papírů.

Limitní cena

Konkrétní označení pro cenu, za kterou je ochoten daný investor obchodovat. V případě nákupu se jedná o cenu maximální. V případě prodeje zase cenu minimální.

Limit

Týká se obchodů s cennými papíry, konkrétně potom minimálního prodejního a maximálního nákupního kurzu. Jeho hodnoty jsou označovány slovem limit. V případě akcií má konkrétní nominální hodnotu. U dluhopisů je limit vyjádřený v procentech. Pokud není u objednávek udaný žádný limit, jsou provedeny okamžitě. Pokud udaný je, souvisí s ním i platnost. Ta bývá ve většině případů jednodenní. Není výjimkou, že poskytovatelé služeb v segmentu cenných papírů mohou vybírat poplatky za limit, jelikož jim tak vznikají dodatečné administrativní a jiné náklady.

Likvidita

Schopnost a rychlost konkrétního aktiva, spojená s jeho převedením na hotovost. Čím větší likviditu dané aktivum má, tím lépe ho lze například prodat. A to bez rizika výraznější ztráty hodnoty, stejně jako bez rizika dlouhého čekání na kupce. Pojem je používán i v investorově trojúhelníku, kdy je po výnosu a riziku třetím vrcholem. Správný investor hledá aktiva s co nejlepší likviditou, která mu možní budoucí bezproblémový prodej.

Likvidátor

Fyzická osoba, která zabezpečí likvidaci společnosti. Obvykle je volena valnou hromadou dané firmy. V oblasti pojišťovnictví je likvidátor osobou, která vyčíslí vzniklou škodu.

Leverage

Jiný název pro pákový efekt. Ten umožní drobným investorům znásobit svůj vklad, který je investován. Díky tomu lze i s malý vkladem docílit zajímavého zisku. Pákový efekt však může i prohlubovat ztrátu. Když je zvolena páka o velikosti 100, znamená to, že investovaná suma ve výši 1 000 Kč je považována za sumu 100 000 Kč.

Kótování akcií

Pojmem kótování akcií je označený stav, kdy jsou oficiálně přihlášeny k obchodování na burze. Jedná se o celkem náročný proces, který může emitentovi přinést dodatečné náklady jak finanční, tak i náklady časové. Na druhou stranu po kótování akcií může dojít ke zvýšení důvěryhodnosti i prestiže konkrétní firmy.

Kotovaná měna

Označení pro druhou měnu daného páru. Pokud je jako příklad dán pár GBP/USD, je jako kotovaná měna označen právě dolar.

Korporátní dluhopisy

Typy dluhopisů, které jsou charakteristické tím, že emitentem je primárně velký podnik a korporace jako taková. Může se jednat také o velké banky – konkrétně je to Evropská investiční banka. Korporátní dluhopisy jsou nabízeny za účelem získání finančních prostředků.

Korporace

Jedná se o označení právnické osoby. Tedy firmy, která má svůj samostatný statut. Aktuálně je pojem korporace používán především pro ty největší společnosti u nás. Velmi často také se zahraniční účastí a různými oblastmi podnikatelského zaměření.

Korelace

Jde o označení vzájemné souvztažnosti, mezi dvěma instrumenty. Jde o pojem používaný v oblasti tradingu. Dobře popsatelný je na forexu. Příkladem je měnový pár GBP/USD, u kterého se dá předpokládat že bude korelovat s vývojem měnového páru EUR/USD.

Korekce

Pojmem korekce je označován obraz stávajícího cenového trendu. Používá se také název Correction, který jasně charakterizuje to, že došlo buď k poklesu nebo nárůstu cen, a to po období růstu, nebo naopak po období klesání cen.

Komodity

Označení pro různé suroviny, stejně jako různé produkty. Jejich hlavní charakteristikou je to, že s nimi lze obchodovat na finančních trzích. Aby to bylo možné, musí být konkrétní komodity přesně specifikovány, i s ohledem na kvalitu. Tím mohou být obchodovány komodity od různých dodavatelů. Mohou být rozděleny do několika kategorií, a to na komodity ze segmentu energie, ze segmentu kovů, zemědělských produktů, ale i ze segmentu masa  zvířat. V minulosti byly obchody s komoditami realizovány v reálné podobě, která byla spojena s fyzickým předáním. Nyní dominují hlavně obchody s deriváty, jako jsou především futures. Jde o termínované obchody, které také musí mát zcela jasnou a standardizovanou podobu.

Klouzavý průměr

Typ průměru, která je využíván pro lepší odhadnutí trendu časové osy. Moving average, jak je také označován, může pomoci odhadnout, zda dojde k vývoji směrem nahoru, nebo směrem dolů.

Kapitálové trhy

Nedílná součást finančních trhů. Na kapitálovém trhu se obchoduje výhradně s finančními aktivy. Jejich typický doba splatnosti je obvykle delší, a málokdy klesne pod dobu jednoho roku.

Kapitalismus

Ekonomický systém charakteristický tím, že jednotlivé výrobní prostředky jsou v soukromém vlastnictví. Znakem kapitalismu je také prostředí tržní ekonomiky a snaha firem o dosažení zisku. Vlivem jeho celkové nebo částečné akumulace vznikne kapitál, který je následně opět investován do výroby a chodu firmy, za účelem dalšího zisku. Kapitalismus může mít i různé konkrétní podoby, které mohou vycházet z historie, ale z toho, kde je tento ekonomický systém aplikován.

Jistina

Jiné označení po dlužnou částku. Takovou, kterou je nutné splatit. Pojem jistina je často užíván v souvislosti s půjčkami.

IPO – Initial Public Offering

Pojem označuje počáteční veřejnou nabídku. Zkratkou IPO se označuje chvíle, kdys jsou akcie společnosti poprvé nabídnuty veřejnosti ke koupi.

Investiční instrument

Označení pro cenný papír. Nejčastěji je souslovím investiční instrument označován veřejně obchodovatelný cenný papír. Druhou možností jsou druhy cenných papírů, které jsou vydávány k možnosti uplatnění práv souvisejících právě s první skupinou.

Investiční fond

Fond je možností, jak investovat takzvaně kolektivně. Investiční fond je založený a tom, že jednotliví investoři vloží finance do takzvaného fondu, který je definován jako právnická osoba. Velmi často se jedné o akciovou společnost. Ta získává prostředky z úpisů akcií. Investiční fondy se v České republice dělí do dvou kategorií. První jsou fondy kolektivního investování a tou druhou jsou fondy kvalifikovaných investorů.

Investice

Využití kapitálu a jeho vhodní investování tak, aby bylo dosaženo zisku. Ideální investice má vysoké zhodnocení a minimální rizika.

Intraday trading

Označení pro obchody, které jsou realizovány výhradně jenom v rámci konkrétního dne. Všechny pozice jsou tak uzavřeny v daný den a nedochází k držení do následujícího dne.

In the money

Tímto pojmem  jsou označeny opce, které mají ekonomický smysl z hlediska uplatnění. Toto označení je využito v situacích, kde je aktuální cena podkladového aktiva na vyšší hodnotě, než je cena realizační. Takzvaná strike price.

Intervence

Akt spojený buď s prodejem, nebo nákupem domácí měny, který je realizovaný centrální bankou, popřípadě pověřenou institucí. Během intervence národní banka vyhradí určitou částku, která je určena na daný prodejní nebo nákupní pokyn. Vlivem daného příkazu může dojít buď k přebytku, nebo také k nedostatky měny na trhu. To se ihned promítne do konkrétního kurzu měny. Intervence tak může být charakterizována také jako akt, který je ovlivňován kurz domácí měny.

Insider trading

Obchodování s cennými papíry, které je založeno na využívání důvěrných informací. Ty jsou neveřejné. Insider trading je tak založený na možnost využít informace, ke kterým se většina ostatních investorů nedostane. Insider má tak výhodu v tom, že se dostává i k dalším informací, což mu pomůže v rozhodování o konkrétní investici. Dané druhy obchodů jsou však často zakázány.

Inkaso

Sbírka splatných pohledávek. Mezi ty můžeme zařadit například šeky, stejně jako vrubopisy, ale i známé směnky, nebo splatné dluhopisy. Může se jednat také o dividendové kupony, nebo o úroky. Inkaso uskutečňuje nejenom autorizovaná osoba, ale také banka.

Inflační cíl

Stanovuje ho centrální banka pro inflaci. Jde o typ cíle, kterého chce daná banka v konkrétním časovém horizontu dosáhnout. Svou měnovou politikou a dalšími zásahy se snaží míru inflace ovlivňovat tak, aby bylo daného cíle skutečně dodrženo.

Inflace

Označení pro růst cenové hladiny. Konkrétní růst inflace je měřený takzvaným indexem spotřebitelských cen, který má označení CPI.

Indikátor

Typ pomocného nástroje, který mají jednotliví investoři k dispozici v rámci různých platforem. Ten je k dispozici u většiny z nich. Jeho jasným úkolem je pomoci hlavně v odhadnutí ideální doby nástupu do jednotlivých obchodů. Také je pomocníkem při určení následného budoucího vývoje. Velmi často jsou používány hlavně klouzavé průměry, počítající cenu za určité období.

Index S&P 500

Rozhodně ten nejdůležitější index ve světě akcií. Je sestavován agenturou s názvem Standard & Poor’s. Tato agentura do indexu zahrnuje 500 největších společností, jejichž akcie jsou veřejně obchodovatelné. Vzhledem k této dané charakteristice je třeba říci, že dokáže velmi dobře reflektovat dění na celém americkém trhu. Při investování je tak velmi často a velmi hojně používaným ukazatelem.

Index spotřebitelských cen

Hodnotou tohoto indexu se měří míra spotřebitelské inflace. Tento index charakterizuje především tempo růstu cen v obchodech. Označován je zkratkou CPI. Spojený bývá s takzvaným spotřebitelským košem, který je stanovený statistickým úřadem. Díky tomu lze lépe sledovat vývoj konkrétních produktů, které jsou v běžných domácnostech standardně kupovány.

Index

Obecně statistický ukazatel konkrétního trhu. V některých případech je index také statistickým ukazatelem konkrétního podkladového aktiva, ve spojení s časovým úsekem. Mezi hlavní typy indexů rozhodně patří ten akciový, ale i komoditní. Hodnoty indexu jsou vyjádřeny v jednotlivých bodech a u většiny dochází k neustálému přepočtu, na základě hodnot a změn podkladových aktiv. V případě akciového trhu jsou brány v potaz především ceny zahrnutých akcií, stejně jako různá další kritéria. Vše je zasazeno do matematického vzorce, který následně přinese konkrétní hodnotu indexu. S ohledem na jeho vývoj existují i fondy, které se ho snaží kopírovat.

ICO (Initial Coin Offering)

Zkratka slov initial coin offerig neboli ICO charakterizuje provedení prvotní veřejné nabídky digitální měny. Jedná se o stav, kdy je nabízena k veřejnému prodeji, ale zároveň se ještě nedostala na klasické burzy. Díky ICO se tak projekty založené na kryptoměnách snaží získat další kapitál na možnost budoucího vývoje, i na klasický provoz. Pojem ICO má velmi blízko k pojmu IPO, který je spojený s akciovým trhem a dochází na něm ke stejné situaci. Zájemce tedy zaplatí za kryptoměnu určitou sumu, vlivem čehož získává daná firma potřebný kapitál.

Hyperinflace

Označení pro inflaci, která je charakteristická svou rychlostí a také tím, že se doslova vymyká kontrole. Může mít různou konkrétní charakteristiku. Obvykle je hyperinflace používána tam, kde je překračována hranice 100 procent za konkrétní rok. Přesná měřítka pro standardizované označení neexistují. Vzniká ve chvíli, kdy se důvěra v kupní sílu blíží nulové hodnotě.

Hotovostní dividenda

Pojmem hotovostní dividenda jsou označené ty druhy dividend, které jsou při vyplácení akcionářům již poníženy o daň z příjmu konkrétní korporace. Z určené a schválené hrubé hodnoty dividendy je odečtena klasická procentuální daň z příjmu. Daná vzniklá suma je hotovostní dividendou. Označována může být také pojmem netto dividenda.

Hloubka trhu

Ukazuje výši okamžité nabídky a také okamžité poptávky, které jsou na různých úrovních kurzů. V praxi tak hloubka trhu nabízí detailní informace o konkrétním počtu poptávek a nabídek v rámci jednotlivých hladin kurzů. Ukazuje nabízené i poptávané ceny, tak i počty nabízených a poptávaných cenných papírů.

Hlavní trh

Část burzy, která je vedena jako prestižní. Hlavní trh burzy je charakteristický tím, že se na něho dostanou výhradně jenom ty emise, které splňují podmínky likvidity. Ty stanovuje burzovní výbor pro kotaci. Ten rozhoduje i o konkrétním přijetí cenného papíru. Každý z emitentů je tak povinen dodávat burze průběžné ekonomické informace, které se následně mohou podepisovat a celkové výši kurzu.

Hlavní měna

V měnových párech se jedná o označení první měny. V případě páru EUR / USD je jako hlavní měna bráno právě euro.

High-low index

Indexy související s konkrétním počtem akcií, které v daný zvolený den dosáhnou jak svého denního maxima, tak dosáhnou také svého denního minima. Dané počty se následně stanou podkladem pro vytvoření klouzavého průměru. Pokud převažuje počet nových high, dá se očekávat následný růst trhu. Pokud je naopak vyšší počet nových low, dá se očekávat, že trh bude v budoucnu klesat. High-low index se tak stává jedním z velmi důležitých indikátorů nálady na trhu.

High

Označení vychází ze svíčkového grafu. Pojmem high je označena nejvyšší cena konkrétního časového úseku, v rámci jednotlivé svíčky grafu. Může to být daily high – nejvyšší cena za daný den, i cena za konkrétní hodinu, nebo minutu.

Hedge fond

Typ fondu, u kterého jsou finanční prostředky velmi často investovány především do rizikových instrumentů. Charakteristikou fondu je i to, že není pod příliš přísnou regulací. Vhodný je především pro větší investory, kteří znají možné riziko a jsou i ochotni ho poodstoupit.

Hedge

Pojem hedge se používá pro takzvané zajištěné investice. Jde o situaci, kdy je stejně vysoký investice prodána do opačného směru, než je směr realizovaného investičního obchodu. Hedge tak zajistí neutrální pozici, při které je kontrolován současný stav. Díky tomu má investor více času na zhodnocení stávající situace. Hedge pomáhá eliminovat ztráty v případě neočekávaného vývoje. Hedge se může používat i v případech, kdy se v objeví určitá neočekávaná situace, která s cenou na trzích výrazně zahýbe.

HDP (Hrubý domácí produkt)

Zkratka HDP vychází ze slov hrubý domácí produkt, stejně jako ze slov gross domestic product. Jde o označení peněžní hodnoty statků a služeb, které jsou vytvořeny na určitém území, a to zároveň také za určité období. HDP je pojem pravidelně používaný v oblasti makroekonomie a je podle něho určována výkonnost ekonomiky konkrétních států.

Hard fork

Označení pro změnu v protokolu kryptoměny. Pojmem hard fork se označují ty změny, které nejsou zpětně kompatibilní se staršími verzemi. To může znamenat vyhodnocování operací za neplatné. Pokud je prováděn hard fork, mělo by dojít také k aktualizacím ze strany jednotlivých uživatelů. Pokud k tomu nedojde ve stoprocentním případě, a polovina bude spojena se starší a druhá s novější verzí, může být konkrétní kryptoměna rozdělena takzvaně na dva forky.

G7

Označení pro 7 nejrozvinutějších zemí světa. Pokud jde o jejich výčet, tak do této skupiny patří tyto konkrétní státy: USA, Německo, Japonsko, Francie, Velká Británie, Kanada a Itálie.

G20

Skupina, ve které jsou sdruženy země a jejich zastupitelé v podobě ministrů financí a guvernérů centrálních bank. Skupina je zastoupena celkem 19 zeměmi z celého světa. Poslední zástupce je zástupcem EU a tedy Evropské centrální banky. Daná skupina je charakteristická vzájemnými konzultacemi a probíráním postupů, které mají za cíl maximální stabilitu světového finančního systému. Správné fungování může eliminovat vznik finančních a měnových krizí

G10

Jde o výčet zemí ze skupiny G7, ke kterým se následně přidává ještě Belgie, Nizozemí a také Švédsko.

Going public

Pojmem going public je možné charakterizovat jako určitý vstup do oblasti veřejného prostředí. V případě firem se může jednat o stav přerodu ze společnosti s ručením omezením na akciovou společnost. A tedy s vydáním akcií, které jsou nabídnuty veřejnosti. V praxi jde tedy o vstup na burzu kapitálové společnosti. Daný krok je spojený nejenom se snahou posunout podnikání o level výše a dát mu určitou právní formu. Je spojený také se snahou získat další kapitál na rozvoj firmy a budoucí aktivity. Ten se získá právě prodejem nabídnutých akcií. Spolu s tímto pojmem se objevují také going public půjčky, které mají charakteristiku opčních nebo převoditelných dluhopisů, které jsou následně spojeny s právem odběru akcií, které budou v budoucnu vydány.

Garantovaný fond

Takový typ fondu, který je určený pro investory hledající minimální riziko. Garantovaný fond je charakteristický buď tím, že je spojený s minimálním zaručený výnosem, nebo tím, že je jasně definována hodnota konkrétní nejvyšší ztráty. V takovém případě dostává investor zpět 90 – 100 procent svého vkladu. Dané typy fondů jasně garantují, že cena neklesne pod určitou hodnotu.

Fundamentální analýza

Popis metody, pomocí které je určována hodnota konkrétního podkladového aktiva. Především měny, nebo měnového páru. Lze ji aplikovat i na další investiční příležitosti. Fundamentální analýza je spojena s reálným ekonomickým vývojem a aktuálními ekonomickými indikátory, kterých je pro určení konkrétní hodnoty využíváno. Díky analýze lze určit a vyhledat, která aktiva jsou podhodnocená a která naopak nadhodnocená. Kromě ekonomický aspektů a indikátorů mohou být při fundamentální analýze vyžity i ty politické, sociální či jakékoliv jiné, které mohou mít také vliv na vývoj nabídky a poptávky, tedy samotné ceny.

Futures

Závazek, tedy sjednání pevného termínovaného obchodu. Pojmem futures jsou označeny jak závazky spojené s prodejem, tak i závazky spojené s nákupem cenných papírů. Charakteristické jsou jak konkrétním termínem obchodu, tak i s předem stanovenou cenou. Futures se obchodují na termínových a opčních burzách.

Fúze

Splynutí neboli sloučení dvou různých společností. Výsledkem fúze je vznik nové, jediné a samostatné společnosti.

Fondy smíšené

Hlavní charakteristikou je jejich velká rozmanitost. Smíšené fondy kombinují více druhů aktiv. Může se jednat o nástroje peněžního trhu, akcie, komodity, stejně jak dluhopisy. Tato diverzifikace dokáže zajímavým způsobem snižovat riziko. Fondy smíšené mohou mít mnoho podob, které se odvíjejí od jejich strategie a strategie správce fondu. Od toho se odvíjí i konkrétní riziko, stejně jako výnosnost.

Forex

Jde o zkratku slov foreign exchange. Pojmem forex je popsáno obchodování s měnami. Kladem je vysoká likvidita trhu, stejně jako široká nabídka investičních příležitostí. Obchodují se měnové páry. Nejpopulárnější jsou silné světové měny.

Forward

Individuálně sjednaný typ obchodu. Forward je charakteristický i tím, že jde o obchod termínovaný, spojený s budoucím nákupem, nebo s budoucím prodejem konkrétního instrumentu.

Fondy indexové

Takové podílové fondy, které jsou zaměřeny na investice do investičních nástrojů, které jsou spjaty s konkrétním indexem. Jak dlouhodobá výkonnost, tak i fluktuace cen je z dlouhodobého hlediska velmi podobná, jako hodnota samotného indexu. Výnosnost může být v mnoha případech celkem vysoká. Kladem je také jejich výrazná transparentnost.

Fondy komoditní

Druh podílových fondů, které jsou změřeny na investice do komodit. Skrz fondy jednotliví investoři investují do komodit, jako je ropa, zlato a řada dalších. Vzhledem ke kolísavým cenám komodit mohou přinášet určité riziko. Na stranu druhou je s nimi spojený zajímavý zisk.

Fondy rizikového kapitálu (Venture capital)

Už název jasně napovídá, že se jedná o fondy spravující rizikový kapitál. Tedy fondy, které vstupují primárně do nových a nadějných firem, které potřebují kapitál na svůj rozvoj. Z hlediska výnosnosti jsou fondy rizikového kapitálu nejlepší volbou. Nutno ale dodat i negativum spojené s rizikem neúspěchu firem a tedy rizikem jejich bankrotu. Rizika jsou snižována nejenom prostřednictvím diverzifikace, ale i poskytováním konzultací či know how samotným firmám.

Fondy dividendové

Unikátem těchto fondů je především vyplácení výnosů formou dividend. Daná výše výplaty může být realizována pravidelně, ale v závislosti na výsledcích fondu i nepravidelně. Lákadlem tohoto typu fondu je právě možnost využití pravidelného vyplácení. Po tomto aktu je každý investor povinen své zisky sám zdanit.

Fondy dluhopisové

Varianta podílových fondů, která má investiční strategii zaměřenou na dluhopisy neboli obligace. Konkrétní volatilita cen bývá nižší, což se pozitivně podepisuje i na nižším riziku. Jsou proto vhodné hlavně pro pasivní investory. Samozřejmostí je i diverzifikace neboli rozložení portfolia mezi větší množství emitentů.

Fondy garantované

Zajištěné neboli garantované fondy jsou zaměřeny především na kombinace finančních derivátů a dále konzervativních dluhopisů. Hodnota konkrétního podílového listu obvykle neklesá ke konkrétnímu datu pod určitou úroveň. Ta se ve většině případů rovná výši vkladu, což však není podmínkou. Fondy garantované tak přinášejí buď nulové, nebo velmi malé a předem známé riziko ztráty vložených finančních prostředků. Výnos z těchto fondů bývá vzhledem k jejich charakteru nižší.

Fond peněžního trhu

Typ fondu, kde jsou finanční prostředky jednotlivých investorů vkládány hlavně do krátkodobých finančních nástrojů. Hlavní charakteristikou daného fondu jsou spíše nižší výnosy, stejně jako nižší rizika spojená s kolísáním vývoje. Doporučován je pasivním investorům, na kratší dobu.

Fond pojištění vkladů

Fond pojištění vkladů nese zkratku FPV a jeho úkolem je zajistit, aby byli odškodněni klienti, kteří mají peníze ve finanční instituci, která zkrachuje. FPV tak zajistí, že klienti dostanou své ztracené vklady zpět. Fond pojištění vkladů se vztahuje nejenom na vklady uložené v bankách, ale vztahuje se také na stavební spořitelny a takzvané družstevní záložny. Jednotlivé instituce jsou povinné do fondu pravidelně přispívat. Výše odškodnění klientů není neomezená. Limit maximálního odškodnění činí 100 000 euro.

Fondy akciové

Typ podílových fondů, které jsou zaměřeny na strategii investic do veřejně obchodovaných akcií. Výnosy akciových fondů patří dlouhodobě mezi vyšší, což je však spojeno i s vyšší fluktuací cen podílových listů. Oproti klasické investici do různých akcií má akciový fond výhodu lepší diverzifikace, což dokáže lépe pokrýt případná rizika.

Fondy derivátové (Hedge Fondy)

Charakteristikou těchto podílových fondů jsou investice do většiny finančních a komoditních instrumentů, v rámci různých regionů. Nemají tak přísný dozor. Ziskovost a také rizika daného fondu z velké části ovlivní hlavně jeho správce, který také stojí za konkrétní strategií daného fondu. Výjimkou u těchto typů nemusí být ani vyžívání pákového efektu, což vítají primárně drobní investoři.

Finanční trh

Takto je popisován a charakterizován systém institucí a systém instrumentů. Finanční trh zabezpečuje pohyb peněž a také pohyb kapitálu, který je nabízen ve formě cenných papírů. Pohyb je realizován na základě nabídky a poptávky různých ekonomických subjektů.

Fond

Pojmem fond je označena dnes poměrně populární forma spojená s investováním. Fond je založený na sdružování peněz jednotlivých investorů u konkrétní finanční instituce. Ta je následně investuje do různých aktiv, které dohromady vytvářejí konkrétní fond. Těch existuje celá řada a jejich názvy se odvíjejí hlavně od toho, jaká aktiva v nich převažují.

Expirace

Konkrétní den, ke kterému končí možnost obchodovat buď opční, nebo komoditní kontrakty. Datum exspirace u nich bývá předem známo.

FCA

V minulosti byla užívána zkratka FSA, nyní je použita zkratka FCA, vycházející ze slov Financial Conduct Authority. Jedná se o regulační orgán související s poskytováním finančních služeb ve Velké Británii. Jeho úkolem je kontrolovat a regulovat oblast finančnictví, aby byla zajištěna ochrana a bezpečnost zákazníků i celková stabilita celého odvětví. Orgán může využívat řadu nástrojů a mechanismů.

Federální rezervní systém (FED)

Obdoba tuzemské Česné národní banky. FED neboli federální rezervní systém je americkou národní bankou, která má podobné úkoly a funkce, jako jiné národní a centrální banky. Jedná se nejenom o neziskovou organizaci, ale také o organizaci nezávislou. Stát k ní má přístup maximálně jednou za 14 let, aby byla zajištěna určitá politická nezávislost a bylo eliminováno riziko možného ovlivňování.

ETF

Typ otevřeného podílového fondu. Jeho charakteristikou je též fakt, že je obchodován na burze.

Eurozóna

Území států, které jsou členy Evropské unie. Charakteristikou eurozóny je také použití stejné měny, kterou je euro.

Exotická měna

Typ měny, která není příliš likvidní. Tyto měny nejsou příliš často k dispozici v bankách a směnárnách. Pokud ano, je s nimi spojený i značně nevýhodný kurz, plynoucí právě z jejich malé likvidity.

Expert Advisors (EA)

Konkrétní označení pro nástroj, který je součástí známé obchodní platformy s názvem MetaTrader. Ta nabídne investorům přímý přístup na trhy a jednoduchou realizaci obchodů. Hlavní pozitivum nástroje Expert Advisors spočívá v tom, že nabídne možnost automatizace při obchodování. Má předem definované vzorce, spojené se zadáváním příkazů a operací v rámci této platformy.

Dumping

Jev jasně charakterizující nadvýrobu. Dumping je možné charakterizovat jako prodej zboží za výrazně nižší cenu. Obvykle za cenu, která může být i pod výrobními náklady. Jak v případě prodeje v tuzemsku, tak v případě prodeje v zahraničí. V některých případech je dumping využíván jako nástroj konkurenčního boje. Pod cenou je prodáváno záměrně, s počítanou ztrátou, s cílem vystrnadit konkurenci.

Ekonomika

Pojem označující celkové hospodaření určitého subjektu. Může se jednat o ekonomiku státu, ale i organizace, firmy nebo jednotlivce. Z ekonomiky následně vychází věda označovaná jako ekonomie.

Ekonomie

Jedná se o vědu, která vychází z ekonomiky. Úkolem ekonomie je především zkoumání různých subjektů z jejich ekonomické stránky. Subjekty mohou být státy, firmy, ale i jednotlivci.

Downtrend

Označení pro klesající trend. Někdy je používáno také pojmu medvědí trend – s odkazem na medvědí trh.

Držet

Typ investičního doporučení. Jak už vyplývá ze samotného názvu, doporučení držet je spojeno s radou, aby se cenný papír ani neprodával, ani nedocházelo k dalšímu nákupu.

Due dilligence

Důkladné prozkoumání podnikatelského plánu a budoucího směru firmy. Stejně tak se pojmem Due dilligence může označovat důkladné přezkoumání ekonomických výsledků firmy. Obojí má souvislost s plánovaným nákupem, popřípadě s plánovaným prodejem akcií.

Dluhopisový index

Index, pomocí kterého mohou být lépe a jednoduše charakterizovány ceny většího počtu položek. V toto případě jde dluhopisy určitého společného charakteru, které lze pomocí indexu společně popsat.

Dno

Opak klasického vrcholu. Kupující úrokového dna má při své investici jistotu úroku, jehož minimální výše mu bude předem známá. Pokud jeho hodnota klesne pod takzvané úrokové dno, je prodejce povinen vyrovnat rozdíl. Hodnota úrokového dna bývá smluvně sjednána.

Dodatečný margin

Povinnost držitele účtu, aby vyrovnal případný rozdíl. Dodatečný margin se týká situace, kdy hodnota na účtu klesne pod takzvaný udržovací margin. Právě výši vzniklého rozdílu je držitel účtu povinen vyrovnat.

Dividendový fond

Takový typ fondu, u kterého jsou podílníkům vypláceny pravidelné dividendy. Tento typ fondu je jasně charakteristický tím, že v něm převládají dluhopisy, popřípadě i peněžní vklady.

Dlouhá pozice

Označována je také slovem long. Typ obchodu, při kterém obchodník koupí konkrétní měnový pár, u kterého očekává vzestup jeho ceny.

Dluhopis

Jeho držitele opravňuje k výplatě. Jak k výplatě jeho nominální hodnoty, tak i k výplatě stanoveného úroku. Dluhopis patří mez nejznámější ceniny.

Dluhopisový fond

Takzvaný obligační fond, který dlouhodobě investuje finanční prostředky především do dluhopisů. Ve svém portfoliu může mít dluhopisy vydávané státem, městy i obcemi, stejně jako soukromými akciovými společnostmi.

Divergence

Vývoj na trhu, během kterého cena vytvoří buď nové dno – Low, nebo vytvoří nový vrchol – High. Zároveň tento stav není spojený s dalšími novými vrcholy.

Diverzifikace

Investiční postup využívaný hlavně pro snížení rizika. Pojmem diverzifikace lze charakterizovat rozdělení finančních prostředků do více investičních nástrojů. Patří mezi základní pravidla úspěšného investora.

Dividenda

Označení pro výnos, který vyplácí akciová společnost. Dividenda je podílem na zisku a její výše se odvíjí hlavně od hospodářského výsledku společnosti. Konkrétní výše dividendy i její vyplacení musí být vždy schváleno valnou hromadou společnosti.

Devizové rezervy

Určité množství deviz, které vlastní stát a o které se stará centrální banka. Devizové rezervy mohou zahrnovat měny různých zemí. Dominují primárně měny světové a ty, které mají v rámci geografické polohy největší význam – v případě Evropy samozřejmé euro. V případě prodeje nebo nákupu devizových rezerv může centrální banka ovlivňovat výši kurzu domácí měny.

Devizový trh

Trh určený výhradně k prodeji a nákupu různých měn – deviz.

Dezinflace

Tento pojem lze charakterizovat jako zpomalující inflaci. Používá se k označení stavu, kdy postupně klesá tempo růstu cenových hladin. Není však opakem inflace.

Diskontní sazba

Přesně daná a stanovená úroková sazba, za kterou centrální banka poskytuje hotovost, kterou si žádají komerční banky. Ty ji získají obvykle ve formě půjčky ze zástavou. Jako forma zástavy jsou nejčastěji využívány dluhopisy. Diskontní sazba může mít vliv i na sazbu úroků u komerčních půjček.

Devalvace

Takto je označováno znehodnocení. Pojem je používán především v oblasti ekonomie, kde znamená znehodnocení měny. Jedná se o stav, kdy je měna výrazně oslabena vůči zahraničním měnám, což se projeví na celkovém kurzu. Devalvace má i vliv na to, že je zlevňováno zboží, které se vyváží na zahraniční trhy, což může mít za následek i takzvanou dováženou inflaci.

Devize

Označení pro zahraniční měnu, v bezhotovostní formě. Je využívána při placení bezhotovostním platebním stykem – nejčastěji převodem na účet.

Devizová opce

Tento typ opce dává jejímu majiteli právo na koupi nebo na prodej určité částky, v předem stanoveném kurzu. Předem je stanovený také termín transakce. Tato transakce je spojena s právem, nikoliv povinností.

Deflace

Deflace je přesným opakem inflace. Jedná se o stav charakteristický poklesem cenové hladiny. Za stejný obnos je možné nakoupit více zboží, než dříve.

Demo účet

Jedná se o specifický typ obchodního účtu, který je určený primárně začátečníkům. Obchody na něm probíhají za stejných podmínek, jako na reálném obchodním účtu. Demo účet však využívá výhradně fiktivní peníze. Je určený pro vyzkoušení obchodování, či trénink různých strategií, bez rizika ztráty peněz.

Deposit

Depozit je jiné označení pro vklad. Nejčastěji v peněžních ústavech. Obvykle se jedná o vklad na běžný účet, na termínovaný vklad, spořicí účet, nebo jiný bankovní produkt určený pro úschovu peněz.

Derivát

Pojem derivát označuje konkrétní finanční instrument, které je odvozený od jiných finančních nástrojů.

Deficit

Pojmem deficit je označována negativní bilance. Tedy možný vznik dluhu.

Daytrader | Daytrading

Označení pro intradenní obchodování, neboli obchodování v rámci jednoho dne. Pojmem Daytrader lze označit konkrétní osobu obchodníka, který se specializuje na danou strategii a uskutečňuje i několik obchodů denně. Pojmem Daytrading je označována právě daná strategie, založená na tom, že se otevřené pozice nedrží přes noc.

Dealer

Může se jednat nejenom o konkrétní osobu, ale i o konkrétní instituci. Dealer je ten, který je aktivním účastníkem obchodování a na vlastní účet buď prodává, nebo nakupuje.

Dealing Desk

Pro Dealing Desk se může používat také označení Market Maker. Z něho již lépe plyne fakt, že se jedná o tvůrce trhu. Ten je vytvářen pro klienty z řad obchodníků. Tvůrce trhu stanovuje nákupní a prodejní ceny. Role brokera je spojena jak s prodejem obchodníkům, tak i nákupem od obchodníků.

CPI (Consumer Price Index)

Index cenové hladiny, který se vztahuje k vybranému spotřebnímu koši. Hodnota CPI je jednou z určujících hodnot pro stanovení míry inflace. Consumer Price Index a samotný vývoj inflace se může měnit nejenom s ohledem na vývoj v zemi, ale i s ohledem na případnou změnu skladby spotřebního koše. Ten by měl být pro zachování objektivity neměnný.

CySec

Zkratka CySec označuje konkrétní regulační orgán sídlící na Kypru. Jeho úkolem je primárně dohled nad dodržováním zákonů i předpisů ze strany investičních firem. V praxi jde o regulační orgán dohlížející na brokery, kteří sídlí právě na Kypru.

DAX index

DAX index je registrovanou obchodní známkou, která vznikla již v roce 1988 v Německu. Byla založena Frankfurtskou burzou cenných papírů a dále Pracovní společností německých burz cenných papírů. DAX index zahrnuje celkem 30 německých akcií, které mají největší obrat. Díky tomu může reprezentovat okolo 75 procent základního kapitálu německých akciových společností. Hodnoty DAX indexu jsou registrovány v úředním nebo regulované trhu. Mezi posuzovací kritéria patří především burzovní obrat a tržní kapitalizace, s přihlédnutím ke konkrétnímu odvětví podnikání.

CEO

Označení nejvýše postavené osoby ve firmě. CEO je zkratkou slov Chief executive officer, čímž lze charakterizovat především výkonného ředitele. V některých společnostech se pojmem CEO označuje ředitel generální.

CFD

Zkratka slov Contract For Difference. V překladu Kontrakt na vyrovnání rozdílu. Označení CFD nese derivát, u kterého se zúčtování uskutečňuje ve formě peněžního vyrovnání s přihlédnutím k rozdílu ceny daného nástroje. A to ke dni otevření a následně ke dni zavření daného pozice.

Close

Close označuje zavírací cenu. Spojována je s konkrétním časovým úsekem a může být snadno čitelná ze svíčkového grafu.

Cash flow

Jde o vyjádření rozdílu příjmů a výdajů. Cash flow je používáno pro označení finančních toků a finančních prostředků, kterými může firma disponovat.

Cenné papíry

Označení pro specifikované listiny, které jsou spjaty s charakterizovaným právní nárokem. Ten, kdo cenné papíry vydává, nese označení emitent. Jde nejčastěji o firmy nebo jiné subjekty. Cenný papír vytváří právní vztah a nárok mezi emitentem a kupujícím. Ten, který cenný papír vydal, má určité závazky vůči kupujícímu a tedy aktuálnímu držiteli cenného papíru. Ty mohou být spojeny s vyplácením podílu na zisku společnosti, stejně jako mohou být spojeny s právem podílet se na chodu společnosti. Nejznámějším cenným papírem jsou akcie.

Cenová nabídka

Cenovou nabídkou lze charakterizovat aktuální cenu konkrétního aktiva. Jde o cenu, za kterou ho lze v daný okamžik nejenom prodat, ale také koupit. Cenová nabídka může mít dvě různorodé podoby. První je založena na ochotě účastníků trhu za danou konkrétní cenu nakupovat. Ta je označovaná jako ask neboli cena poptávková. Druhá cenová nabídka nese označení bid a je takzvanou cenou nabídkovou, za kterou dané aktivum nabízejí současní držitelé.

Candlestick chart (svíčkový graf)

Populární typ grafu, ze kterého lze vyčíst důležité informace o vývoji ceny candlestick chart ukáže jak otevírací a zavírací cenu, tak i cenu minimální a maximálních. Charakteristikou danou grafu je právě jeho tvar, který díky obdélníkům a následně díky svislým čarám v jejich středu skutečně jasně připomíná klasickou svíčku.

Cap

Odborný pojem, který je využíván v oblasti investičních certifikátů. Cap označuje nejvyšší možnou hranici, na kterou může podkladové aktivum dosáhnout. Když konkrétní certifikát cap obsahuje, je nutné počítat s faktem, že výše výnosu může být omezena právě touto maximální hranicí. Bez ohledu na to, jaká bude reálná cena podkladového aktiva. Cap stanovuje vždy emisní banka a nelze ho měnit.

Carry trade

Pojmem Carry trade je popisována transakce, kterou lze popsat jako využití úvěru na investování. V praxi to znamená půjčení určité sumy s výhodným úrokem, která bude následně investována s očekáváním vyššího zhodnocení, než je hodnota úrokové sazby. Rozdíl mezi danými úrokovými sazbami je profitem.

Buy order

Objednávka neboli jasná instrukce k provedení nákupu instrumentu. Buy order souvisí se spekulací růstu ceny.

Buyout

Popis investiční transakce mezi dvěma společnostmi. Buyout popisuje stav, během kterého jedna společnost druhou firmu buď zcela ovládne, nebo v ní získá většinový podíl.

Call opce

Kontrakt spojený s právem nakoupit od výstavce neboli upisovatele. Call opce přináší výhradně daná práva, nikoliv povinnosti. Ta jsou spojena také s předem specifikovaným množstvím aktiv, stejně jako se specifikovanou cenou.

Buy

Pojem znamenající koupit. Jde o doporučení k nákupu, nebo samotný akt koupě. Pojmu buy většinou předchází dobrý vývoj situace na trhu, s předpokladem stabilního růstu ceny.

Buy and hold (koupit a držet)

Strategie dlouhodobých investic. Pojem buy and hold popisuje akt, který je spojený nejenom s konkrétní koupí, ale také s dlouhodobým držením. Často jde o strategii využívanou u akcií. S ohledem na vývoj trhu dojde k nákupu akcií a jejich dlouhodobé držení, i v řádu let. Vzhledem k volatilitě a nestabilitě některých trhů nemusí být vždy zisková.

Buyback

Jedná se o zpětný odkup akcií. Buyback je charakteristický tím, že konkrétní společnost nakupuje své vlastní akcie, a to za účelem zvýšení jejich ceny. Dochází také ke snižování množství akcií v běžném oběhu. Zisk společnosti je tak rozdělován mezi menší počet akcionářů.

Buy Limit

Nákupní objednávka, která teprve čeká na vyřízení. Buy Limit je pojem označující stav, kdy se objednávka umisťuje pod stávající tržní cenu. Uskutečněna je až v momentě, kdy cena na zvolenou hranici skutečně poklesne. V opačném případě není objednávka realizovaná.

Burzovní index

Typ ukazatele, kterým je popisován vývoj konkrétního trhu. Burzovní index pomáhá sledovat aktuální vývoj trhu, stejně jako jeho budoucí tendence.

Bull Market (Býčí trh)

Označení takového trhu, který má stoupající trend. Ceny cenných papírů z dlouhodobého hlediska rostou. Investor obchodující na daném trhu je označený jako býk – Bull.

Burza

Instituce organizující trh. Skrz konkrétní burzy je možné realizovat jednotlivé obchody. Tedy nakupovat a prodávat investiční nástroje. Nejčastěji se jedná o cenné papíry, futures nebo investiční certifikáty. Burza je hlavní součást kapitálových trhů. Existují i různé specifické podoby burz, jako třeba plodinová burza určená pro zemědělské produkty a plodiny.

Broker

Společnost, která zprostředkovává přístup na trh, či trhy. S její činností jsou obvykle spjaty poplatky, nejčastěji za jednotlivé uzavírané obchody. Odtud plynou její příjmy. Za poplatky jednotliví investoři získávají jednodušší přístup na trh a jednodušší realizaci obchodů. Nejčastěji prostřednictvím různých platforem pro počítače i mobilní telefony, které umožní obchodování v reálném čase.

Bull (býk)

Typ investora spekulujícího výhradně na růst ceny. Pojem se vyvinul z chování skutečných býků, kteří útočí zdola nahoru.

Bonita cenného papíru

Pojem vyjadřující kvalitu emitenta cenného papíru. Čím větší důvěryhodnost má konkrétní emitent, tím větší bude bonita jednotlivých vydaných cenných papírů.

Bond

Pojmem bond je označena cenina, nejčastěji dluhopis, který opravňuje jeho držitele k výplatě. A to jak výplatě úroku, tak i k výplatě nominální hodnoty konkrétní ceniny.

Bond Fund

Označení Bond Fund je používáno pro dluhopisové fondy. Takové druhy fondů, které investují primárně do dluhopisů. Spojeny mohou být s fixní, stejně jako s variabilní úrokovou sazbou.

Bonita

Schopnost dlužníka dostát všem svým závazkům. Pojem je spjat primárně s úvěrovým segmentem, kde jednotliví žadatelé o půjčku podstupují takzvaný rating. Bonitu může ovlivňovat výše příjmu, výše aktuálních závazků, ale i finanční minulost.

Bilanční analýza

Bilanční analýza může být rozdělena do dvou konkrétních typů – je to interní a dále externí bilanční analýza. Je určená jako hlavní podklad a nástroj fundamentální analýzy. Interní je tvořena daty, která jsou určená hlavně pro obchodní vedení a možnost kontroly společnosti. Externí bilanční analýza je veřejně publikována. Umožní třetím osobám a subjektům zkoumat důležité firemní ukazatele, které přinesou orientační obraz o společnosti z pohledu výnosové míry, rentability i důvěryhodnosti. Externí bilanční analýza má pouze omezenou platnost, jelikož v ní mohou být skryta data o kolísajících obchodech, odpisech a otevřených kreditních liniích.

Binární opce

Finanční nástroj, který je k obchodování doporučován hlavně začátečníkům. Binární opce jsou spojeny především s přehledností a maximální jednoduchostí. Princip obchodování binárních opcí souvisí s vývojem podkladového aktiva a jeho ceny. Zda půjde směrem nahoru, nebo směrem dolů. Roli hraje také platnost binární opce, která může být v minutách, ale i dnech, týdnech nebo měsících. Možností obchodování jsou spojeny nejenom se správným odhadem vývoje ceny, ale i s odhadem zda zůstane v určitých mezích, či zda se dotkne určité hranice, nebo zda ji překoná.

Blockchain

Jednoduché vysvětlení zní, že blockchain je databáze, ve které se skladují určité informace. Na rozdíl od různých centralizovaných databází je blockchain unikátní tím, že jde o databázi decentralizovanou. Nikdo ji neřídí, nemá slabé body, ani konkrétní místa útoku. Nejčastěji je spojována s kryptoměnami a zde ji lze charakterizovat jako síť ekonomických transakcí.

Bollingerova pásma

Bollingerova pásma neboli Bollinger bands je indikátor, který je charakteristický dvěma křivkami – které jsou vytvořeny okolo klouzavého průměru. Jedná se o křivky charakterizující standardní odchylku počítanou z ceny. V případě vyšší volatility je dané pásmo rozšiřováno. V případě nižší volatility je zužováno. Cena mezi křivkami se může přiblížit k horní – znak překupenosti trhu, nebo k dolní – znak přeprodaného trhu.

BEP (Break-even point)

Takzvaný bod zlomu. Označení situace, kdy je investice na nule. Bod, ve kterém současný zisk pokrývá aktuální náklady na konkrétní obchod.

Běžná likvidita

Lze ji brát jako měřítko pro budoucí solventnost konkrétní firmy. Pojem běžná likvidita se týká oběžných aktiv a krátkodobých závazků. Je uváděna konkrétním číslem. Za dostačující hodnotu je brána likvidita vyšší než 1,5.

Bid

Jiné označení pro nabídkovou cenu. Bid je konkrétní cena, za kterou chtějí investoři koupit konkrétní měnový pár. Tato cena je akceptována v případě vstupu do krátké pozice – short.

Bearish Market (Medvědí trh)

Označení takového trhu, který má klesající trend. Každá další cena vytváří nová nižší maxima a nižší minima.

Bear

V překladu pojem bear znamená medvěd. Takto je označován investor, který spekuluje na pokles. Pojem se vyvinul z chování skutečných medvědů, kteří útočí shora dolů.

Balance

Jiné označení pro zůstatek. Slovem balance je označována hodnota finančních prostředků na kontě. Do součtu nejsou započteny otevřené obchody.

Bailout

Tento ekonomický pojem je užíván vždy, kdy se mluví o finanční pomoci konkrétnímu subjektu. Tím jsou nejčastěji finanční instituce, nebo celé státy. Slovem bailout se označuje pomoc, která je realizována kvůli eliminaci bankrotu, úpadku nebo kolapsu. Pomoc mohou nabízet různé mezinárodní instituce, stejně jako státy, či instituce speciálně zřízené. Dále do této kategorie spadají i komerční nebo centrální banky, či samotní věřitelé. Poskytnuté finanční prostředky pocházejí z veřejných zdrojů, a tak se mluví o socializaci nákladů.

Back-testing

Když je prováděný back-testing, dochází k testování zvolené obchodní strategie na historických datech. Podle výsledků je možné strategii dále modifikovat.

ASK cena

Označení takzvané poptávkové ceny, za kterou obchodník prodává konkrétní měnu, jako je například EUR/USD. ASK cena je pevně daná a investor za ni danou měnu nakupuje.

Arbitráž

Typ investiční strategie, která je založena hlavně na využívání cenových rozdílů jednotlivých instrumentů. V minulosti poměrně hojně využívaná finanční strategie, která však ztrácí na popularitě. Díky propojenosti většiny trhů jsou možnosti zajímavých arbitráží celkem nízké.

Anuita

Označení splátky, která je nejenom stále ve stejné výši, ale jedná se také o splátku pravidelnou, která je hrazená v určitém období. Anuita je spojena nejčastěji s dlouhodobými úvěrovými produkty. Její charakteristikou je rozdělení na dvě části. Jistinu neboli úmor dluhu, a samotný úrok. Moderní poskytovatelé úvěrů umožní výši anuity v případě potřeby měnit.

Andělský investor

Označován je také pojmem Business Angel. Obvykle se jedná o investora, který investuje do nových a začínajících společností. Takzvaných startupů. Vzhledem ke svým zkušenostem v nich dokáže vidět určitý potenciál. Nemusí poskytovat jenom peníze, ale i kontakty a know-how.

Altcoin

Pojem Altcoin je v oblasti kryptoměn poměrně hojně využívané označení, které vychází ze slov „alternativní“ a také „Bitcoin“. V praxi tak můžeme mluvit o tom, že se jedná o alternativní kryptoměny podobné Bitcoinu, které jsou také založeny na podobných či stejných technologiích.

Alokace aktiv

Rozdělení jednotlivých finančních prostředků za účelem maximální možné diverzifikace. Alokace aktiv spočívá v rozdělení finančních prostředků mezi různé trhy. Tím dochází primárně ke snížení míry rizika.

Alokace

V oblasti aktiv je pojmem alokace označováno jejich rozložení. Nejčastěji je realizováno podle daného typu cenného papíru. Nejde však o alokaci jedinou. Může jít také o rozdělování třeba v rámci různých oborů firem, i podle regionů a oblastí.

Akvizice

Akt převzetí konkrétní společnosti jinou společností. Akvizice může být chápána také jako právní i ekonomické spojení, tedy převzetí konkrétních podniků v rámci stejných i různých oblastí.

Akumulovat

Pojem akumulovat je vykládán jako určité doporučení spojené s pomalým dokupováním akcií. Klasická akumulace je postupné hromadění akcií i jiných cenných papírů investorem.

Akciový index

Pod tímto označením se skrývá portfolio určitých akcií. Cílem je vytvořit akciový index, který bude mít určitou skladbu akcií s podobnou charakteristikou. Ty budou následně využitelné k různý účelům. Mezi možné indexy lze zařadit možnosti, jako jsou sektorové varianty, nebo indexy konkrétních zemí. Podle vývoje jednotlivých akcií je tvořeno výsledné číslo akciového indexu. Investoři tak investují do celého indexu jako celku.

Akciový futures

Typ obchodního kontraktu, v rámci kterého investor nakupuje určité množství akcií. Ty do jeho vlastnictví nepřejdou ihned, ale až v domluveném a stanoveném budoucím termínu.

Akciový forward

Typ obchodního kontraktu, který je založen na použití aktuální, tedy současné a dnešní ceny, za kterou se budou v budoucnu kupovat akcie. Kromě forwardové ceny může být známo také budoucí datum samotné koupě akcie.

Akciový fond

Typ fondu, u kterého se investuje primárně do akcií. Jejich minimální podíl ve fondu je 66 procent. Vzhledem k možným krátkodobým kurzovým výkyvům se jedná o typ fondu určený hlavně k dlouhodobým investicím.

Akciový dluhopis

Pojem označuje strukturovaný finanční nástroj, která je specifický tím, že jeho držitel dostává pravidelné platby. Konkrétní akciový dluhopis je spojený se určitou splatností. Když nastane, může dojít k různým situacím – těmi je buď splacení nominální hodnoty dluhopisu, nebo může dojít k obdržení akcie, která je v tomto případe brána za podkladové aktivum. V některých případech může dojít i k obdržení akciového indexu.

Akciový derivát

Typ finančního nástroje, který je specifický tím, že je složený alespoň z jednoho podkladového úrokového nástroje, nebo je složený alespoň z jednoho podkladového akciového nástroje. Jednotlivých nástrojů může být více.

Akciové trhy

Laicky řečeno se jedná o trhy, na kterých se obchodují různé druhy akcií. Akciové trhy spadají do kategorie kapitálových trhů, které se dělí do dvou skupin. Ty klasické a legální, označované jako burzy. Druhou skupinou jsou různé šedé trhy, na kterých nejsou jednotlivé obchody nijak centrálně evidovány.

Akciové párové obchodování

Jedna z několika typů obchodních strategií. Akciové párové obchodování je založeno na realizaci obchodů hned dvou různých akcií – ideálně ve stejném časovém okamžiku. Jedná se o typ obchodu, u kterého je v prvním případě realizován vstup do pozice long, zatímco v druhém případě je realizována pozice short. Důvodem této strategie je zajistit určité vzájemné krytí akcií, díky čemuž ve výsledku dochází k možnému snížení rizika. Správná strategie je založena na vyhlédnutí dvou akcií ideálně z podobného sektoru, s podobným vývojem kurzu.

Akciové opce

Jde o takzvaný typ akciového derivátu, který je standardně obchodován jak na burzách, tak i na dalších trzích. Akciové opce jsou typické tím, že jejich majitel má budoucí právo na vypořádání podkladových nástrojů. Jedná se o právo, nikoliv povinnost. Pod akciovými opcemi si lze představit určitý nárok na budoucí nákup nebo prodej akcií, za určité ceny, v konkrétním množství.

Akciové fondy

Takový typ fondů, v rámci kterých se investuje primárně do akcií. Daný podíl je pevně stanovený a musí činit minimálně 66 procent. Tento typ fondů je vzhledem ke svému charakteru určený hlavně pro delší investiční horizont, ideálně několika let. V krátkodobých horizontech mohou být rizikové – hlavně pro možné kolísání kurzů.

Akciové deriváty

Pod pojmem akciové deriváty si lze představit druh finančního instrumentu, který využívá podkladové aktivum v podobě akcií, nebo akciových nástrojů. Může se jednat o konkrétní indexy z různých segmentů a sektorů, stejně jako se může jednat o celý index akciového trhu.

Akciová společnost

Typ právnické osoby, která má základní jmění spojené s určitým počtem akcií, které mají konkrétní jmenovitou hodnotu. V případě problémů ručí daná společnost svým veškerým majetkem. Minimální výše kapitálu akciové společnosti jsou 2 miliony korun.

Akcionář minoritní

Ten typ akcionáře, který sice vlastní určité akcie, ale s ohledem na jejich počet a jeho podíl na společnosti je označován za minoritního. Drží méně akcií, než ostatní (majoritní) akcionáři.

Akcionář majoritní

Označení takového akcionáře, který vlastní majoritní podíl. Tedy který vlastní největší počet akcií společnosti. S ohledem na velikost podílu nemusí jít jenom o jednoho člověka. Majoritních akcionářů může být více.

Akcionář

V praxi se jedná o držitele konkrétních akcií – tedy osobou, která má díky tomu na konkrétní společnosti určitý podíl. Akcionář má také podíl na zisku společnosti, podíl na jejím řízení a další práva plynoucí z množství držených akcií.

Akcie na majitele

Varianta, která je spojena s tím, že na konkrétní akcii nejsou uvedeny osobní údaje akcionáře. Akcie na majitele tak mohou být snadněji prodávány. Ten, kdo ji získá, je automaticky majitelem a to se všemi právy, které z držení plynou. U tohoto druhu nemusí být emitentům konkrétní akcionář předem známý. Jedná se o velmi jednoduše obchodovatelný typ akcií.

Akcie na jméno

Typ akcií, které jsou vázány na konkrétní jméno. Tedy jsou vázány na konkrétního akcionáře. Jeho jméno je zapsáno v různých seznamech, které jsou spolu s akciemi vedeny. Tato osoba může vykonávat a uplatňovat práva, která z držení akcií plynou.

Akcie na doručitele

Někdy je možné setkat se také s pojmem akcie na majitele, nebo s pojmem anonymní akcie. Jedná se však o stále stejný typ. Akcie na doručitele jsou specifické v tom, že vlastníci nemusí být dohledatelní. Na akciích není ani jejich jméno, ani nejsou vedeny v žádné rejstříku, nebo snad databázi. Distribuce takových akcií obvykle probíhá v osobní formě, kdy jsou předávány jiným osobám.

Akcie kmenová

Jedná se o jeden z nejběžnějších typů akcií, se kterými se lze setkat. Jejich vlastníkům neboli akcionářům dávají práva podílet se na zisku společnosti. To znamená právo na dividendu. Také jim je dáno právo účasti na valné hromadě, nebo na právo mít podíl z likvidačního zůstatku společnosti.

Akcie bez nominální hodnoty

Jedná se o druh akcie, která nemá stanovenou ani konkrétní nominální hodnotu, ani není stanovený její podíl účasti na firmě. Je spojena pouze s určitou částí na společnosti. Akcie bez nominální hodnoty obvykle představuje podíl celkového jmění, nebo také část základního kapitálu společnosti.

Scroll to top