Své coiny si uživatel pošle na zvláštní peněženku a na platformě je uzamkne na určitou dobu. Po uplynutí této doby si může zůstatek vybrat společně s úroky.
Až donedávna byly tyto služby považovány za solidní možnost zhodnocení volných prostředků. S přechodem do fáze medvědího trhu se však některé z nich staly méně spolehlivé. Panika jako by se přesunula od jednotlivců ke společnostem, a to včetně platformy Celsius.
Celsius v minulých dnech pozastavil všechny výběry, swapy a převody mezi uživatelskými účty. Obecně to u podobných služeb není vůbec dobré znamení. Celou situaci ještě prohloubil rychlý propad ceny Celsius (CEL) tokenu. Ten od svého „all time high“ z března roku 2021 vytrvale padá. Velký propad přišel mezi 5. a 12. květnem 2022, kdy vrcholily problémy s ekosystémem Terra (LUNA). Hodnota CEL spadla z 2,17 USD na přibližně 0,7 USD. V polovině června 2022 se token obchoduje za asi 0,57 USD.
V tokenu CEL se nechali někteří uživatelé vyplácet, protože tak získají procentuálně vyšší odměny, než kdyby je platforma vyplácela v BitCoinu, Ethereu nebo jiné kryptoměně. Rozdíl oproti vyplácení ve stejné kryptoměně je v tomto případě okolo 2 procent.
Obchodní model Celsiusu je dále investovat svěřené kryptoměny, které provozovatel platformy většinou půjčoval dalším zájemcům. Z těchto půjček platil odměny ostatním uživatelům. Problém mohl nastat tehdy, kdy nečekaně spadne cena kryptoměn a dojde k likvidaci půjčky. Celsius sice o prostředky nepřijde, ale přijde o část příjmů.
Problémy Celsiusu trvají částečně již od prosince minulého roku. Tehdy kvůli hackerům přišli o BitCoiny v hodnotě 54 milionů amerických dolarů, které společnost investovala do platformy DeFi BadgerDao. Obdobně se Celsius „spálil“ na ekosystému Terra.
Celsius totiž investoval také do protokolu Anchor, který nabízel až 20% výnosy ze všech vkladů vložených ve stable coinu TerraUSD (UST). Když UST ztratil svůj peg (paritu s americkým dolarem), společnost podle veřejně dostupných dat stáhla z Anchoru kryptoměny v hodnotě více než 535 milionů amerických dolarů. Opět tak přišla o část svých pravidelných příjmů. Podle CEO Celsiusu, Alexe Mashinskeho, však šlo pouze o malé procento jejich prostředků.
Aktuálně největším „přešlapem“ je patrně investice do platformy Lido Finance, pomocí kterého šlo stakovat Ethereum předtím, než jeho blockchain přejde na Proof of Stake. Token stETH (původně ve směnném kurzu 1 ku 1 s “klasickým” Etherem) však kvůli problémům platformy Lido přišel o svoji hodnotu a stáhl s sebou mnoho investorů včetně Celsiusu.