Jak moc je BitCoin (ne)anonymní

bitcoin

BitCoin (BTC) je již od svého začátku obklopen mnoha mýty. Tato historicky první kryptoměna je podle mnohých striktně anonymní a nevystopovatelná. Pojďme si nyní rozebrat, zda je to skutečně pravda.


Otevřený blockchainu – otevřená kryptoměna

BitCoin funguje na principu blockchainu, který je volně dostupný. Jde o kompletní záznam všech proběhlých transakcí mezi jednotlivými peněženkami v bitcoinové síti za celou dobu jeho existence. Každý jeden přenos BitCoinu je zde zaznamenán. A nezáleží na tom, zda někdo posílal tisíce coinů, či jen zlomek jednotky virtuální měny. Jakmile těžaři zařadí vaši transakci během těžby do blockchainu, již ji nelze nikdy zrušit. K prohlížení této veřejné databáze slouží prohlížeče jako je například Blockchair. Všechny adresy včetně té vaší jsou dohledatelné.

Burza – brána k BitCoinu i k informacím

Většina dnešních uživatelů kupuje kryptoměny přes internetové burzy. Vzhledem k současným regulacím jsou tyto burzy povinny během registrace získat o uživateli mnoho identifikačních údajů, jako je celé jméno, adresa bydliště či národnost. Burza rovněž pořídí záznam (fotografii) občanského průkazu anebo pasu svého budoucího uživatele a ověří i jeho identitu, často prostřednictvím videochatu. Jde zejména o tzv. Anti Money Laundering (AML) a Know Your Customer (KYC) zákony a nařízení Evropské unie, které tuto oblast regulují. Aby bylo burzám dovoleno podnikání, striktně se jimi musí řídit.

Vaše veřejná peněženka

Každý vzniklý BitCoin je od svého vytěžení až do doby prodeje uložen na určité adrese. Jde o tzv. veřejnou adresu (public address), která je všem viditelná. Každý si ji může najít. Ta může vypadat například takto: 1LXZs48AozXNhkdfdhKJp2e2FXgAdopfns, která obsahuje celkem 0,00866747 neutracených BTC.

převod btc

Mnoho burz sice drží coiny nejprve na své vlastní adrese, ale to jen do doby, než si je vyberete do vlastní peněženky, ať už do mobilního telefonu nebo do hardwarového Trezoru. S prvním nákupem kryptoměny, respektive jejím výběrem, je tak možné vaše identifikační údaje přiřadit ke konkrétní adrese, a tedy i s určitým obnosem BitCoinu.

Stát se informací domůže

Na konkrétním příkladu si nyní ukážeme, jak je pro státní aparát relativně snadné údaje o vás získat. Populární burza Coinbase sídlící v USA musela na základě žádosti daňová vládní agentury IRS (Internal Revenue Service) poskytnout data o uživatelích. Žádost se týkala těch, jejichž kryptoměnové jmění přesáhlo částku 20 000 amerických dolarů. Na tomto příkladu je vidět, jak kvůli centralizaci v podobě kryptoměnové burzy přichází uživatelé BitCoinu o nezávislost na státní moci. Touha po autonomním a decentralizovaném peněžním systému přitom stála u zrodu této kryptoměny.

Vládní či privátní analýza blockchainu

Po chvíli hledání na internetu lze nalézt společnosti, které se specializují na analýzu blockchainu. Veřejnou účetní knihu BitCoinu podrobí skenování. Na svých stránkách přímo nabízí služby pro vládní organizace a jiné korporace. Můžeme ale jen odhadovat, kolik finančních a podobných úřadů tyto služby využilo.

Jak si chránit soukromí

V dnešní době existuje nespočet bitcoinových peněženek pro chytré telefony. Například oblíbená aplikace Coinomi má u BitCoinu defaultně nastavené, že svému uživateli po každé jedné transakci vygeneruje novou adresu. Těch může mít majitel BitCoinu kolik chce. Jejich vytvoření je automatické a nic nestojí. Tímto způsobem lze snížit riziko toho, že budou vaše veřejně dostupné adresy sledovány.

Další možnost je nákup BitCoinu přes specializovaných bankomat za hotové peníze. Takzvaných BitCoinMatů jsou v České republice desítky. Podle zákona lze nakoupit BitCoin až do částky 25 000 Kč měsíčně bez ověření. Tato služba však mívá vysoké poplatky a relativně nevýhodné kurzy pro nákup i prodej. Na druhé straně se snižuje šance, že bude vaše konkrétní peněženky propojitelná s vaší osobou.

Pseudonymní, nikoli anonymní kryptoměna

Každý uživatel si vygeneruje adresu, kterou následně používá pro uchování svých BitCoinů. Je to jeho jakýsi pseudonym. BitCoin je tak kryptoměnou pseudonymní, což je dáno celým konceptem otevřenosti blockchainu. Pro úplnou anonymitu lze využít jiných kryptoměn, jako například Monero (XMR) anebo Zcash (ZEC). S BitCoinem je tak třeba vždy zacházet obezřetně. Nešiřte bezdůvodně svoji bitcoinovou adresu. Zamýšlejte se také nad tím, komu a proč poskytujete svoje osobní údaje na internetu. Nikdy nevíte, ke komu se mohou dostat.

Zdroje:

https://www.forbes.com/sites/robertwood/2017/01/03/irs-escalates-hunt-for-bitcoin-users-in-coinbase-summons-case/#7c5104c8a5f5

https://www.chainalysis.com/

https://blockchair.com/

Jak moc je BitCoin (ne)anonymní

Mohlo by vás zajímat:

Napsat komentář

Upozornění

Neuvádějte žádné kontaktní informace (e-mail, WhatsApp, odkazy atd.). Jinak bude váš komentář/recenze ihned smazána. Manuálně kontrolujeme dodržování tohoto pravidla. Toto opatření slouží k ochraně čtenářů našeho webu, spousty podvodníků se snaží vydávat za poradce a tahají z lidí peníze, a tomu nebudeme přihlížet!

Scroll to top