Za kryptoměny vždy ručí jedině jejich výhradní vlastník, tedy přímo vy, pokud již nějaké kryptoměny vlastníte. Vždy je třeba je uchovávat bezpečně v peněžence a mít k nim soukromý přístup.
Uživatel je tak schopen se ke svým prostředkům dostat. Ať už máte aplikaci v telefonu nebo hardwarovou peněženku typu Trezor nebo Ledger Nano, u většiny současných peněženek existuje tzv. seed neboli pass phrase. V tomto článku se dozvíte, co to seed je a proč je tak důležitý.
Co je to seed
Jak zaznělo v úvodu, pokud vlastníte kryptoměny a máte je uloženy na vlastní peněžence, jste jejich výhradní vlastník. A jak se k nim oprávněný vlastník dostane? Představte si virtuální truhlu. Tento digitální poklad můžete otevřít odkudkoli na světě, pokud znáte 12 (případně 18 nebo 24) po sobě následujících (anglických) slov. Například první šestice slov by mohla vypadat takto: law table vision mouse honey river.
Kryptoměny fungují na základě tzv. asymetrické kryptografie. Každá kryptoměnová peněženka má klíč veřejný a privátní.
Veřejný klíč vaší peněženky je uložen v blockchainu, je veřejně dostupný a každý si ho může odkudkoliv dohledat. Privátní klíč držíte u sebe, nesmíte jej nikomu sdělit. Privátní klíč je dlouhá „změť“ mnoha nesouvisejících znaků a čísel. Nelze si ho šikovně zapamatovat, a i jeho zapsání je složité. Proto byl zaveden tento způsob šifrování pomocí seedu. Privátní klíč je zašifrovaný seed.
Protokol BIP39
Protože by bylo zapsání, tedy i uchování, původního privátního klíče vaší peněženky složité, přišli vývojáři s protokolem BIP39. Drtivá většina aplikací (peněženek) jej podporuje. To platí také o hardwarovém Trezoru. U všech těchto peněženek můžete využít stejného seedu, tedy zmíněných 12 (až 24) anglických slov.
Heslo a záloha v jednom
Jakmile tento soubor slov zadáte (při prvním otevření aplikace), můžete obnovit peněženku, například ze ztraceného mobilu nebo zničeného Trezoru. Máte tak jistotu, že dokud máte bezpečně uschovaný tento seed, vždy se k vašim kryptoměnám dostanete.
Čím tvrdší, tím lepší
Seed je třeba mít někde fyzicky zapsaný. Většinou jde o záznam tužkou na papír. V poslední době se také objevilo mnoho projektů, které vám stylově zapíší vaši obnovovací frázi do trvanlivého kovu. Jde o projekty Cryptosteel nebo Bunkeroid. Druhý zmíněný má česko-slovenské majitele. V zásadě jde o to zapsat oněch 12 (či více) potřebných slov na trvanlivé médium. V tomto případě jistě mnohem lépe přežije dlouhou dobu destička z nerezové oceli, do níž jsou obnovovací slova vyryta, než obyčejný papír.
Zásady nakládání se seedem
Pro vaši obnovovací frázi platí podobná pravidla a zásady jako pro váš PIN kód nebo pro heslo k notebooku. Nikdy jej nikomu nesdělujte, ani dočasně. Seed nejde změnit, oproti například přihlašovacímu heslu k online službám.
V případě úniku dat si ihned založte novou peněženku, kam si neprodleně zašlete prostředky z peněženky původní. Každá má totiž svůj vlastní seed, který nelze změnit bez změny adresy (vytvoření nové).
Seed si nikdy neukládejte online. Vždy jej mějte fyzicky uložen na papíře, případně na jiném médiu, které nevyžaduje k otevření počítač nebo mobil. Vždy mějte více než jednu kopii vašeho seedu, nejlépe 2 nebo 3 kopie. Ty byste měli uložit na různá místa, například jeden k důležitým dokumentům, druhý do trezoru a podobně.
A nakonec ještě jedno připomenutí. Kryptoměny v čele s bitcoinem jsou nezávislé na státu. Proto každý uživatel ručí za sebe a své prostředky. Buďte proto při nakládání s vašimi prostředky nanejvýš obezřetní a opatrní. Jednou ztracené klíče nebo bitcoiny vám již nikdo zpátky nevrátí.
Zdroje:
https://medium.com/@cryptoauthority/what-is-a-cryptocurrency-recovery-seed-ada9b620fb3c