Aktuální cena akcie ČEZ – online graf

graf-cez

Podívejte se na aktuální i historické ceny akcií ČEZ v online grafu.


O společnosti ČEZ

Skupina ČEZ patří mezi největší tuzemské firmy s evropským dosahem. Hlavním předmětem činnosti ČEZ je výroba, distribuce a prodej elektřiny a tepla. Dále prodej a obchodování se zemním plynem a těžba uhlí.

ČEZ ve výše uvedených činnostech podniká prostřednictvím holdingu, přičemž mateřská společnost ČEZ a.s. zatím stále patří ze 70% České republice. Zbytek akcií si může kdokoliv koupit, jelikož jsou veřejně obchodovány v Praze a ve Varšavě. V současnosti ČEZ zaměstnává okolo 26 tisíc pracovníků.

Mimo Českou republiku ČEZ podniká nebo se podílí na vlastnictví firem například v Polsku, Bulharsku, Maďarsku, Německu, Nizozemí, Turecku, Rakousku, Albánii nebo na Kypru.

ČEZ distribuce

Distribuci elektřiny a provoz energetické soustavy provozuje dceřiná společnost ČEZ, a.s. s názvem ČEZ distribuce, a.s.. Služby nabízí ve většině krajů České republiky a jejími odběrateli se můžou stát fyzické i právnické osoby.

Jestliže se rozhodnete stát zákazníkem ČEZ distribuce, měli byste vědět, z čeho se skládá cena poskytovaných služeb za elektřinu. Jedná se o:

 1. Neregulované ceny – skládají se z pevné měsíční ceny a z ceny za spotřebované megawatthodiny.
 2. Regulované ceny – ceny stanovuje každý rok Energetický regulační úřad. Jejich hlavní složkou jsou cena za příkon podle velikosti jističe, cena za množství dodané energie prostřednictvím distribuce, za různé systémové služby, za činnost operátora na trhu a poplatek na podporu obnovitelných zdrojů.

Dividendy ČEZ

Akcie společnosti ČEZ, a.s. patří na burze v Praze mezi nejzajímavější nabídky. Hlavním důvodem je pravidelná výplata dividend, díky čemuž měl zatím každý akcionář z držení akcií ČEZ pravidelný příjem.

Na výplatu dividend, pokud jsou valnou hromadou schváleny, mají nárok všichni akcionáři. Jestliže k tomuto kroku dojde, bývá jejich výplata zahájena během letních měsíců, vždy za uplynulý kalendářní rok. Na výplatu mají akcionáři dost času. Doba výplaty byla doposud vždy stanovena na 3 – 4 roky. Každý akcionář dostává oznámení o nároku na výplatu dividend z akcií ČEZ poštou, kde najde všechny potřebné informace.

Pro malé akcionáře s pobytem na území České republiky byl doposud určený velmi vstřícný postup. Dividendy jim mohly být vyplaceny na bankovní účet nebo byly k vyzvednutí na jakékoliv pobočce České spořitelny. Při výplatě dividend by vás nemělo zaskočit, že dostanete nižší částku, než byla schválená výše dividend. Důvodem je zákonné zdanění tohoto příjmu.

Jaká byla výše dividend ČEZ v minulých letech

Výše dividend byla vždy určena v Kč a na 1 akcii:

 • rok 2014 – 40 Kč
 • rok 2013 – 40 Kč
 • rok 2012 – 40 Kč
 • rok 2011 – 45 Kč
 • rok 2010 – 50 Kč
 • rok 2009 – 53 Kč
 • rok 2008 – 50 Kč
 • rok 2007 – 40 Kč
 • rok 2006 – 20 Kč

Tedy pokud byste drželi v roce 2015 (před valnou hromadou) například 30 akcií ČEZ, měli byste nárok na dividendu ve výši 1 200 Kč před zdaněním.

Co ovlivňuje výši dividend ČEZ

O výši dividend rozhoduje valná hromada, přičemž rozhodující slovo má vždy akcionářská většina. V případě ČEZ je to zatím stát – Česká republika.

Toto rozhodování primárně ovlivňují hospodářské výsledky celé skupiny ČEZ za období, o kterém je o dividendách rozhodováno. Výsledky hospodaření jsou přímo úměrné vývoji cen jednotlivých energií (elektřiny, zemního plynu, uhlí a tepla). Svoji roli hraje samozřejmě i spotřeba, tedy například mírná zima ji snižuje. Silné mrazy a dlouhá zima spotřebu naopak zvyšují.

Do hospodaření ČEZ můžou negativně promluvit i ztráty z neúspěšných investic nebo různých obchodních rozhodnutí.

Pro úplnost musíme dodat, že u rozhodnutí o výši dividend k výplatě mají význam i další plány na chod ČEZ. Je nutné si uvědomit, že výplata mimo jiné znamená úbytek finančních prostředků z bankovního účtu firmy. Tedy například pokud se budou chystat velké investice nebo nákupy, může být dividenda nižší. To proto, aby měl ČEZ dostatek hotovosti a nemusel si půjčovat.

Aktuální cena akcie ČEZ – online graf

Diskuze, názory a uživatelské recenze

 1. Vašek napsal:

  Mám v plánu obchodovat s akciemi, ale moc si nevím rady. Jak mám začít? Co je nutné vědět a kde se obchoduje?

  1. admin napsal:

   Dobrý den,
   akcie, můžete obchodovat pomocí brokerských společností. Momentálně nemáme na našem webu podrobný návod, ale mohl by vám pomoci článek jak obchodovat s akciemi na jakobchodovat.cz, je to tam poměrně dobře vysvětlené. Snad jsem vám pomohl.

Napsat komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Scroll to top