NASA a blockchain

astronaut a blockchain

Již v roce 2018 začala NASA vážně uvažovat o tom, že začne využívat výhod, které blockchain přináší.


Tato technologie si našla cestu do nejrůznějších průmyslových odvětví, do soukromého i veřejného sektoru. Není proto divu, že blockchain zaujal také inženýry z amerického a leteckého úřadu. NASA má s touto technologií velké plány, mimo jiné se uvažuje o využití chytrých kontraktů Ethereum pro prostředí satelitních systémů.

Co je tedy cílem

NASA se pokouší o vytvoření chytrého autonomního hardwaru, na kterém spolupracuje s několika vědci. Od toho hardwaru si NASA slibuje především odstranění prodlevy v komunikaci, rychlý přenos dat, zvláště pro lety do vesmíru či autonomní vozítka na Marsu, jsou zcela zásadní.

Dalším z cílů NASA je vytvoření kognitivní datové sítě, ke které chtějí využít více technologií. Mezi jinými tak například právě blockchain. Díky faktu, že NASA plánuje také několik misí s bezpilotními stroji na vzdálené hvězdné systémy, spoléhá se na blockchain Etherum.

Pokud by se NASA povedlo technologii blockchain opravdu důmyslně využít, mělo by to velký dopad také na veřejný i soukromý sektor. Technologie, které by mohla národní úřad pro letectví a kosmonautiku vyvinout, by se mohla dále využívat v autonomních automobilech nebo například v internetu věcí.

K čemu bude NASA blockchain využívat?

Díky možnostem, které blockchain umožňuje, se NASA bude snažit pomocí blockchainu vytvořit také spouštěč distribuované umělé inteligence – to povede k rychlejšímu učení strojů a rychlému rozhodování na základě předešlých zkušeností. Ať už tyto „zkušenosti“ získá stroj sám nebo mu jej inženýři z NASA naprogramují.

Vedle toho by se také mohl významně zrychlit pomalý přenos dat, který v dnešní době znamená celkem velké omezení. S pomocí technologie blockchain by se také mohlo zapracovat na slabém datovém propojení a v neposlední řadě také na mnohem chráněnějším toku dat. Bylo by tak velmi obtížné a prakticky nemožné se k datům dostat.

Vhodné i pro letecký provoz

letadlo

Jak bylo již v článku zmíněno, tato technologie by mohla proniknout i do dalších oblastí lidského života. Technologie blockchain ale může snadno proniknout také do zabezpečení klasického letového provozu. V praxi by to tedy znamenalo, že stovky letadel a tisíce cestujících, by byly chráněni právě díky blockchain technologiím.

Díky ukládání všech potřebných údajů z pilotního deníku by bylo možné vytřídit neadekvátní piloty. Až 57% leteckých katastrof bylo dosud způsobeno chybami pilotů. Díky blockchainu by bylo možné vytvořit decentralizovanou databázi a online systém, kde by byly všechny tyto informace pohromadě.

NASA plánuje tuto technologii začít naplno využívat již od roku 2020, vše samozřejmě s plnou podporou chytrých kontraktů, které nabízí právě Ethereum blockchain. Nasazení těchto technologií by nemělo pozitivní dopad pouze na bezpečnost, ale také na ekonomii. Zabezpečení by totiž mohlo být účinnější a přitom levnější. To potvrzuje také společnost Honeywell, která je na technologii blockchain plně připravena.

Blockchainová revoluce

V posledních měsících jsou někteří členové kryptoměnové komunity poměrně skeptičtí, a to především díky faktu, že kurzy jednotlivých kryptoměn se poměrně propadly. I kdyby se stalo, že kryptoměny půjdou zcela na nulu, něco tu po nich zůstane – blockchain. Tato technologie totiž má již nyní obrovský dopad na nejrůznější odvětví a je velmi pravděpodobné, že tento boom bude mít stoupající tendenci. Uvidíme, kam všude blockchain pronikne a jak moc dokáže být světu a lidstvu nápomocný.

NASA a blockchain

Mohlo by vás zajímat:

Napsat komentář

Upozornění

Neuvádějte žádné kontaktní informace (e-mail, WhatsApp, odkazy atd.). Jinak bude váš komentář/recenze ihned smazána. Manuálně kontrolujeme dodržování tohoto pravidla. Toto opatření slouží k ochraně čtenářů našeho webu, spousty podvodníků se snaží vydávat za poradce a tahají z lidí peníze, a tomu nebudeme přihlížet!

Scroll to top