Co je to Staking kryptoměn a jak na něm vydělávat?

ethereum 2.0

V tomto článku se podíváme na to, jak staking funguje, co nabízí uživatelům a jaká jsou možná rizika s ním spojená.


Část kryptoměn funguje na mechanismu Proof of Stake (zkráceně také PoS). V praxi to znamená, že tyto kryptoměny nejsou těženy pomoci specializovaného hardwaru, ale jejich transakce ověřují validátoři. Těžba na principu Proof of Stake tak na jednu stranu nespotřebuje tolik elektrické energie. Na druhou stranu kritici tvrdí, že stakované coiny mnohem více podléhají centralizaci, tedy hromadění velké zásoby coinů v rukou několika málo držitelů, kteří mohou být často validátory.

Co je to staking

Staking je mechanismus, kterým se v kryptoměnové síti ověřuje správnost provedených transakcí. Spočívá v uzamčení určitého obnosu kryptoměny validátorem za účelem ověřování transakcí. Uživatel své kryptoměny v síti uzamkne. Současně pomocí speciálního softwaru ověřuje transakce prováděné ostatními uživateli. Za tuto prospěšnou činnost (za řádné udržování sítě) náleží validátorovi odměna. O Proof of Stake kryptoměnách se někdy hovoří jako o druhé generaci kryptoměn. První generace patří takzvanému Proof of Work algoritmu, kam spadá například velmi dobře známý Bitcoin nebo Litecoin.

Se stakingem máte možnost získat tzv. pasivní příjem. To znamená, že vaše prostředky uzamčené v ekosystému kryptoměny se samy zhodnocují. Ze strany uživatele není třeba žádná další aktivita. Pouze pokud chcete staking ukončit, je třeba zamknuté coiny odemknout a nechat si je zaslat zpět na svoji peněženku.

Odměny za staking

Výše odměny se u jednotlivých kryptoměn liší. Obvykle se odměna pohybuje mezi 3 a 10 procenty za rok. Běžně platí, že u nových a doposud nezavedených kryptoměn jsou odměny vyšší, aby nalákaly nové validátory. Naopak u projektů, které fungují již několik let, bývá odměna nižší, běžně okolo 3-5 procent.

Zejména začínající uživatelé si mohou klást otázku, odkud se berou odměny vyplácené validátorům? Vyplácené odměny pochází jednak z transakčních poplatků a jednak postupným uvolňováním nových jednotek kryptoměny do oběhu. Poplatky v kryptoměnové síti mohou být proměnlivé. Obvykle se mění podle toho, jak je síť aktuálně vytížená. Vyšší poplatky jsou mezi uživateli ve chvíli, kdy je síť velmi vytížená. Naopak klesají mimo špičku.

Jak na stakingu vydělávat a jaká jsou rizika

Svět kryptoměn není bez rizik. Zřejmě největším možným problémem stakingu je znehodnocení podkladového coinu. Pokud například bude váš roční výnos 10 %, ale kryptoměna ztratí meziročně 20 % své hodnoty, pak jste o své prostředky reálně přišli. Doporučujeme si proto velmi pečlivě nastudovat, v rámci jaké kryptoměny uzamknete své prostředky v rámci stakingu.

Dalším potenciálním rizikem je, že ve většině případů nedržíte během stakingu svoje privátní klíče. V kryptoměnové komunitě se vžilo pravidlo „not your keys, not your coins“. Tedy pokud svěříte své coiny určité platformě, nejsou ve výsledku skutečně vaše. Nejčastěji se takové riziko projeví tak, že delegujete své prostředky na burzu, kde staking skutečně probíhá. V dané chvíli nemáte skutečně coiny pod kontrolou a musíte věřit burze, že vám po čase coiny včetně odměny vyplatí, a proto je důležité vybrat si důvěryhodnou burzu, kde se nebudete muset o své peníze bát.

Staking na platformě eToro

Broker eToro patří mezi přední brokery na evropském trhu. Nabízí investici do akcií, komodit nebo forexu. Prostřednictví eToro můžete také investovat do reálných kryptoměn, což nebývá obvyklé. Většina brokerů nabízí pouze investování do takzvaných CFD, tedy kontraktů na cenu určitých kryptoměny. Na platformě eToro můžete vybrané kryptoměny sami stakovat.

Do nabídky podporovaných Proof of Stake kryptoměn aktuálně patří Cardano (ADA), TRON (TRX) nebo Ethereum 2.0 (ETH). Tato verze využívá protokolu Proof of Stake a na rozdíl od původní verze již nevyužívá Proof of Work.

Koupit kryptoměny u Etoro Váš kapitál je ohrožen.

Pokud byste se chtěli dozvědět více, broker eToro má na svých webových stránkách videa, kde se zdarma dozvíte mnoho důležitých informací ke stakingu.

Komu se vyplatí staking

Obecně řečeno staking vyžaduje poměrně velkou důvěru v projekt, do kterého vkládáte své peníze. Vyplatí se tehdy, pokud dlouhodobě dané kryptoměně věříte a budete ji chtít držet i v budoucnu.

Pokud patříte spíše mezi spekulanty na nové kryptoměny, pak některé ekosystémy nabízí při stakingu výplatu v nových coinech. To znamená, že stakujete „původní“ coin a získáváte odměnu v kryptoměně, která je nově vypuštěna do oběhu. Samozřejmě tento způsob výplaty s sebou nese riziko, že se nová měna vůbec neuchytí. Na druhou stranu je zde i možnost velkého úspěchu, a tedy i zhodnocení vyplacené odměny.

Co je to Staking kryptoměn a jak na něm vydělávat?

Napsat komentář

Upozornění

Neuvádějte žádné kontaktní informace (e-mail, WhatsApp, odkazy atd.). Jinak bude váš komentář/recenze ihned smazána. Manuálně kontrolujeme dodržování tohoto pravidla. Toto opatření slouží k ochraně čtenářů našeho webu, spousty podvodníků se snaží vydávat za poradce a tahají z lidí peníze, a tomu nebudeme přihlížet!

Scroll to top