Jak funguje a jak vznikl Polkadot – blockchain všech blockchainů

polkadot

Polkadot (DOT) je projekt, který byl spuštěn teprve v srpnu 2020. Přesto se již během několika měsíců (nebo dokonce jen týdnů) dostal mezi top 10 kryptoměn podle tržní kapitalizace.


V tomto článku se blíže podíváme na to, kdo za DOT stojí, proč vznikl a co přináší do současného kryptosvěta.

Vznik Polkadot

Polkadot založil Gavin Wood, který je jedním ze spoluzakladatelů ve světě kryptoměn již velmi dobře známého a zavedeného Etherea (ETH). Kromě něj se na tomto projektu podílí i Peter Czaban a Robert Habermeier, kteří jsou aktivní od roku 2016. Wood není ve světě technologických inovací žádným nováčkem. Stojí za programovacím jazykem Solidity, který používají vývojáři pro vytváření tzv. decentralizovaných aplikací neboli „dApps“. Ty běží většinou na platformě Ethereum. Wood byl také prvním CTO Ethereum Foundation a působil jako vědecký pracovník ve společnosti Microsoftu.

Kromě DOTu je Gavin Wood zakladatelem společnosti Parity Technologies. Jako svůj cíl si vytyčil realizovat projekty spojené s platformou Ethereum. Společnost provozuje Substrate, protokol používaný vývojáři Polkadotu. 

Dalším důležitým projektem je nadace Web3. Jde o neziskovou organizaci, která řídí prodej coinů Polkadot. Nadace Web3 získala na projektu Polkadotu celkem 30% podíl. Stará se o další vývoj a dohlíží na něj. Na tomto místě je dobré zmínit, že pro některé kryptonadšence může Polkadot působit jako centralizovaný projekt. Je pravda, že zakladatelé projektu jsou známí a prokazatelně prostřednictvím nadace ovládají část coinů. Na druhou stranu, jak si dále ukážeme, se snaží o co nejvyšší decentralizaci pomocí komunity validátorů.

Jak Polkadot funguje

Polkadot je naprogramován tak, že v jeho ekosystému může fungovat mnoho různých blockchainů. Přes Polkadot si tak, zjednodušeně řečeno, spustíte vlastní blockchain. Konkurence je jasná. DOT se snaží soutěžit s dvojkou na poli kryptoměn, s Ethereem. Dalšími konkurenčními projekty jsou (ATOM) nebo EOSIO (EOS).

DOT je navržen na provoz dvou typů blockchainů. Prvním z nich je hlavní síť, hlavní blockchain, který se anglicky nazývá The Relay Chain. Transakce jsou v něm trvalé. Tento způsob ukládání dat známe obvykle z BitCoinu nebo třeba LiteCoinu. Transakce jednou zapsané, založené do bloku nelze nikdy stáhnout zpět, jsou nevratné. O tento typ převodů se stará hlavní Chain.

Druhým typem jsou tzv. Parachainy. Ty lze přizpůsobit pro libovolný počet transakcí. Jsou škálovatelné, což většinou hlavní Chainy běžných kryptoměn neumí. Obvykle je fixně dán maximální počet transakcí v bloku. Například u BitCoinu jde o asi 1500 transakcí za blok.

Zmíněné Parachainy lze převádět do hlavního blockchainu. Transakce Parachainu pak těží ze stejného zabezpečení hlavního řetězce. Zabezpečené jsou proto, že již nejdou nikdy přepsat, a navíc je ověřují tisíce uživatelů. Jejich kopie (kopie hlavního Chainu) leží fyzicky uložené na mnoha tisících počítačů na celém světě.

DOT tvrdí, že dokáže kombinovat hlavní dvě výhody různých kryptoměn (respektive z pohledu některých to jsou nevýhody). Podle vaší potřeby buď transakci zapíšete dočasně, nebo napořád, podle typu blockchainu.

V neposlední řadě jsou zde tzv. Bridges. Tyto „mosty“ umožňují síti Polkadot komunikovat s ostatními blockchainy. V současné době se pracuje na Bridges, které integrují kryptoměny jako EOS, Cosmos nebo Ethereum. Uživatelům by mělo být brzy umožněno vyměňovat kryptoměny mezi sebou. Nebude nutné transakci zapsat do hlavního blockchainu. V současné době u některých kryptoměn může stát takový zápis (převod kryptoměny) byť i menší částky zhruba 100 až 200 korun. DOT může tzv. problém škálovatelnosti, který jsme zmínili, potenciálně vyřešit.

Systém Proof of Stake

DOT funguje na principu Proof of Stake. Transakce nejsou potvrzovány těžbou za použití energie, ale uzamčením určitého počtu coinů v chytrém kontraktu. V systému Polkadot existují tyto funkce:

  • Validátoři, to jsou ti, kteří ověřují transakce v Parachainu. Také hlasují o navrhovaných změnách sítě.
  • Nominátoři, ti zabezpečují hlavní Chain Polkadot. Nominátoři delegují své vložené DOT tokeny na validátory a přidělují jim tak své hlasy.
  • Collectors, ti se starají o uzly sítě, tedy potvrzují, že se v síti nepodvádí. Uchovávají celou historii transakcí kryptoměny.
  • „Rybáři“, ti monitorují síť Polkadot, oznamují validátorům chyby nebo podvodné jednání ostatních na této síti.

Cena a možný vývoj Polkadot do budoucna

Cenu kryptoměny je vždy těžké odhadovat. Mějte prosím na paměti, že žádná z uvedených informací není investiční rada ani doporučení.

Cena DOT se v době psaní článku během podzimu roku 2020 pohybuje pod hranicí 6 USD (okolo 5,70). Historická maxima coinu jsou okolo 6.80 USD. DOTu tak chybí pouhých 15 procent k získání nového vrcholu (All Time High). Oproti jiným kryptoměnám, kterým chybí často 80 nebo dokonce 90 procent, jde o poměrně nízké číslo.

Kritici by možná namítli, že projekt je mladý a „zatím nestihl spadnout“. Na druhou stranu, podle zájmu investorů má tento coin poměrně nadějné vyhlídky a jen tak „nespadne“. Mnoho investorů se v současné době přiklání k tomu, že začíná nový krytoměnový bullrun. Tedy startuje období býčího trhu, kdy drtivá většina coinů jde nahoru bez ohledu na konkrétní fundamenty. Nebudeme na tomto místě DOTu nijak upírat jeho kvality. Je ale poměrně pravděpodobné, že se jeho cena stoupne bez ohledu na reputaci zkrátka pro to, že nálada trhu se změnila na „bullish“. Během následujících měsíců je velice pravděpodobné, že cena DOT se posune na nový vrchol.

DOT patří každopádně mezi kryptoměny, které stojí za to sledovat i do budoucna.

Jak funguje a jak vznikl Polkadot – blockchain všech blockchainů

Diskuze, názory a uživatelské recenze

  1. stoupal napsal:

    Měl jsem o DOTU velké představy. Jeho základní myšlenky jsou velmi hezké. Objevují se však v systému situace které jsou nebezpečné. Viz. Staking. Mění se podmínky a nováčci jsou napospas neznalosti obíráni o odměny za staking tím, že systém je nechá mince zamknout, ale neupozorní je, že nemají dostatečné množství mincí. Mám obavy i z tzv aukcí. Když sečtu komplikovanost s jistou mírou nečestnosti, myslím, že dot není dobrou investicí. Česká komunita je vádní a nováčkům pomáhá klasickým českým způsobem. Za mě DOT může vyrůst na ceně, ale převálcují ho jednoznačně lepší projekty!!!!

Napsat komentář

Upozornění

Neuvádějte žádné kontaktní informace (e-mail, WhatsApp, odkazy atd.). Jinak bude váš komentář/recenze ihned smazána. Manuálně kontrolujeme dodržování tohoto pravidla. Toto opatření slouží k ochraně čtenářů našeho webu, spousty podvodníků se snaží vydávat za poradce a tahají z lidí peníze, a tomu nebudeme přihlížet!

Scroll to top