1 t = 9 922,38 EUR | 1 t = 10 415,12 USD |
1 kg = 9,92 EUR | 1 kg = 10,42 USD |
Aktuálna cena Lithia
Graf za posledných: 7 dní | 30 dní | 3 mesiace | 6 mesiacov | rok | 3 roky | 5 rokov | 10 rokov
Čo je lítium a aké má použitie
Lítium (chemická značka Li) je reaktívny alkalický kov strieborného lesklého sfarbenia. Je ľahký a mäkký, vedie dobre teplo a elektrický prúd. V prírode sa vyskytuje iba v zlúčeninách, preto je jeho dobývanie energeticky náročné.
Lítium je využívané v priemyselných akumulátoroch, napr. pre elektromobily alebo pre uloženie väčšieho množstva prebytočnej energie, napr. v rámci systému Megapack, ktorý testuje spoločnosť Tesla vo Veľkej Británii a má využitie aj v elektronike ako vodič. Ďalej sa používa vo forme oxidu ako tavivo (pre zníženie teploty topenia kovov) a tiež v sklárskom priemysle.
Produkcia a spracovanie lítia vo svete
V roku 2020 sa na svete za rok vyprodukovalo približne 82 tisíc ton lítia. V celosvetovej ročnej produkcii jednoznačne vedie Austrália (40 tisíc ton), nasleduje Čile (18 tisíc ton), Čína (14 tisíc ton) a Argentína (6,2 tisíc ton lítia).
Z hľadiska spracovania je Čína celosvetovým výrobcom približne 50 % všetkých chemických látok (zlúčenín) obsahujúci prvok lítium.
Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry navyše Čína fakticky kontroluje viac ako polovicu svetového spracovania lítia a vlastní tiež asi tri štvrtiny tovární na lítium-iónové batérie na svete.
Historický vývoj ceny lítia
Cenu lítia je možné sledovať v čínskych jüanoch za tonu tohto kovu (1000 kg), a to najmä preto, že Čína má v oblasti určovania cien lítia dominantné postavenie z dôvodov uvedených v predchádzajúcej kapitole.
Uvádzané ceny budeme prevádzať pre väčšiu prehľadnosť do USD (amerických dolárov).
Podľa dostupných údajov máme informácie o cene iba od roku 2017, z ktorých autor pri písaní článku vychádza. Kov si prešiel v posledných niekoľkých rokoch veľkým nárastom ceny, ako si ďalej popíšeme.
V máji 2017 bola cena za tonu lítia približne na hranici 20 000 USD. Lokálny vrchol dosiahol kov na prelome novembra a decembra toho istého roku na hodnote asi 24 000 USD. Nasledovalo obdobie pozvoľného prepadu tejto komodity.
Cena lítia na začiatku roka 2019 bola 11 400 amerických dolárov za tonu. Cena ďalej klesala, svojho vtedajšieho dna dosiahla koncom roka 2020, kedy postupne spadla na približne 5 500 USD.
Začiatkom roku 2021 odštartoval rast ceny trvajúci takmer dodnes. V máji 2021 sa lítium dostalo na cenu 12 800 USD. Svoje lokálne maximá posledných rokov dosiahli v marci roku 2022 na neuveriteľnej cene 71 500 USD za tonu. V roku 2024 sa cena lítia pohybovala okolo 15 000 USD za tonu, ale od mája cena neustále klesá a v septembri dokonca klesla na 10 120 USD, čo je jej ročné minimum. Odporúčame sledovať vývoj ceny lítia v uvedenom grafe.
Výhľad ceny lítia do budúcnosti
Podľa niektorých odborníkov môže potenciálne lítium čakať prepad až o polovicu hodnoty, ktorú malo na svojom vrchole. Znamenalo by to návrat ceny približne na úroveň 35 tisíc amerických dolárov. Upozorňujeme, že nejde o investičné odporúčanie, ale o osobný názor autora článku.
Ako obchodovať lítium
Lítium je možné obchodovať nepriamo nákupom/predajom akcií spoločností ťažiacich tento kov. Ide o najjednoduchší spôsob investovania pre „bežného investora“, pretože ide o spoločnosti obchodované na amerických trhoch, ku ktorým máte prístup cez svojho brokera.
Medzi najznámejších predstaviteľov takýchto spoločností patria Albemarle (ALB) a Sociedad Quimica y Minera de Chile (SQM). Obe tieto akcie sa obchodujú na NYSE (Newyorskej burze).
Ďalšou možnosťou je investovať do ETF, teda do fondov obchodovaných na burze, ktoré sa na vyššie uvedené lítiové spoločnosti (ako je ALB alebo SQM) zameriavajú. Akcie jednotlivých firiem tak nevlastníte priamo, ale sprostredkovane prostredníctvom fondu. Investor preto nemusí kupovať mnoho akciových titulov, ale stačí zakúpiť iba jeden, a to vybraného fondu obchodovaného na burze.
Populárnym ETF obchodujúcim „lítiové akcie“ je Global X Lithium & Battery Tech Na 80 % retailových účtov CFD dochádza k finančným stratám ETF (ticker LIT). Aj tento titul sa obchoduje na NYSE, je teda bežne dostupný používateľom on-line brokerov.
Lítium sa obchoduje aj na komoditnej burze. Drobným, retailovým investorom je ale tento spôsob zakázaný – museli by ste sa stať profesionálnym investorom s licenciou v Spojených štátoch.
Čo ovplyvňuje cenu lítia
Cena bola v poslednom roku ťahaná nahor najmä veľkým dopytom priemyslu, ktorý bol najprv paralyzovaný covidovou situáciou, aby sa následne opäť „rozbehol“. Kým budú spotrebitelia žiadať nové elektromobily a spotrebnú elektroniku, možno očakávať minimálne udržanie súčasných cien lítia.