Za kryptowaluty odpowiada zawsze ich wyłączny właściciel, czyli Ty, jeśli posiadasz już jakieś kryptowaluty. Zawsze należy przechowywać je bezpiecznie w portfelu i mieć do niego prywatny dostęp.
Użytkownik ma zatem dostęp do swoich zasobów. Niezależnie od tego czy posiadasz aplikację w telefonie czy portfel sprzętowy, taki jak Trezor lub Ledger Nano, w większość obecnych portfeli można znaleźć tzw. seed lub pass phrase. W tym artykule dowiesz się co to jest seed i dlaczego jest tak ważny.
Co to jest seed
Jak zaznaczono na wstępie, jeśli posiadasz kryptowaluty i przechowujesz je we własnym portfelu, jesteś ich wyłącznym właścicielem. W jaki sposób prawowity właściciel może się do nich dostać? Wyobraź sobie wirtualną skrzynię. Ten cyfrowy skarb możesz otworzyć z dowolnego miejsca na świecie, jeśli znasz 12 (czasami 18 lub 24) kolejnych (angielskich) słów. Na przykład pierwsze sześć słów może wyglądać następująco: law table vision mouse honey river.
Kryptowaluty działają w oparciu o tzw. kryptografię asymetryczną. Każdy portfel kryptowalut ma publiczny i prywatny klucz.
Klucz publiczny twojego portfela jest przechowywany w blockchainie, jest publicznie dostępny i każdy może go znaleźć z dowolnego miejsca. Klucz prywatny trzymasz przy sobie, nie możesz go nikomu udostępnić. Klucz prywatny to długi „zbiór” wielu niepowiązanych ze sobą znaków i cyfr. Nie można go zapamiętać, nawet jego zapisanie jest skomplikowane. Dlatego wprowadzono metodę szyfrowania za pomocą seedu. Klucz prywatny to zaszyfrowany seed.
Protokół BIP39
Ze względu na to, że trudno byłoby zapisać lub zachować oryginalny klucz prywatny Twojego portfela, programiści wymyślili protokół BIP30. Zdecydowana większość aplikacji (portfeli) go obsługuje. Dotyczy to również portfela sprzętowego Trezor. Do wszystkich tych portfeli możesz użyć tego samego seedu, tj.12 (do 24) angielskich słów.
Hasło i kopia zapasowa w jednym
Po wprowadzeniu tego zestawu słów (po pierwszym otwarciu aplikacji) możesz przywrócić portfel, na przykład z zagubionego telefonu komórkowego lub uszkodzonego Trezora. Możesz więc mieć pewność, że tak długo, jak bezpiecznie przechowujesz dany seed, zawsze dotrzesz do swoich kryptowalut.
Im trudniej, tym lepiej
Seed musi być gdzieś fizycznie zapisany. Zwykle jest to przelanie go ołówkiem na papier. W ostatnim czasie pojawiło się również wiele projektów, które stylowo zapiszą Twoją frazę przypominającą do trwałego metalu. Chodzi o projekty Cryptosteel czy Bunkeroid. Drugi z wspomnianych ma czesko-słowackich właścicieli. Zasadniczo chodzi o zapisanie 12 (lub więcej) potrzebnych słów na trwałym nośniku. W tym przypadku płyta ze stali nierdzewnej, na której są wygrawerowane słowa przypominające, lepiej zniesie upływający czas, niż zwykły papier.
Zasady obchodzenia się z seedem
Istnieją pewne zasady dotyczące frazy przypominającej, podobnie jak w przypadku kodu PIN lub hasła do laptopa. Nigdy nikomu ich nie udostępniaj, nawet tymczasowo. Seed jest ustalony na trwałe, nie można go zmienić, w przeciwieństwie do hasła logowania do usług online.
W przypadku wycieku danych natychmiast utwórz nowy portfel, na który niezwłocznie prześlesz środki z oryginalnego portfela. Każdy z nich ma własny seed, którego nie można zmienić bez zmiany adresu (utworzenia nowego).
Seed nigdy nie powinien być zapisywany online. Zawsze przechowuj go fizycznie na papierze lub innym nośniku, który nie wymaga otwarcia komputera lub telefonu komórkowego. Zawsze miej więcej niż jedną kopię swojego seeda, najlepiej 2 lub 3. Powinieneś przechowywać je w różnych miejscach, na przykład jedną w ważnych dokumentach, drugą w sejfie i tak dalej.
Na koniec jeszcze jedno przypomnienie. Kryptowluty na czele z bicoinem są niezależna od państwa. Dlatego każdy użytkownik ponosi odpowiedzialność za siebie i swoje zasoby. Z tego względu zachowaj szczególną ostrożność i uwagę podczas obsługi swoich funduszy. Nie odzyskasz raz utraconych kluczy lub bitcoinów.