Oplatí sa investovať do zlata? Riziká a skúsenosti po 5 rokoch

investície do zlata

V tomto článku sa pozrieme na riziká spojené s investovaním do zlata a pridám aj vlastné skúsenosti z reálneho života na základe mojej päťročnej investičnej cesty.


Zlato je už stáročia symbolom konzervatívnej investície, ktorá prináša finančnú stabilitu a predstavuje pomyselný bezpečný prístav v neistých časoch. Či už ide o zlaté mince, odliatky alebo o stále populárnejšie formy, ako sú ETF (burzovo obchodované fondy) na zlato, akcie ťažobných spoločností či CFD, zlato zostáva atraktívnou voľbou pre investorov, ktorí hľadajú stabilitu v dnešnom turbulentnom svete.

Formy investovania do zlata

Investičné zlato je možné nakupovať rôznymi spôsobmi, pričom každý má svoje výhody aj nevýhody. Skôr než si rozoberieme riziká podrobnejšie, zhrnieme si základné možnosti investovania do zlata.

Fyzické zlato

Zlato môžete kúpiť vo forme investičných odliatkov alebo mincí. Svoju investíciu si tak doslova „uchopíte“. Táto forma je obľúbená najmä u ľudí, ktorí preferujú hmatateľné rezervy a chcú mať kontrolu nad svojím majetkom.

ETF na zlato

ETF, teda Exchange Traded Funds, sledujú cenu zlata tým, že ho nakupujú pre svojich akcionárov. Umožňujú vám investovať do zlata bez potreby riešiť fyzickú prepravu alebo skladovanie.

Akcie ťažobných spoločností

Akcie veľkých ťažobných firiem, ktoré sa obchodujú napríklad na amerických burzách – ako Barrick Gold alebo Newmont Corporation – zvyčajne reagujú na pohyby ceny zlata, podobne ako ETF. Môžu sa však od ceny zlata odlišovať v závislosti od hospodárskych výsledkov samotnej firmy či jej problémov – teda ich vývoj nemusí vždy kopírovať zlato na 100 %. Opäť však odpadá povinnosť skladovať zlato fyzicky.

CFD na zlato

CFD, teda Contract for Difference (kontrakt na rozdiel ceny), je finančný produkt brokera, prostredníctvom ktorého investujete. Vďaka CFD môžete investovať do zlata a kontrakt sleduje jeho aktuálnu cenu – zlato opäť nemusíte vlastniť fyzicky.

Investujte do zlata cez ETF, CFD alebo akcieVyskúšajte si to na demo účte zdarma
Na 61 % retailových účtov CFD dochádza k finančným stratám.

Riziká investovania do zlata

Mnohí investori považujú zlato za pomyselný finančný bezpečný prístav v čase finančných alebo spoločenských kríz, ako sú vojny či nezamestnanosť. Aj pri investovaní do zlata však existujú riziká, ktoré si priblížime podrobnejšie.

Volatilita ceny zlata

Zlato je všeobecne vnímané ako stabilná investícia. Jeho cena však môže byť v niektorých obdobiach výrazne volatilná, čiže krátkodobo môže prudko klesať aj stúpať. Najmä v čase krízy zvykne cena zlata dosahovať nové maximá (ATH, all-time high). Po upokojení situácie však môže znova rapídne klesnúť.

Napríklad v roku 2020 cena zlata väčšinou rástla. Ak by ste však investovali pri lokálnom maxime v auguste 2020, do štyroch mesiacov by cena klesla približne o 10–15 % a boli by ste v strate. Ak by ste vydržali, aj v tom prípade by sa však zlato do dnešného dňa zhodnotilo o desiatky percent. Krátkodobá volatilita preto môže byť zradná, dlhodobé investovanie alebo pravidelné nákupy sú cestou, ako ju „vyhladiť“.

Likvidita

Pri fyzickom zlate môže byť niekedy problém ho rýchlo predať za aktuálnu trhovú cenu. Ak držíte zlatý odliatok a potrebujete peniaze, nemusí byť vždy jednoduché nájsť kupca ochotného zaplatiť plnú cenu. Pri predaji prostredníctvom brokera so zlatom musíte rátať s maržou („premium“), ktorú si účtuje za sprostredkovanie.

Z praxe viem, že korektní a transparentní brokeri bežne ponúkajú pri predaji alebo nákupe zlata cenu o 5–10 % nižšiu alebo vyššiu oproti trhu, podľa toho, či kupujete alebo predávate.

Poplatky a úschova

Držba fyzického zlata znamená aj náklady na bezpečné uloženie. Ak nechcete mať zlato doma medzi ponožkami, musíte si ho nechať uschovať v banke alebo u dôveryhodného poskytovateľa. ETF na zlato má podľa skúseností ročné poplatky okolo 0,4 % hodnoty. Pri fyzickom zlate závisí percento od hodnoty uskladneného zlata, keďže platíte väčšinou fixný poplatok za schránku bez ohľadu na objem.

Menné riziko

Ak investujete do zlata v zahraničnej mene, najčastejšie v americkom dolári, musíte brať do úvahy aj menové riziko. Pohyb kurzu medzi americkým dolárom a eurom môže ovplyvniť hodnotu vašej investície v eurách. Aj keď cena zlata v dolároch rastie, oslabenie dolára môže túto výhodu znížiť alebo úplne vymazať. Preto je pre investora kľúčové sledovať nielen vývoj ceny zlata, ale aj menové pohyby, ktoré majú priamy vplyv na konečný výnos.

Psychologické faktory

Investovanie do zlata často sprevádzajú emócie. Je ľahké podľahnúť spoločenskej panike alebo naopak „zlatej horúčke“, čo môže viesť k unáhleným rozhodnutiam. Známy je aj fenomén FOMO („fear of missing out“ – strach, že vám ujde príležitosť). Niekedy tak ľudia nakupujú práve v čase najvyšších cien.

Odporúčam preto investovať s rozvahou. Zo začiatku som tiež investoval do zlata pod vplyvom médií, no neskôr som si uvedomil, že ako dlhodobý investor je kľúčové plánovať nákupy rozumne a trpezlivo, reagovať na poklesy so sebadisciplínou a využívať ich na dokupovanie zlata.

Zhrnutie – Je zlato dobrá investícia?

Zodpovedať otázku, či je zlato dobrá investícia, závisí od vašich konkrétnych očakávaní a cieľov. Z môjho pohľadu je viditeľné, že zlato má v dlhodobom horizonte rastúci trend – hlavne v posledných rokoch. Ak vám nejde o krátkodobý trading, ale skôr o dlhodobé držanie, štatisticky pri investovaní do zlata chybu neurobíte.

Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že zlato mi dlhodobo pomohlo uchovať hodnotu kapitálu, najmä počas období vyššej inflácie. Samozrejme, počas rokov som zažíval rôzne fázy vývoja cien, preto viem, ako dôležitá je trpezlivosť a pripravenosť na výkyvy.

Ak hľadáte dlhodobú ochranu pred infláciou alebo spôsob diverzifikácie portfólia, zlato môže byť pre vás výbornou voľbou. Podľa mojich skúseností práve v časoch ekonomickej neistoty napĺňa zlato svoju úlohu „bezpečného prístavu“. Je však nevyhnutné mať na pamäti špecifické riziká tejto investície, o ktorých sme podrobne písali vyššie.

Odporúčam každému, kto zvažuje investíciu do zlata, aby si dôkladne premyslel svoj skutočný investičný cieľ. Viem, aké zásadné je zvoliť takú formu investície, ktorá najlepšie zodpovedá vašim potrebám aj miere tolerancie voči riziku. Počas posledných piatich rokov som sa naučil, že kľúčom k úspechu je trpezlivosť, dôsledné informovanie a pripravenosť čeliť aj nepriaznivým trhovým výkyvom. Skôr než do zlata vstúpite, odporúčam vám čo najviac sa oboznámiť s rôznymi spôsobmi jeho držby a investovania a najmä pochopiť jeho riziká.

Oplatí sa investovať do zlata? Riziká a skúsenosti po 5 rokoch

Mohlo by vás zaujímať:

Pridaj komentár

Scroll to top