NASA i blockchain

nasa blockchain

Już w 2018 roku NASA zaczęła się poważnie zastanawiać, czy nie zacząć korzystać z zalet, które blockchain oferuje.


Ta technologia odnalazła już drogę do różnych dziedzin przemysłu, jest wykorzystywana zarówno w prywatnym jak i państwowym sektorze. Nic więc dziwnego, że blockchain zainteresował też inżynierów amerykańskich sił powietrznych. NASA ma z tą technologią wielkie plany, między innymi zastanawiają się nad wykorzystaniem smart kontraktów Ethereum w środowisku systemów satelitarnych.

Jaki jest cel

NASA próbuje stworzyć inteligentny, autonomiczny hardware, w tym celu współpracuje z naukowcami światowej klasy. Od tej technologii NASA obiecuje sobie eliminowanie opóźnienia w komunikacji oraz szybki transfer danych, co jest bardzo istotne zwłaszcza dla lotów w kosmos lub dla pojazdów autonomicznych na Marsie.

Kolejnym z celów NASA jest stworzenie kognitywnej sieci danych, w ramach której chcą wykorzystać więcej technologii. Między innymi właśnie blockchain. Ze względu na fakt, że NASA planuje też kilka misji z wykorzystaniem bezzałogowych maszyn w odległych systemach gwiezdnych, postanowili postawić na blockchain Ethereum.

Jeśli NASA uda się naprawdę pomysłowo wykorzystać blockchain, jest prawdopodobne, że będzie to mieć wielki wpływ także prywatny i państwowy sektor. Technologia, którą może Narodowa Agencja Aeronautyki i kosmosu odkryć by mogła być dalej wykorzystywana w autonomicznych pojazdach albo na przykład w Internecie rzeczy.

Do czego NASA będzie wykorzystywać blockchain?

Dzięki możliwościom, które blockchain oferuje, NASA będzie próbować za jego pomocą stworzyć także włącznik sztucznej inteligencji rozproszonej – to doprowadzi do szybszej nauki maszyn i szybszego podejmowania decyzji na podstawie poprzedniego doświadczenia, bez względu na to czy „doświadczenia” uzyska sama maszyna lub czy zostaną zaprogramowane przez inżynierów NASA.

Mimo to, mogło by dojść do znacznego przyśpieszenia transferu danych, który w dzisiejszych czasach przedstawia dość spore ograniczenie. Za pomocą technologii blockchain można byłoby ulepszyć słabe połączenie do transferu danych jak również zabezpieczenie przepływu danych. Dzięki temu byłoby bardzo skomplikowane a może niemożliwe dostać się do danych.

Również dla ruchu lotniczego

aeroplane

Jak już było wspomniane na początku artykułu, ta technologia mogłaby przeniknąć także do innych obszarów ludzkiego życia. Technologia blockchain może znaleźć zastosowanie w zabezpieczeniu ruchu lotniczego. W praktyce by to oznaczało, że setki samolotów i tysiące podróżujących będzie chronionych za pomocą technologii blockchain.

Dzięki zapisywaniu wszystkich potrzebnych danych z dziennika pilota pojawiłaby się możliwość wysegregowanie niekompetentnych pilotów. Nawet 57% katastrof lotniczych spowodowane jest błędami pilotów. Dzięki blockchain byłoby możliwe stworzenie zdecentralizowanej bazy danych i systemu online do przechowywania tych danych.

NASA zamierza zacząć w pełni wykorzystywać tę technologię od 2020 roku, wszystko oczywiście z wykorzystaniem smart kontraktów, które oferuje Ethereum blockchain. Zastosowanie tych technologii miałoby pozytywny wpływ nie tylko na bezpieczeństwo, ale także na ekonomię. Zabezpieczenie byłoby bardziej skuteczne i jednocześnie tańsze.  Potwierdza to również spółka Honeywell, która jest na technologię blockchain w pełni przygotowana.

Blockchainowa rewolucja

W ostatnich miesiącach niektórzy członkowie społeczności wokół kryptowalut są odrobinę sceptyczni, zwłaszcza ze względu na to, że kursy pojedynczych walut zostały obniżone. Nawet w przypadku, gdy wartość kryptowalut spadnie do zera, coś po nich zostanie – blockchain. Już teraz ta technologia ma duży wpływ na rożne dziedziny i jest bardzo prawdopodobne, że ten boom będzie miał wzrastającą tendencję. Zobaczymy, gdzie się blockchain dostanie i na ile będzie pomocny ludzkości.

NASA i blockchain

Dodaj komentarz

Scroll to top