Z pewnością wszyscy pamiętamy, jak w ubiegłym roku gigantyczna masa ludzi gorąco inwestowała w waluty cyfrowe. Wtedy naprawdę na szczycie była „złota” gorączka bitcoinowa. Warto zauważyć, że inwestować zdecydowała się również część ludności, która nie miała żadnego pojęcia o działaniu kryptowalut.
Obecnie oczy publiczności skupiają uwagę na nowość, która została nazwana „stablecoins”. Niektórzy widzą w niej przyszłość zdecentralizowanej płatności, innych jej obecność nie wzrusza, mówiąc o niej jako o kolejnej bańce na rynku. Jaka jest więc prawda?
Co to w ogóle jest „stablecoin“?
Często odmieniany wyraz „stablecoin” oznacza kryptowaluty bezpośrednio odnoszące się do prawdziwych walut. Zazwyczaj odnoszą się do dolara. W odróżnieniu od bitcoina, etherea i innych, zmienność stablecoins jest naprawdę niska.
Dlatego są one znacznie bardziej podobne do klasycznych fizycznych płatności, jakie znamy z życia codziennego. I na pewno nie chodzi o żaden zbieg okoliczności, ale o uprzednio przemyślany ruch. Celem twórców jest w przyszłości przybliżyć kryptowaluty zwykłemu obiegu finansowemu.
Większość znanych kryptowalut nie nadaje się do zwykłego płacenia, zwłaszcza dzięki częstym i wysokim wahaniom ich kursów. W przypadku stablecoins powinno być wręcz przeciwnie. Ze względu na podobieństwo do normalnych płatności fizycznych, już na pierwszy rzut oka wzbudzają większe zaufanie i są łatwiejsze do zrozumienia.
Ponadto operatorzy stablecoinów pokrywają swoje tokeny rzeczywistymi środkami.
Raczej to sobie wytłumaczymy na przykładzie: Na rachunku bankowym twórców kryptowaluty TrueUSD znajduje się taka sama ilość dolarów, jaka jest ilość emitowanych tokenów TUSD. Tak przynajmniej powinno być.
Dotychczasowe wahania cen poruszają się w rzędzie dziesiątek, najwyżej w jednostkach procentowych. To właśnie twórcom i ich słowom gra w karty.
IOU stablecoins
Te stablecoiny opierają się na aktywach finansowych posiadanych przez ową spółkę na rachunku bankowym. Oczywistą i niepozorną wadą jest niewątpliwie brak prawdziwej decentralizacji. Pieniądze, które służą jako krycie, należą danej organizacji. Organizacja może z nimi robić cokolwiek według własnego uznania.
Zabezpieczone stablecoiny
Zabezpieczone stablecoiny obiecują właścicielom prawdziwą i wiarygodną decentralizację stabilnych kryptowalut. Podobnie jak w przypadku poprzednich kryptonów, stablecoin finansuje organizację, która nim zarządza. Ale finanse są zasadniczo „zamknięte” w ramach kontraktu, a firma posiada je dowodnie. Tylko nie może z nimi nic robić.
Wpływ na los aktywów i ich przenoszenie na inne konta ma wspólnota posiadaczy danego stablecoinu. Do najbardziej znanych stablecoinów należy Tether i True USD, jest ich owszem bardzo dużo.