Ďalší pád kryptomien je za dverami, ako na ňom zarobiť?

bear market - pád kryptomen

Kryptomeny ako BitCoin, Ethereum alebo Shiba Inu prešli v posledných rokoch nebývalým rastom. Nedávny prepad trhov ale upozornil investorov na to, že ani trh kryptomien nie je imúnny voči prepadom globálnych ekonomík.


Prepady u kryptomien sa historicky diali a diať sa budú aj v budúcnosti. A v prípade investovania platí, že dobrý plán je základ úspechu. Vďaka nemu je možné v dostatočne dlhom horizonte zarábať dokonca aj na prepadoch kryptotrhu. V tomto článku sa pozrieme na to, ako sa pripraviť na ďalší prepad trhu a ako využiť túto situáciu v náš prospech. Upozorňujeme, že tento článok neobsahuje investičné odporúčania, je iba názorom autora.

Historické prepady kryptomien

Svet kryptomien si prešiel v posledných rokoch niekoľkými veľkými prepadmi. Ukážme si to konkrétne na kryptomene BitCoin (ticker BTC). Ruka v ruke s BitCoinom (najmä od roku 2017) si prešli týmito výkyvmi aj altcoiny, teda všetky kryptomeny rozdielne od BitCoinu.

V roku 2011 došlo k prvému významnému prepadu, kedy sa cena BitCoinu zrútila z takmer 30 dolárov na menej ako 2 doláre v priebehu niekoľkých týždňov. Z dnešného pohľadu ide o „smiešne ceny“, pretože v čase písania článku stojí 1 BTC približne 30 000 USD. Vtedy ale išlo o prepad o viac ako 90 percent z maximálnych hodnôt.

Ďalší prepad prišiel v roku 2013, kedy sa cena BitCoinu prepadla z takmer 260 USD na menej ako 70 dolárov veľmi rýchlo, počas niekoľkých týždňov.

V roku 2017 zažili kryptomeny vôbec najväčší rast a značný prepad, keď sa cena BitCoinu počas jedného roka zvýšila o neuveriteľných 1 300 %. Na prelome rokov 2017 a 2018 ale prišiel prepad z takmer 20 000 dolárov na menej ako 4 000 dolárov v priebehu niekoľkých mesiacov. V roku 2020 došlo k ďalšiemu prepadu v dôsledku pandémie koronaviru, kedy sa cena Bitcoinu zrútila z takmer 10 000 dolárov na menej ako 4 000 dolárov v priebehu niekoľkých dní.

Z dnešného pohľadu je isté to, že BitCoin aj mnoho ďalších kryptomien sa cez všetky svoje pády dostali. A v priebehu cyklu nasledujúceho po prepade sa pravidelne obchodovali za vyššiu cenu ako predtým.

Kedy príde ďalší pád kryptomien?

Prípadný budúci pád kryptomien nemožno úplne presne určiť, ale možno ho odhadovať na základe niekoľkých kľúčových faktorov. Tým hlavným sú cykly, ktorými cena kryptomien pravidelne prechádza. Cykly sú dôsledkom relatívne malej veľkosti trhu s kryptomenami, obchodovania špekulantov, zmeny regulačného (právneho) prostredia a v neposlednom rade celkovej nálady na globálnych trhoch.

Ceny kryptomien mali v posledných rokoch pravidelné cykly. Spravidla trvajú okolo štyroch rokov. Na začiatku nového cyklu dochádza k veľkému rastu, ktorý je spôsobený veľkým záujmom investorov. Tento rast je podporovaný takzvaným FOMO (Fear of Missing out) efektom. V takej chvíli vstupujú do hry často retailoví investori bez mnohých skúseností, ale s vidinou jednoduchého zbohatnutia. Vtedy často nastáva strmý pád, pretože špekulanti odpredávajú.

Zopakujme si, že vrcholy cyklov v posledných rokoch nastali v roku 2017 a potom 2021, v oboch prípadoch v období november/december. Jednoduchými počtami dôjdeme k tomu, že ďalší vrchol môže nastať na konci roka 2025. V čase vydania článku tak aktuálny cyklus zrejme nedosiahol svoj vrchol. Naopak sa zdá, že sa trh pohybuje okolo svojho dna.

Ako na páde kryptomien zarobiť?

Pozrime sa na hlavné body, ako na páde kryptomien zarobiť a ako sa naň pripraviť. Upozorňujeme, že všetky uvedené spôsoby sú spojené s rizikom a investori by mali investovať len tie prostriedky, ktoré aktuálne nutne nepotrebujú na zabezpečenie svojich životných potrieb.

Jedným z možných spôsobov je short selling, po slovensky tzv. „krátka pozícia“, ktorá všeobecne umožňuje investorom zarobiť na poklese ceny aktíva. Investor si zapožičia kryptomenu od brokera (za poplatok) a predá ju na trhu za aktuálnu cenu. Potom, čo cena kryptomeny poklesne, investor si opäť kryptomenu kúpi za nižšiu cenu a vráti ju brokerovi. Rozdiel medzi pôvodnou cenou a cenou nákupu je zisk investora, avšak existuje aj možnosť straty, pokiaľ cena aktíva namiesto poklesu stúpne. Niektorí investori si môžu dovoliť „držať“ pozíciu dlhšiu dobu, avšak upozorňujeme, že požičanie pôvodnej kryptomeny je pochopiteľne spoplatnené. Ide o pôžičku svojho druhu, aj keď si investor nepožičiava výslovne peniaze.

Ďalším spôsobom, ako zarobiť na poklese kryptomien, je pomocou takzvaných opcií. Využíva sa na to put opcia. Ide o finančný derivát, ktorý poskytuje investorovi právo, ale nie povinnosť, predať aktívum za stanovenú cenu (tzv. „strike price“) v určitom časovom období. Ak cena kryptomeny klesne pod strike price, investor môže predať kryptomenu za vyššiu cenu, než by mohol na aktuálnom trhu, čo znamená zisk. Opäť však platí, že existuje aj možnosť straty, pokiaľ cena aktíva neklesne dostatočne, teda pod stanovenú strike price.

Je dôležité mať na pamäti, že tieto stratégie sú spojené s rizikom a nie sú vhodné pre každého investora.

Ktoré kryptomeny majú potenciál

Existuje mnoho kryptomien, ktoré majú potenciál a na ktorých je možné pri prepadoch trhu zarobiť.

Veľký potenciál má samotný BitCoin (BTC). Táto historicky prvá kryptomena má obmedzenú ponuku. To v tomto prípade znamená, že celkový počet jednotiek BitCoinov, ktoré môžu byť kedy vyťažené, je obmedzený na množstvo 21 miliónov. To znamená, že sa bude jednať o stále vzácnejšie a cenovo teoreticky hodnotnejšie aktívum. Do budúcna navyše môžeme očakávať zvýšenú adopciu BitCoinu firmami aj jednotlivcami, ktorí si okrem iného môžu pomocou BitCoinu sporiť.

Obchodovať CFD kryptomeny u XTB

Na 51 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s CFD u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Ethereum (ETH) je druhou najväčšou kryptomenou na trhu hneď po BitCoine a je známe možnosťou vytvárať decentralizované aplikácie. Ethereum tiež už úspešne uskutočnilo prechod na novú verziu nazvanú Ethereum 2.0, čo podľa mnohých viedlo k zefektívneniu celej siete.

Cardano (ADA) je kryptomenou, ktorá sa snaží riešiť niektoré problémy iných kryptomien, ako je napríklad rýchlosť alebo škálovateľnosť. Cardano bolo založené tímom zloženým z expertov a vďaka použitým technológiám sa môže do budúcna stať významným hráčom na trhu kryptomien.

Ripple (XRP) sa ako kryptomena zameriava na rýchle a nízkonákladové transakcie. Ripple spolupracuje s bankami a finančnými inštitúciami a má potenciál stať sa významným nástrojom pre medzinárodné prevody peňazí.

Ďalší pád kryptomien je za dverami, ako na ňom zarobiť?

Pridaj komentár

Scroll to top