Platina je veľmi ťažký drahý kov (patrí medzi kovy s najväčšou hustotou), ktorý sa vyznačuje najmä svojou vysokou chemickou odolnosťou. Práve jej odolnosť voči chemickým látkam je dôvodom, prečo je tak hojne používaná v priemyselnom prostredí. Najmä v sklárskom, chemickom a farmaceutickom priemysle. Vzhľadom na to, že sa nenachádzame na webe so zameraním na spracovanie kovov, sa dnes budeme platine venovať skôr z investičného hľadiska. Je to totiž tretí najobchodovanejší kov (po zlate a striebre).
Aktuálna cena platiny
1 t.oz = 902,57 EUR | 1 t.oz = 948,90 USD |
1 g = 29,02 EUR | 1 g = 30,51 USD |
Výskyt platiny
Platina je extrémne vzácny kov, v zemskej kôre sa vyskytuje iba v malom, na pomery veľkosti planéty by sa dokonca dalo povedať, že v stopovom množstve. Vyskytuje sa väčšinou v čistej forme a pre svoj vzhľad je občas mylne zamieňaná so striebrom, ktoré je veľmi podobné. V čase objavu platiny, teda v 18. storočí, boli najväčšie náleziská v Južnej Amerike. Dnes sa najväčšie náleziská platiny nachádzajú na území Ruska a Juhoafrickej Republiky.
Využitie platiny
Tento drahý kov bol prvýkrát využitý v starovekom Egypte, kde ho miestni umelci občas omylom využívali namiesto striebra. Ak opomenieme tento fakt, môžeme ako prvý vedomých užívateľov platiny uviesť ekvádorských Indiánov, ktorí ju využívali na výrobu šperkov. Neskôr bola využívaná aj na výrobu mincí. V dnešnej dobe je využívaná v už spomínanom priemysle, výrobe šperkov, pri uchovaní hodnoty a môže slúžiť aj ako investícia – platinu je možné obchodovať snáď u všetkých brokerov, a to vo forme futures kontraktov alebo finančných derivátov.
Investícia do platiny
Pokiaľ plánujete do platiny investovať, ponúka sa množstvo spôsobov, „ako na to“. Môžete zbierať a vymieňať mince, tehličky alebo ingoty. S výnimkou ruských pamätných mincí ide väčšinou o investičné mince. Ďalšou možnosťou je investícia do hotových šperkov vyrobených z platiny, v tomto prípade hodnotu okrem platiny prináša aj umelecká stránka predmetu. Poprední výrobcovia hodiniek platinu využívajú pri výrobe svojich limitovaných edícií, aj to môže byť veľmi zaujímavá investícia, najmä v prípade, že sa hodinkám venujete.
Na 51 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s CFD u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Investícia do platiny môže byť pomerne riziková. Rovnako ako v prípade iných komodít využívaných v priemysle je cena platiny viac volatilná ako cena zlata. V roku 2008 spadla cena platiny o viac ako 65 %. Pre porovnanie, cena zlata v rovnakom časovom rozmedzí spadla o „iba“ 30 %.
Faktory ovplyvňujúce cenu platiny
Väčšina ložísk, z ktorých je možné platinu ťažiť, sa nachádza na území Ruska a Juhoafrickej Republiky. Ak sa niektorá z týchto krajín rozhodne nejakým spôsobom regulovať ťažbu platiny, bude to mať bezprostredný vplyv na rast ceny tejto komodity. Platina má najväčšie využitie v priemysle, najviac v automobilovom a šperkárskom. Dopyt z tohto odvetvia sa tiež výrazne podieľa na vývoji ceny.
Platina nepatrí medzi obnoviteľné zdroje, po vyčerpaní ložísk zostávajú de facto tri možnosti. Nájsť iné ložisko, čo ale nie je riešenie, skôr obchádzanie problému. Recyklácia už vyťaženého a spracovaného materiálu tiež nie je úplne šťastným riešením, pretože nedokáže pokryť potreby rastúceho trhu. Toto sú možnosti, ktoré takmer určite povedú k zvyšovaniu ceny platiny. Podľa môjho názoru je jedinou možnosťou, ktorá by mohla zapríčiniť zníženie ceny platiny, objavenie náhrady. Vzhľadom na fyzikálne a chemické vlastnosti tohto kovu nie je táto možnosť príliš pravdepodobná.
Obchodovanie platiny má rovnaké pravidlá ako obchodovanie iných komodít.