62 lidí vlastní tolik bohatství, jako nejchudší polovina populace

homeless-845752_1920

Minulý rok vlastnilo 62 lidí stejné bohatství jako nejchudší 3.6 miliarda lidí, to je přibližně polovina lidské populace. K těmto výsledkům došla nezisková organizace Oxfam, která poukazuje na to, jak moc je bohatství nerovnoměrně rozděleno.


Tato organizace rovněž předpověděla, že v roce 2016 bude 1% populace vlastnit více bohatství, než zbytek světa. Tato skutečnost se ale stala pravdou již v roce 2015, tedy o rok dříve než bylo předpokládáno.

Bohatství nejbohatších 62 lidí světa se během poslední pěti let zvedlo o více než půl bilionu dolarů. Za stejnou dobu se bohatství nejchudší poloviny populace snížilo o tři biliony dolarů.

Pokud bychom se chtěli bavit o konkrétních cifrách, tak bohatství těchto 62 lidí se zvedlo o $542 miliard, to je 44% procentuální nárůst od roku 2010, celkové bohatství 62 nejbohatších lidí se tak vyšplhalo na $1.76 bilionů. Na druhou stranu bohatství nejchudší poloviny naší populace se od roku 2010 do současnosti snížilo o 41%.

homeless-845709_1920

Tyto alarmující hodnoty se neustále zvyšují a „mezera“ mezi nejbohatšími a nejchudšími lidmi světa je čím dál tím větší.

Jako další fakt, na který organizace Oxfam ve svém hlášení upozorňuje je, že denní příjem 10% nejchudších lidí světa se zvedl každý rok o méně než jeden cent a že jejich běžný roční příjem se za každý rok zvedl o méně než $3 za poslední čtvrt století.

Po tomto zjištění Oxfam naléhá na světové vůdce k iniciativě a k řešení tzv. daňových rájů. Tento problém řešila finanční a politická skupina lidí „elita“, která se shromáždila ve Švýcarsku na Světovém ekonomickém fóru, které se konalo ve středu 20.1.2016 ve městě Davos, výsledek zasedání není zatím znám.

„Celosvětově se odhaduje, že celkem $7,6 bilionu zisků je momentálně vedeno jako „offshore“. Pokud by se na toto bohatství z daňového ráje uvalila daň, tak by měla vláda každý rok k dispozici navíc 190 miliard dolarů”. Uvedla organizace Oxfam ve své zprávě.

Tato nezisková organizace také poukázala na to, že 9 z 10 světových ekonomických fór tento rok se setkalo s korporativními partnery, kteří mají alespoň 1 daňový ráj. Odhaduje se, že vyhýbání dání mezinárodních korporací stojí rozvíjející se země každý rok přibližně $100 miliard dolarů. Firemní investice do daňových rájů se podle Oxfam během roku 2000 a 2014 téměř zčtyřnásobili.

Další zjištění, které Ofxam oznámil, byla nerovnováha platů v USA.  Upozorňuje, že platy generálních ředitelů ve špičkových firmách vzrostl o polovinu od roku 2009, ale minimální mzda zůstala stejná na $ 7,25. Ceny se přitom neustále zvyšují, například náklady na potraviny vzrostli o 25%.

Na základě těchto faktů valná většina voličů v USA podporuje zvýšení minimální mzdy, protože se jedná o evidentní nutnost, s tím, ovšem kongres nesouhlasí a takové rozhodnutí doposud nepodporuje.

62 lidí vlastní tolik bohatství, jako nejchudší polovina populace

Napsat komentář

Scroll to top