1 lbs = 65,01 EUR | 1 lbs = 68,24 USD |
1 kg = 143,33 EUR | 1 kg = 150,44 USD |
Aktuálna cena bavlny
Graf za posledných: 7 dní | 30 dní | 3 mesiace | 6 mesiacov | rok | 3 roky | 5 rokov | 10 rokov
Na 51 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s CFD u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Bavlna a jej použitie
Bavlna patrí medzi strategické priemyselné suroviny. Je rastlinného pôvodu, pozostáva sa z vlákien semien bavlníka. Má celkom štyri hlavné druhy. Na 90 percent produkcie spadá pod tzv. bavlník srstnatý, ktorý je pôvodom zo strednej Ameriky a Karibiku.
Túto surovinu ľudstvo používa už po tisíce rokov. Podľa zatiaľ najstarších archeologických nálezov ľudia pestovali bavlnu už v starom Egypte.
Najvýznamnejšie využitie bavlny je bezpochyby v textilnom priemysle. Vyrába sa z nej oblečenie, dekoratívna (bytová) a technická textília.
Produkcia bavlny vo svete
V roku 2019 sa na svete za rok vyprodukovalo približne 22 miliónov metrických ton bavlny. Z jednotlivých krajín sveta sa najviac bavlny podľa údajov za ten istý rok vyprodukovalo v Číne (6,4 milióna), v Indii (6,1 milióna), v Spojených štátoch amerických (3,1 milióna) a v Brazílii (2,3 milióna ton bavlny). K ďalším významným producentom patrí Pakistan, Uzbekistan alebo Turecko.
Historický vývoj ceny bavlny
Cena bavlny sa štandardne uvádza v amerických dolároch (USD) za jednu libru tejto komodity (ktorá zodpovedá cca 0,453 kg v rámci metrického systému). Niekedy sa cena prepočítava na centy amerického dolára, hodnota je v takom prípade označená skratkou „USD“, teda napríklad 140 USD/Lbs pre 1,4 USD za libru bavlny. Túto skratku budeme ďalej v texte tiež používať.
Údaje o cene bavlny je možné spätne dohľadať až k roku 1913. Vývoj jej ceny môžeme všeobecne popísať ako cyklický. Historicky sa vyskytli dve obdobia, kedy došlo k prudkému cenovému nárastu.
Medzi 1913 a 1940 sa cena pohybovala medzi 4 a 35 USD s vrcholom v roku 1919, kedy prišlo po konci prvej svetovej vojny obdobie vysokej inflácie. Od roku 1930 nasledoval nárast ceny z 5 až na 40 centov amerického dolára v roku 1950. Od tohto roku cena s drobnými výkyvmi stagnovala a na lokálne dno narazila na prelome rokov 1966 a 1967.
Od konca šesťdesiatych rokov do začiatku deväťdesiatych cena bavlny postupne rástla. Vtedy platilo, že cena stúpa a klesá v približne 2 až 3-ročných cykloch, v cenovom rozmedzí 40 až 90 USD.
Po rýchlom boome medzi rokmi 1992 a 1995 nasledoval od polovice 90. rokov 20. storočia postupný pokles na približne 30 USD v roku 2001. Prebiehala vtedy ekonomická kríza spojená so spľasnutím tzv. „dot com“ bubliny a opadol celkovo záujem o textilnú výrobu.
Doteraz najvyššiu cenu mala bavlna v roku 2011. Hodnota, ktorá prekročila 220 USD za libru komodity, ale nebola dlhodobo udržateľná, a tak pomerne rýchlo počas dvoch rokov klesla o asi 70 percent.
Od začiatku pandémie koronaviru, kedy v marci 2020 zlacnila bavlna až na 52 USD/Lbs, naopak jej cena vytrvalo rastie už cez dva roky.
Výhľad ceny bavlny do budúcnosti
Cena bavlny sa na začiatku júna roku 2022 pohybuje okolo hodnoty 136 USD za libru.
Z hľadiska technickej analýzy nebola v máji 2022 prelomená dôležitá rezistencia na cene 155 USD. To znamená, že cena bavlny môže mať tendenciu aspoň krátkodobo klesať a testovať úroveň supportu na hodnote 133 USD za libru.
Ak by sa teraz klesajúci trend obrátil, potom po prekonaní vyššie uvedenej rezistencie vidíme na grafe možný rast až na 182 USD.
Dá sa predpokladať, že vzhľadom na celosvetovo vysokú infláciu môže bavlna do značnej miery kopírovať cenu ďalších strategických priemyselných komodít, medzi ktorými je napríklad aj ropa.
Upozorňujeme, že nejde o investičné odporúčania, ale o osobný názor autora článku.
Ako obchodovať bavlnu
Bavlna sa obchoduje najmä pomocou kontraktov. Pre bežného investora ním väčšinou budú tzv. CFD. Obchody prebiehajú v týchto prípadoch v nehmotnej, virtuálnej podobe.
Uzavretie CFD kontraktov na bavlnu (alebo na akúkoľvek inú komoditu) je dnes možné u mnohých on-line brokerov. Investor týmto spôsobom iba špekuluje na aktuálny rast alebo pokles ceny, samotnú komoditu samozrejme nedrží ani investor, ani jeho broker. S týmto potenciálnym rizikom, teda „virtuálnou povahou“ kontraktu, je treba počítať.
Na 51 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s CFD u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Druhým typom sú tzv. futures contracts. Tie sú ale určené predovšetkým profesionálnym investorom na špecializovaných burzách, ako je americká CME (Chicago Mercantile Exchange).
Ďalšou možnosťou, ako investovať do bavlny, je zakúpiť akciu niektorej zo spoločnosti zaoberajúcej sa touto komoditou. Najčastejšie ide o výrobcov a spracovateľov bavlny alebo o módne firmy. Akciami firiem, ako je Unifi, Inc. (UFI) alebo Culp, Inc. (CULP) si môžete spestriť portfólio. Na druhej strane, cena týchto akcií nie vždy korešponduje so skutočnou cenou bavlny na burze.
V niektorých štátoch Európskej únie navyše existuje tzv. časový test, kedy po určitej dobe držania akcie neplatíte daň z príjmu pri jej predaji.
Čo ovplyvňuje cenu bavlny
Dopyt po bavlne tvoria na jednej strane najmä veľké odevnícke spoločnosti. Okrem nich je táto komodita dopytovaná aj na výrobu priemyselných textílií, napr. automobilkami alebo výrobcami nábytku.
V čase vysokej inflácie na komoditách môžeme počítať aj s ďalším rastom ceny bavlny, pokiaľ nedôjde k utlmeniu textilnej výroby v dôsledku nižšieho dopytu. Pokiaľ je úroda na bavlníkových plantážach veľká, môže dôjsť k skokovému uvoľneniu väčšieho množstva bavlny na trh. V takom prípade cena tejto komodity zákonite klesne, hoci pravdepodobne len dočasne.