Centrálním bankám ubývají devizové rezervy

Po dobu deseti let si centrální banky tvořily devizové rezervy, které postupně přesáhly částku 12 bilionů dolarů. V současnosti dochází k poklesu této částky, a banky tak snížily své rezervy o více než 400 miliard dolarů. Nárůst devizových rezerv začal v roce 2004 a současné snižování je jen pozvolné. Navyšování rezervních měn se zastavilo, což může znamenat méně příznivý vývoj na finančních trzích zvláště tam, kde se jedná o rozvíjející se hospodářství.


K čemu slouží devizové rezervy

Devizové rezervy si postupně vytvářejí centrální banky států. Lze je použít okamžitě v obchodování se zahraničím, např. všude akceptovatelné světové měny. Devizové rezervy si vytváří stát pro udržení stability měny. Pokud dojde k většímu odlivu kapitálu ze země nebo spekulacím s měnou, brání se tak měna proti oslabení ukládáním cizí měny nebo jejím použitím. Devizové rezervy se skládají z více druhů měn a jsou investovány do spolehlivých aktiv. Devizové rezervy České republiky jsou tvořeny především dluhopisy zemí eurozóny a Spojených států. Pokud dojde k oslabení koruny, lze část rezerv prodat a zakoupit aktiva v korunách. Cena české koruny se tak zvýší a koruna posiluje.

Podíl eura v rezervách klesá

Vzhledem ke klesajícímu podílu eura v devizových rezervách centrálních bank se dá očekávat i další oslabování této měny. V současnosti je podíl eura nejnižší za poslední desetiletí. Někteří správci rezerv nejen přestali s nákupem eura, ale dokonce začali eura i prodávat. Hodnota eura vůči dolaru se tak stále snižuje. O některých rezervách neví Mezinárodní měnový fond přesně, která centrální banka je jejich vlastníkem. Ty se označují jako nealokované rezervy a většina z nich údajně patří Číně. Tato částka dosahuje výše 5 bilionů dolarů.

Rubl se propadu neobává

Rezervy deviz a zlata ruské centrální banky naopak vzrostly, poté co se ocitly na minimu za cca 8 let. K tomu došlo díky pohybu ceny zlata a směnných kurzů. Navíc banky snižují nákup dolarů. Ruské rezervy jsou ze 40 % tvořeny eury, zlato v rezervách ruské banky obnáší přibližně 45 miliard dolarů. Ruské banky již netrpí nedostatečnou zásobou deviz a propad rublu se zastavil.

Centrálním bankám ubývají devizové rezervy

Napsat komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Scroll to top