Swap

Označení pro druh finančního derivátu, která je charakteristický opakující se výměnou dvou plateb. Nejčastěji v půlročních termínech. Swap je využíván ve chvíli snah zajistit se proti možným finančním rizikům, nebo ve chvíli, kdy dojde na snahu o spekulace. Na konci každého obchodního dne se mohou na měnových párech objevit různé korekce, o takzvané swapové body. To z důvodu možných úrokových rozdílů. Účet tak může být o dané swapové body navýšen nebo zatížen, a to s ohledem na konkrétní velikost pozice.

Svíčkové grafy (Candlesticks)

Jedny z nejpopulárnějších, a v oblasti tradingu také nejdéle používané grafy. Svíčkové grafy jsou unikátní pro svou jednoduchost. S ohledem na časový rámec jsou jednotlivé svíčky spojeny s vývojem v hodinách, dnech atd… Důvodem použití slova Candlesticks je fakt, že prvky grafu skutečně jako svíčky vypadají. Zkušení obchodníci v nich mohou číst i různé formace. Mezi nejznámější patří Doji, Hrami a Pin Bar.

Support

V překladu podpora. Ta se dostavuje v situacích, kdy cena klesá a kurz oslabuje. Support je charakteristický tím, že se daný vývoj ceny na určitou doba na konkrétní hranici zastaví. Ta může být významná i z řady psychologických důvodů.

Stoploss

Jeden z moderních a využívaných pokynů, který má pomoci předcházet výraznějším ztrátám. Pokyn Stoploss zajistí automatický prodej cenného papíru ve chvíli, kdy hodnota kleste pod stanovanou hodnotu. Stoploss samozřejmě funguje i opačně, když je zajištěn nákup ve chvíli, kdy je dosaženo stanovené ceny.

Spread

Jiné označení pro rozpětí. Konkrétně je Spread rozdíl mezi takzvanou Bid a Ask cenou. Dané rozpětí ve většině případů určuje samotný broker a právě z něho má svůj zisk. Obchodník tak může obchodovat bez poplatků, ale při svých obchodech musí počítat s tím, že teprve až cena překoná Spread, bude reálně na nule. Daná hodnota je počítána v takzvaných pipech. Čím je Spread menší, tím méně si broker bere a tím výhodnější je pro obchodníka. Obvyklým standardem jsou 3 pipy. Mohou však být větší i menší.

Spot

Platná, okamžitá cena, kterou investor vidí a která je také v danou chvíli vypořádána.

Spekulace (speculation)

Charakterizuje obchody v krátkém investičním horizontu. Tedy nákup a prodej cenných papírů maximálně horizontu několika dní. Tento typ strategie je považován za celkem rizikovou a vyžaduje neustálé sledování vývoje cen v kratším časovém období.

Social trading

V překladu takzvané sociální obchodování. Pojem Social Trading přináší nové příležitosti obchodování pro laiky, tak i pro osoby s menším kapitále. Postup je založený na zhodnocování kapitálu s využitím spolupráce zkušených celosvětových obchodníků.

Slippage

Popisuje rozdíl neboli skluz v ceně. A to mezi jejím zadáním a následným vykonáním. Jedná se o ztrátu pipů, ke kterým dojde mezi samotnou objednávkou a chvílí, kdy je reálně uskutečněna. Nejčastěji se slippage dotýká objednávek stop nebo limit.

Short

Takzvaná krátká pozice. Stav, kdy se očekává budoucí snižování ceny. Tento pokyn je spojený s možností realizovat ziskový obchod i na poklesu ceny. V praxi jde o to nejprve prodat za vyšší cenu a následně koupit nazpět za cenu nižší.