XRP kurz

ripple-mince

Ripple je momentálně 4. nejhodnotnější kryptoměna na trhu virtuálních měn. No, ona to vlastně není kryptoměna v pravém slova smyslu. Tak jak to s tím Ripplem tedy je? 


XRP je v praxi takřka nevyužitelné, jenže ..

XRP (zkratka měny) je prostředek, kterému se stala domovem stejnojmenná platební síť RippleNet. Princip používání Ripplu tedy do značné míry kopíruje například systém Bitcoinu. Obě měny disponují vlastním prostředím, ve kterém operují, přičemž v obou případech hovoříme o decentralizované síti.

V čem už se XRP od ostatních kryptoměn liší?

V systému oběhu peněz. Na rozdíl od ostatních měn se totiž Ripple netěží. Tvůrci XRP hned na začátku vytěžili 100 miliard Ripplů, které postupně pouští do oběhu. Pokud se tedy chcete stát vlastníkem této měny, nezbude vám nic jiného, než si Ripple koupit či od někoho získat. Momentálně se kurz Ripplu pohybuje na hodnotě 0,16 dolaru, což rozhodně není mnoho. Kurz však, jak už to tak u virtuálních měn bývá, značně kolísá.

XRP se obchoduje klasickým burzovním způsobem, avšak k provedení obchodu je pro uživatele povinností mít alespoň minimální částku Ripplů na účtu. Majitelé platební sítě se tímto způsobem chrání proti velkému množství tzv. „prázdných” účtů, které by sloužily jako spamy. Jak už ale bylo řečeno, s Ripplem se obchoduje poměrně málo, jelikož hlavní síla a potenciál tkví právě v jeho vlastním prostředí – RippleNet.

RippleNet – platební brána budoucnosti?

Ripple vznikl v roce 2012, kdy se to na trhu s blockchainovými technologiemi začalo jen hemžit. Za pouhých pět let však tržní hodnota Ripplu vystoupala téměř k hranici 13 miliard dolarů. V současné době se Ripple těší i zájmu investorů. Jedním z těch největších je bezesporu firma MicroSoft, která celý projekt zařadila do své platformy Microsoft Azure. Takový zájem nevzbudí virtuální měna jen tak. Své příznivce si získala především svou platební sítí RippleNet.

RippleNet je totiž do velké míry zcela jedinečný a revoluční. Jeho síť se sice podobá síti Bitcoinu, má však oproti ní řadu výhod. Zaprvé, Ripple používá k uzavírání transakcí systém konsensu, takže obchod mezi dvěma uživateli probíhá v řádě sekund. Porovnejme to s transakční sítí Bitcoinu, kde k uzavření převodu nezřídka dojde až po několika minutách.

Kromě výrazně větší flexibility jsou další nespornou výhodou RippleNet jeho možnosti v obchodování. Přestože domovskou měnou v síti je logicky XRP, k transakci lze použít takřka libovolnou platební měnu. Omezovat se přitom nemusíte jen na kryptoměny typu LiteCoin či Bitcoin, ale využít můžete i klasických dolarů a dokonce i věrnostních bodů.

RippleNet se tak velmi rychle stává univerzální transakční sítí, která umožňuje libovolně posílat či měnit peníze v reálném čase.

Ripple již používají banky jako UniCredit, Fidor či CBW Bank 

Majitelé Ripplu se vlastně ani netají tím, že velké plány střádají především do svého platebního systému. Celkovou vizí projektu je tedy vytvořit jakýsi platební terminál, přes který půjde odesílat peníze tak snadno, jako když posíláte e-maily. To jsou vskutku velké ambice, avšak řada celosvětových bank takovému projektu věří. Ono, o víře to vlastně až tolik není – vždyť RippleNet zkrátka funguje už nyní.

V rámci svých poboček jej do provozu částečně zařadila německá banka Fidor či americké Cross River Bank a CBW Bank. Zdá se, že se jedná pouze o špičku ledovce, protože s nasazením Ripplu do budoucna počítá řada dalších bank. Není pochyb o tom, že o platební síti Ripplu ještě hodně uslyšíme, zatímco jeho vlastní měnu obklopují spíše spekulace.

Způsobí Ripple revoluci v bankovnictví? Měna a transakční síť s potenciálem

Mohlo by vás zajímat:

Napsat komentář

Upozornění

Neuvádějte žádné kontaktní informace (e-mail, WhatsApp, odkazy atd.). Jinak bude váš komentář/recenze ihned smazána. Manuálně kontrolujeme dodržování tohoto pravidla. Toto opatření slouží k ochraně čtenářů našeho webu, spousty podvodníků se snaží vydávat za poradce a tahají z lidí peníze, a tomu nebudeme přihlížet!

Scroll to top