Výplata mzdy v kryptoměnách

výplata peněz v kryptoměnách

Většina zaměstnanců pobírá mzdu v národní měně státu, ve kterém bydlí, případně pracují. Jde o tzv. fiat měny jako je americký dolar, euro nebo česká koruna.


Letošní léto přineslo velice zajímavou zprávu z Nového Zélandu. Tamní finanční úřad v srpnovém bulletinu oznámil, že zaměstnavatelé budou nyní moci vyplácet mzdy (nebo jejich část) v kryptoměnách.

Nutno říci, že úřady na Novém Zélandu, pravděpodobně zcela záměrně, nepoužívají v komunitě zavedený pojem „kryptoměny“. Úřady nechtějí, aby jim bitcoin a jiné měny konkurovaly. Vzhledem k běžnému užití tento výraz v článku uvádíme. Nové opatření hovoří o pojmu „crypto-assets“. Obdobně užívá například Česká národní banka pojmu „kryptoaktiva“.

Nařízení bude platit od 1. září 2019 celkem na tři roky.

Dříve výplata jedině v penězích

Doposud na Novém Zélandu platilo, že společnosti mohly vyplácet mzdu pouze v „penězích“. Podle zmíněného finančního úřadu jsou peníze pouze národní měny, v tomto případě zásadně novozélandské dolary. Pro srovnání, český právní řád umožňuje kromě výplaty v korunách také například výplatu v naturáliích.

Podmínky vyplácení v kryptoměnách

Finanční úřad stanovil pro vyplácení tímto způsobem určité podmínky. Mzda musí být vyplacena kryptoměnou směnitelnou za fiat. Podle další podmínky se vyplácená kryptoměna má primárně chovat jako běžná měna. Tento bod může být potenciálně sporný. Můžeme se dostat až do ekonomicko-filozofické debaty na téma, co je a co není „měna“.

Případnou druhou podmínkou je vyplácet kryptoměny vázané na již existující fiat měnu. Mezi ně patří USD Tether (USDT) nebo True USD (TUSD). Jejich hodnota je uměle udržovaná právě na hodnotě jednoho amerického dolaru (USD). Říkáme jim stable coiny. Spíš než investování či spekulaci ale umožňují pohodlné obchodování na kryptoměnových burzách.

Výplatu je třeba zdanit

Výplatou v kryptoměnách se nevyhnete daním. Základem je klasická daň z příjmu (anglicky income tax). Využívá se zde systému PAYE (anglická zkratka pay as you earn). Jinými slovy budete danit kryptoměny podle jejich aktuální hodnoty v době výplaty.

Inspirace pro další státy

Jde o první právní předpis legalizující výplaty kryptoměn zaměstnavatelem. Doufejme, že se osvědčí a novozélandský finanční úřad jej po třech letech prodlouží. Nařízení by také mohlo sloužit jako vzor ostatním státům a motivovat je k vlastní právní úpravě.

Zdroje:

https://www.coindesk.com/new-zealand-tax-office-makes-it-legal-to-pay-salaries-in-crypto

http://www.legislation.govt.nz/act/public/1983/0143/latest/DLM74845.html

https://www.classic.ird.govt.nz/resources/1/c/1c6029d0-611c-4a15-9cbf-b712129ab76c/tib-vol31-no7.pdf

Výplata mzdy v kryptoměnách bude legální na Novém Zélandu

Mohlo by vás zajímat:

Napsat komentář

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Scroll to top