Ethereum Constantinople

Ethereum Constantinople

Leden letošního roku bude velmi zajímavý především pro ethereum. Jeden hard fork už má ethereum za sebou. Jednalo se o Classic Vision Hard Fork.


Držitelé dostali za jednu vlastněnou minci etherea celkem tři mince ETCV. Toto proběhlo 11. ledna. Dnes (tedy 12.1) dochází ke druhému forku – Ethereum Nowa Fork. Za jednu vlastněnou minci ETH získáte jednu minci ETN. Ale 16.1 nás čeká zcela nejdůležitější hard fork pro ethereum, konkrétně Constantinople Fork.

Proč je zrovna tento fork tak důležitý? V prvé řadě proto, že dojde k vytvoření důležitého mostu mezi protokolem proof of work a mezi proof of stake. Právě druhému protokolu se ethereum chce přiblížit.

Proof of work a proof of stake

Proof of wok protokol funguje tak, že abyste získali nějakou odměnu, musíte vynaložit nějakou práci. U kryptoměn tedy musíte poskytnout nějaký výpočetní výkon, pomocí kterého budete kryptoměnu těžit.

Protokol proof of stake je systém hlasování o prokazování vlastnictví určité měny. V praxi to znamená to, že vyděláváte a novou měnu získáváte tím, že již nějaké množství dané měny vlastníte. Tento protokol je proto velmi výhodný především pro investory. A na ty chce ethereum mířit.

Proč tedy hard fork a co stabilita a cena?

Hard fork byl nevyhnutelný hned z několika důvodů. Tím prvním je opravdu snaha o přechod na protokol proof od stake vyhovující investorům, kteří do krypta přinesou obrovské peníze, nebo alespoň takový je plán. Tím druhým důvodem je velká konkurence, která nyní pro ethereum vyvstala. Jiné altcoiny totiž ethereum dohánějí nejen počtem uživatelů, ale také po technologické stránce.

Ačkoli byl rok 2018 ve znamení spíše velkých ztrát, jiné altcoiny ethereum zkrátka dohánějí a mohli by jej předehnat, což by mohlo být pro ethereum velmi nepříjemné, protože by se zájem investorů přesunul právě na další altcoiny.

Druhou stranou hard forku je ale fakt, že zpravidla oslabuje podporu a někdy s ním není spokojená ani uživatelská základna. Tyto forky pak také velmi často způsobují kolísání ceny. Pokud se podíváme do minulosti, bitcoin při hard forku ztratil část své hodnoty, která se trošku přelila do nově vytvořených kryptoměn. Dá se očekávat, že také fork u etherea může způsobit pokles jeho ceny.

Co tedy uživatelé vlastnící ethereum získají

To je možná otázka, kterou bude spoustu uživatelů řešit. Co tím tedy dostanu? Odpovědí na to je hned několik. Prvním velkým plusem hard forku bude fakt, že se bude čím dál více přibližovat protokolu proof of stake, bude jim tak stačit pouze ethereum dlouhodobě vlastnit, a tím budou sami vydělávat. Žádná těžba, jen hodl.

Druhým faktem je, že díky hardforkům získají další mince, které se mohou postupně zhodnocovat. To znamená, že vedle již vlastněného etherea přibydou další tři nově vzniklé kryptoměny, pomocí kterých můžete vydělat. Nevýhodou je pouze fakt, že nikdo není schopný dopředu odhadnout, jak se bude chovat ethereum a jak se budou chovat nově vzniklé mince. To vše ukáže až čas.

Už mělo být dávno po

Fork Constantinople měl být již na konci minulého roku. Bohužel došlo během testování k problémům, které se ale naštěstí podařilo za včas zachytit. Na testovací síti došlo k tomu, že když se těžaři dostali k bloku, který měl aktivovat Constantinople, nestalo se to. Ať se těžaři snažili, jak chtěli, prostě to nešlo. Z tohoto důvodu se rozhodlo, že tento hard fork či aktualizace, chcete-li, bude přesunuta právě na 16.1.2019.

Tyto problémy způsobilo hned několik aspektů. Prvním z nich je jednoznačně zvýšení hashpower, což vedlo k tomu, že se jednotlivé bloky těžily mnohem rychleji, než se zpočátku předpokládalo. Díky tomu zkrátka nebylo možné Constantinople aktivovat. Druhým problémem byl fakt, že se na testovací síti o tento hard fork pokoušelo v době, kdy byla teprve šest dní na světě nejnovější verze klienta Geth a teprve jeden den od spuštění nového klienta Parity. Schoeden pak konstatoval, že byl zvolen vůbec nejhorší čas pro hard fork etherea.

Co Constantinople přinese

Spolu s nástupem forku Constantinople přijdou také mnohé novinky a hlavně vylepšení pro celkovou síť Ethereum. Těmto vylepšením se říká Ethereum Improvement Proposal, zkráceně pak EIPs. Co tedy ale EIPs přinesou?

  • EIP 145 – nákladově efektivnější přístup ke zpracování informací
  • EIP 1 014 – lepší přístup k řešení škálování sítě, jako jsou transakce mimo síť
  • EPI 1 052 – zjednodušení způsobu zpracován chytrých kontraktů
  • EPI 1 234 – 12měsíční zpoždění pro spuštění difficulty bomb a snížení odměny za vytěžený blok z 3 ETH na 2 ETH
  • EPI 1 283 – lepší způsob, jak zpeněžit změny v uložených datech

Čas ukáže

Tak jako u všeho není možné dopředu předpovědět, co s sebou tento významný fork přinese. Jisté je jedno – snaha o to, utéci konkurenčním altcoinům a celkově Ethereum síť zlepšit a vytvořit lepší podmínky pro investory. Po 16. lednu budeme rozhodně moudřejší a uvidíme, jak se Etherum zachová a zda všechny popsané změny budou k lepšímu.

Leden ve znamení hard forku, co přinese Ethereum Constantinople?

Mohlo by vás zajímat:

Napsat komentář

Upozornění

Neuvádějte žádné kontaktní informace (e-mail, WhatsApp, odkazy atd.). Jinak bude váš komentář/recenze ihned smazána. Manuálně kontrolujeme dodržování tohoto pravidla. Toto opatření slouží k ochraně čtenářů našeho webu, spousty podvodníků se snaží vydávat za poradce a tahají z lidí peníze, a tomu nebudeme přihlížet!

Scroll to top