Home » Binární opce strategie » Průvodce binárními opcemi » Mírně pokročilý » Binární opce » 9. Trend, trendové čáry a strategie trendu

9. Trend, trendové čáry a strategie trendu

býčí a medvědí formace

Vědět, co je to trend a umět zakreslit trendové čáry, by měl umět každý úspěšný obchodník. Pojďme si ukázat, jak na to.


Upozornění: Od 2.července jsou v Evropské unii zakázány binární a digitální opce pro neprofesionální obchodníky. Kdo je profesionál?

Binární opce nejsou propagovány nebo prodávány retailovým obchodníkům. Pokud nejste profesionální obchodník, opusťte prosím tuto stránku. Kam dál? Alternativy k binárním opcím.

Trend určuje jakým směrem trh směřuje, buď je klesající nebo rostoucí. Rostoucí trend se nazývá také býčí (bullish) trend nebo uptrend. Klesajícímu trendu se říká medvědí (bearish) trend nebo downtrend.

Klesající trend

klesající trend

Rostoucí trend

rostoucí trend

Jak zakreslit trendové čáry?

Pokud chcete zakreslit rostoucí trend, najďete si tři rostoucí (býčí) svíce, každá svíce kterou spojujete musí být výše než ta předešlá, trendová čára nesmí protínat žádná těla svíček  kromě těch, co tvoří body na kterých stojí. Rostoucí (býčí) svíce jsou v základním nastavení MetaTraderu vyplněné černou barvou.

Pokud se podíváte na obrázek výše na třetí svíčku, která protíná trendovou čáru,  vidíte, že se od trendové čáry cena odráží zpět směrem nahoru. Toho se dá využít při vytváření mnoha strategií pro binární opce. Sama o sobě ale trendová čára nestačí a je nutné ji kombinovat s patterny nebo indikátory, případně s obojím.

Jednoduchá trendová strategie pro binární opce

Strategie pro binární opce nemusí být vůbec složité, mohou být i naprosto jednoduché a zároveň funkční. Problém, který nastává při obchodování jednoduché trendové strategie, je v tom, že každý obchodník zakreslí  trendovou čáru jinak. Druhý problém je, že situace, které byste chtěli obchodovat, nastávají zřídka kdy, je nutné si počkat a sledovat delší dobu grafy.

Nyní si vysvětlíme jednoduchou trendovou strategii. Princip této strategie spočívá v tom, že si rozkliknete graf s měnovým párem a díváte se na trh, zda má tendenci růst nebo klesat. Pokud trh klesá a formuje se svíčka Hammer, zkusíte propojit minimálně dvě dna swingu s patternem Hammer, viz obrázek.

hammer

Toto propojení slouží jako ověření, zda se opravdu jedná o klesající trend, později už nebudete muset trendové čáry vůbec používat a uvidíte trend na první pohled.

Někdo spojuje vždy jen konce knotů, někdo jen těla, způsobů jak zakreslit trend je více a záleží na každém obchodníkovi, jak to  udělá a s čím má dobré zkušenosti.

Takže teď máme zakreslenou trendovou čáru, na jejímž konci je svíčka Hammer, následovat by mělo otočení trendu směrem nahoru, to nám dává signál pro nákup opce CALL (Nahoru).  Pokud se pozorně podíváte do grafu, tak vidíte, že po svíčce Hamer je jedna rostoucí svíčka, následně dlouhá klesající a pak zase rostoucí svíčka a trend začíná růst.

Každá svíčka ve grafu znázorňuje 15minutový časový interval, doporučuji vám vždy obchodovat binární opce, které mají expiraci minimálně 4x větší, než je časový interval jedné svíčky. Tudíž, pokud máte v MT4 nastavený timeframe na 15 minut jako já, měly byste obchodovat opce s expirací 1h. V tomto případě byste skončili v zisku.

hammer v zisku

Obdobně to platí i u rostoucího trendu, jen místo Hammer patternu hledáte Shooting star. Následně má trh tendenci se obracet směrem dolu, tím vám dává signál pro nákup opce PUT (Dolů).

Na první pohled je strategie jasná a jednoduchá, ale v praxi je poměrně časově náročná. Do začátku je tato strategie výborná, pomůže vám pochopit trh.

Doporučuji vám si zapnout MetaTrader a hledat obdobné situace a zkoušet si zakreslit trendové čáry. Řekněte si, kde byste obchod uzavřeli a napište si třeba do tabulky v Excelu, zda by byl váš obchod úspěšný. Až budete mít dostatečný vzorek dat – 50 a více, vypočítejte si  vaši průměrnou úspěšnost. Pokud bude větší než cca 56% byli by jste v zisku. Samozřejmě se nedá přesně říct větší než 56%, protože na každý měnový pár jsou výnosy u každého brokera různé.

Napsal: Josef Kuchař, majitel webu forbino.com, naposledy aktualizováno 29.1. 2018. Veškeré uvedené informace vyházejí z mých vlastních zkušeností a znalostí.

Líbil se vám článek?

Napsat komentář

Souhlasím s pravidly diskuze.

Pravidla diskuze

1) Nevkládejte e-mailové adresy, můžete se stát terčem různých lidí, co se z vás budou snažit dostat peníze, především se jedná o nabízení nefunkčních obchodních systémů. Pro vaši bezpečnost budou všechny e-mailové adresy a telefonní čísla z komentářů vymazány. Veškeré dotazy řešte přímo v diskuzi.

2) Nepřidávejte odkazy na konkurenční weby.

Pokud porušíte pravidla diskuze, bude váš komentář částečně  nebo úplně smazán.