Home » Binární opce strategie » Průvodce binárními opcemi » Pokročilý » Binární opce » 2. Určení směru trendu: klouzavé průměry – jednoduše

2. Určení směru trendu: klouzavé průměry – jednoduše

Klouzavý průměr je nejjednodušší a nejpoužívanější indikátor, který se používá pro technickou analýzu. S jeho pomocí můžete vytvářet strategie pro  binární opce.


Klouzavý průměr je průměr hodnot ze svíček za určité časové období. Slouží k lepšímu porozumění trendu grafu,  odstraňuje krátkodobé výkyvy ceny. Klouzavé průměry se většinou počítají z uzavírací ceny svíčky (mohou se počítat i z otevírací ceny, z nejvyšší ceny, z mediánu apod.).  S klouzavými průměry se můžete setkat v různých variantách, liší se způsobem výpočtu a tím pádem i zobrazením ve grafu.

Cílem klouzavých průměrů je správně předpovědět, jestli trend bude klesat nebo růst. Na základě této informace můžete tvořit různé strategie pro binární opce.

Jednoduchý klouzavý průměr (SMA)

sma
Jeden z nejčastěji používaných klouzavých průměrů, můžete se setkat i se zkratkou SMA, která pochází z anglického Simple Moving Average. Počítá se tak, že zvolíme počet svíček, např.: 20, spočítáme  součet jejich hodnot (1.12889 + 1.12895 + 1.12975 …)  a vydělíme počtem svíček.

Vznikne nám tedy jednoduchý vzorec SMA = (P1 + P2 +…Pn) / n.

P = cena (price)
n = celkový počet svíček, za který počítáme průměr

Sami nemusíte nic počítat, stačí  jen použít indikátor  Moving Average  v MetaTraderu a následně vám MetaTrader vykreslí křivku do grafu. Indikátor najdete v MT4 v levém panelu v záložce Navigátor -> Ukazatele ->Trend -> Moving Average.

Exponenciální klouzavý průměr (EMA)

ema-1-small

Často používaný indikátor, který  můžete najít pod zkratkou EMA, zkratka pochází z angličtiny ze slovního spojení  Exponential Moving Average. Oproti SMA kopíruje více trend, pokud srovnáte oba screeny, je to dobře vidět.

EMA = (Pn * x) + (P(n-1) * 1-x)

x = 2/(n+1)

P = cena svíčky

n = perioda

Použití klouzavých průměrů v praxi

Pomocí klouzavých průměrů můžete poznat, jestli je trend rostoucí  nebo klesající a následně můžete obchodovat ve směru trendu. Klouzavý průměr můžete použít různými způsoby, můžete použít více průměrů a sledovat jaký mají průběh a kdy se protnou nebo můžete použít jeden klouzavý průměr a sledovat, kdy cena protne průměr.

Pro lepší porozumění trhu, doporučujeme indikátor kombinovat ještě s jedním nebo dvěma dalšími indikátory.

Použití dvou klouzavých průměrů –  EMA 20 a EMA 50

EMA-2x-small

Pokud EMA 20 protne EMA 50 zdola, jedná se o rostoucí trend. Pokud EMA 20 protne EMA 50 ze shora, jedná se o klesající trend.

Použití klouzavého průměru a grafu ceny

Pokud cena protne EMA 20 zdola, jedná se o rostoucí trend. Pokud cena  protne EMA 20 ze shora, jedná se o klesající trend.

EMA-2x-simple-small

 

Líbil se vám článek?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Souhlasím s pravidly diskuze.

Pravidla diskuze

1) Nevkládejte e-mailové adresy, můžete se stát terčem různých lidí, co se z vás budou snažit dostat peníze, především se jedná o nabízení nefunkčních obchodních systémů. Pro vaši bezpečnost budou všechny e-mailové adresy a telefonní čísla z komentářů vymazány. Veškeré dotazy řešte přímo v diskuzi.

2) Nepřidávejte odkazy na konkurenční weby.

3) Pokud máte stížnost nebo nějaký dotaz na brokera , vložte váš e-mail, pod kterým máte registrovaný účet u brokera, do políčka e-mail. Můžeme se pak pokusit váš problém, řešit přímo s brokerem. Nicméně je to jen krajní řešení, nejprve se sami poraďte se zákaznickou podporou.

Pokud porušíte pravidla diskuze, bude váš komentář částečně nebo úplně smazán.