Binární opce a daně

přiznání daně z přijmů

V ČR i na Slovensku je obchodování s binárními opcemi zcela legální, pokud máte z binárních opcí nějaké příjmy je vaší povinností je zdanit.


Upozornění: Od 2.července jsou v Evropské unii zakázány binární a digitální opce pro neprofesionální obchodníky. Kdo je profesionál?

Binární opce nejsou propagovány nebo prodávány retailovým obchodníkům. Pokud nejste profesionální obchodník, opusťte prosím tuto stránku. Kam dál? Alternativy k binárním opcím.

Binární opce patří stejně jako forex podle paragrafu §10 mezi „Ostatní příjmy“ a daní se 15% sazbou, daň platíte pouze ze zisku, tedy mezi rozdílem příjmů a výdajů. Zdravotní a sociální pojištění se z „Ostatních příjmů“ neplatí, tudíž ho platit nemusíte. Nyní si ukážeme konkrétní příklady, jak zdanit příjmy z binárních opcí, doporučujeme vám si vše ještě ověřit na finančním úřadě.

  1. Vložíte si například k IQ broker 250 $ a průběžně během roku vybíráte vaše zisky, řekněme, že jste za celý rok vybrali 1 000 $, pak je váš zisk 750 $ a platíte daň ze 750 $.
  2. V případě že jste si během roku nic nevybrali nebo jste si vybrali méně než byl váš vklad, nemusíte daně z binárních opcí vůbec řešit.

Pokud jste v podobné situaci jako v prvním příkladu a musíte daně řešit, pak potřebujete vědět, jak převést dolary na české koruny. V zásadě máte dvě možnosti:

  1. Necháváte si posílat peníze na účet vedený v českých korunách a automaticky se vám  peníze v bance převedou. Pak můžete sečíst všechny částky příjmů v korunách a odečíst vaše náklady v korunách.
  2. Vyhledáte si kurz u ČNB ke konkrétnímu dni, kdy jste peníze obdrželi a dolary převede na koruny a uděláte součet příjmů, následně odečtete vaše náklady.

Na prvním příkladu zaplatíte daň takto:

Vklad = 250 $ => banka vám strhla z účtu cca. 6 000 Kč

Příjmy = 1 000 $ => banka vám automaticky převedla podle svého kurzu a váš příjem je cca. 23 000 Kč

Váš zisk = příjmy – vklad = 23 000 – 6 000 = 17 000

15% daň ze zisku = 17 000 * 0.15  = 2 550

Zisk po zdanění = 17 000 – 2 550 = 14 450

Možná si říkáte proč, se říká „daň z příjmů“, když je to vlastně daň ze zisku, na tuto otázku bohužel odpověď neznám. Doufám, že vám článek pomohl a pokud máte nějaké dotazy, stačí napsat  do diskuze a rádi vám pomůžeme.

Autor článku není kvalifikovaný daňový poradce, aktuálnost a správnost uvedených informací si ověřte na finančním úřadě nebo s kvalifikovaným daňovým poradcem.

Binární opce a daně

Napsat komentář

Scroll to top