4. Bollinger Bands

Bollinger Bands

Bollinger Bands je pravděpodobně nejpoužívanější indikátor pro technickou analýzu. Bollingerovo pásmo vám pomáhá identifikovat, kdy je trh přeprodaný nebo překoupený.


Bollingerovo pásmo vymyslel John Bollinger , indikátor využívá jednoho jednoduchého klouzavého průměru a 2 směrodatných odchylek. Odchylky určují výši volatility trhu.  Čím vyšší je volatilita, tím širší je Bollingerovo pásmo. (V případě že trh trenduje, je Bollingerovo pásmo širší. ) 95%  času je trh uvnitř Bollingerova pásma.

Pokud se podíváte na obrázek výše, vidíte tři křivky, prostřední křivka je jednoduchý klouzavý průměr s periodou 20, horní a dolní křivky jsou směrodatné odchylky s hodnotou 2.

Horní Bollingerovo pásmo = SMA + 2 směrodatné odchylky

Dolní Bollingerovo pásmo = SMA – 2 směrodatné odchylky

  • Pokud trh protne horní hranici pásma, má tendenci se vracet zpět, jedná se tedy o signál pro nákup opce put.
  • Pokud trh protne spodní hranici pásma, má tendenci se vracet zpět, jedná se tedy o signál pro nákup opce call.

Samotná Bollingerova pásma vysílají řadu falešných signálu a je potřeba je kombinovat s dalšími indikátory nebo patterny.

Napsal: Josef Kuchař, majitel webu forbino.com, naposledy aktualizováno 29.1. 2018. Veškeré uvedené informace vyházejí z mých vlastních zkušeností a znalostí.

Líbil se vám článek?

Napsat komentář

Souhlasím s pravidly diskuze.

Pravidla diskuze

1) Nevkládejte e-mailové adresy, můžete se stát terčem různých lidí, co se z vás budou snažit dostat peníze, především se jedná o nabízení nefunkčních obchodních systémů. Pro vaši bezpečnost budou všechny e-mailové adresy a telefonní čísla z komentářů vymazány. Veškeré dotazy řešte přímo v diskuzi.

2) Nepřidávejte odkazy na konkurenční weby.

3) Pokud máte stížnost  nebo nějaký dotaz na brokera , vložte váš e-mail, pod kterým máte registrovaný účet u brokera, do políčka e-mail. Můžeme se pak pokusit váš problém, řešit přímo s brokerem. Nicméně je to jen krajní řešení, nejprve se sami poraďte se zákaznickou podporou.

Pokud porušíte pravidla diskuze, bude váš komentář částečně  nebo úplně smazán.